Szemmaszkkal alvó nő

Egy egyszerű esti rutin lehet a jobb alvás kulcsa

A rendszeres testmozgás segíthet; már a heti néhány alkalommal végzett rövid edzések is bizonyítottan javítják az alvás minőségét, de nem mindegy, mikor végezzük azokat.


A lefekvéshez túlságosan közeli intenzív testmozgástól általában óvakodnak, mivel az felpörgeti a szervezetet egy olyan időszakban, amikor éppen az az ellenkezőjét kéne tenni és le kellene nyugodnia. A kutatások szerint az emberek számára tovább tart az elalvás, és meglehetősen rosszul alszanak, ha egy órával a lefekvés előtt edzenek.

Ez nem jelenti azt, hogy az estét a kanapén kuporogva vagy a képernyők előtt pihenve tölteni jó megoldás. Az egyensúly megtalálása a lényeg – egy új tanulmány szerint ehhez mindössze néhány perc mozgásra van szükség minden este.

Az új-zélandi Otago Egyetem kutatóinak kis mintaszűmú tanulmánya szerint az esti órákat rövid testmozgásokkal, félóránként mindössze 3 perc egyszerű testsúlyos gyakorlatokkal megszakítva, az emberek átlagosan 30 perccel tovább alszanak.

„Tudjuk, hogy sokunk számára a leghosszabb megszakítás nélküli ülőidőnk az esti órákban, otthon történik. Számos alvási irányelv azonban azt mondja, hogy az elalvás előtti órákban nem szabad hosszabb szakaszokat vagy nagyobb intenzitású testmozgást végezni, ezért arra voltunk kíváncsiak, hogy mi történik, ha az este folyamán többször is nagyon rövid, könnyű intenzitású tevékenységet végzünk”

– magyarázta Jennifer Gale, az Otagói Egyetem ülő viselkedést kutatója, a tanulmányt vezető végzős hallgató.

A tanulmányban résztvevő 28 önkéntes személy fele egy este 4 órát töltött zavartalanul ülve, lefekvés előtt. Egy héttel később egy másik estén félóránként 3 perc testsúlyos gyakorlatot végeztek a lefekvés előtti 4 órában. A másik csoport felcserélte a sorrendet, de mindkét esetben egy átlagos hétköznap estéről volt szó.

A résztvevők csuklóórán gyorsulásmérőt viseltek, hogy nyomon kövessék mozgásukat, a gyakorlatok pedig székguggolásból, vádliemelésből és álló térdfelhúzásból álltak egyenes lábú csípőnyújtással – szándékosan egyszerű mozgássor volt, hogy bárki elvégezze ezeket a gyakorlatokat otthon, felszerelés és nagy hely nélkül. Minden gyakorlatot három, 20 másodperces körön keresztül végeztek.

A résztvevők minden este ugyanazt az ételt ették, és még az első esti mosdószünetek időpontját is megismételték a következő estén, hogy kontrollálják ezeket a tényezőket.

Az emberek átlagosan körülbelül 30 perccel tovább aludtak, miután ezeket a rövid testmozgásokat beiktatták az estéikbe, mintha egy helyben ültek volna. A mozgás azonban nem befolyásolta azt, hogy az emberek hányszor ébredtek fel az éjszaka folyamán, vagy az alvás minőségét.

„Ezek az eredmények kiegészítik azt az egyre növekvő számú bizonyítékot, amely szerint az esti testmozgás nem zavarja az alvás minőségét, annak ellenére, hogy a jelenlegi alvási ajánlások ennek ellenkezőjét állítják”

– állapították meg Gale-ék.

Mivel azonban kis létszámú, főként fiatal, átlagosan 25 éves nőkön végzett vizsgálatról van szó, az eredményeket nagyobb, változatosabb csoportokban kellene megismételni, mielőtt meg tudnánk mondani, mennyire hatékony ez a könnyű esti testmozgás más emberek esetében.

A kutatók azonban bíznak abban, hogy ezek az egyszerű gyakorlatok vagy bármilyen hasonló mozgás könnyen betartható rutin lehet az emberek számára, és kevésbé zavarja az alvást, mintha lefekvés előtt megpróbálnának beiktatni egy futást vagy biciklizést.