8 előnye annak, ha kedves ember vagy
Lehet, hogy mi is találkoztunk már olyan személlyel, aki végtelenül kedves, bármiben segítőkész és nyitott. Ez a rendkívüli kedvesség talán minket is elgondolkodtat arról, hogy mi is példát vehetnénk az ő példájából. Talán mások jobban kedvelnének, ha a személyiségünk lágyabb lenne.
A kedvesség és az egyetértés mint személyiségvonás
A személyiségpszichológiában a kedvességről mint tulajdonság az elfogadhatóság vonásaként beszélünk, amely a személyiség Ötfaktoros Modelljének (FFM) öt területének egyike. Michael Wilmot, az Arkansasi Egyetem munkatársa és Deniz Ones, a Minnesota Twin Cities-i Egyetem munkatársaadaptív értékéről szóló új tanulmányában meghatározta, az elfogadhatóság az a személyiségvonás, amely elsősorban a másokkal való segítségnyújtással és pozitív kapcsolatok kialakításával foglalkozik.
Bár ez a meghatározás elég egyértelműnek tűnik, az előzetes kutatásokból kevésbé derül ki, hogy az egyetértés csupán az ellentéte-e a sötét triásznak, vagy pedig önállóan, mint egyedi tulajdonságcsoport is megáll. Wilmot és Ones arra is rámutat, hogy különösen fontos megérteni az úgynevezett külső érvényességét, és hogy az elfogadhatóságnak vannak-e valós, az ember élete során érvényesülő következményei.
Az egyetértés 8 előnye (és lehetséges hátránya)
A University Arkansas és a University Minnesota kutatói az egyetértés korábbi szakirodalmon való áttekintése kezdetén egy hierarchikus modellt dolgoztak ki, amely integrálja annak lehetséges részterületeit. Ebben a modellben az egyetértés három részterületre oszlik: a bizalomra, az együttérzésre és az udvariasságra, míg az együttérzés udvariasságra és gyengédségre, az udvariasság pedig együttműködési készségre, egyenességre és szerénységre.
A szerzők összefoglalták azt a nyolc témakört, melyek a legjobban megragadják a kellemes emberek tulajdonságait:
- Öntranszcendencia: Az emberi fejlődés iránti vágy, a másokkal való törődés motivációja, valamint a spirituális és vallási gyakorlatok iránti orientáció vagy a túlvilági dolgokkal való kapcsolat.
- Elégedettség: Az életünk elfogadása úgy, ahogy van, és az a képesség, hogy alkalmazkodni tudjunk ahhoz, amit az élet ránk mér.
- Kapcsolati befektetés: Motiváltnak lenni a másokkal való jó kapcsolatok ápolására és fenntartására.
- Csapatmunka: Empatikus képesség a célok másokkal való összehangolására, függetlenül a saját szerepünktől, a csoportcélok elérése érdekében.
- Munkába való befektetés: Hajlandóság arra, hogy elvégezzük a dolgokat.
- Alacsonyabb hangsúly az eredményen: Hajlamosak vagyunk engedékenyek lenni másokkal szemben, és kevésbé összpontosítani arra, hogy mi legyünk azok, akiknek végre kell hajtania egy feladatot.
- Társadalmi norma orientáció: A szabályszegés elkerülése és a társadalmi elvárásoknak megfelelő magatartás.
- Társadalmi integráció: A társadalomba való jobb beilleszkedés és az antiszociális viselkedés elkerülése; és hajlam arra, hogy valaki hosszabb ideig maradjon a munkahelyén, ahelyett, hogy állandóan elhagyná azt és újat keresne (fluktuáció).
A fenti említett nyolc tulajdonságot használva láthatjuk, hol tudnánk növelni a kedvességfaktorunkat, és személyiségünk esetlegesen durva éleit enyhíteni.
Úgy tűnik, hogy lehet túlságosan kedvesnek lenni, ha ezzel olyan eredményeket engedünk meg magunknak, mint az alacsonyabb fizetés vagy a túl sok munka elvállalása. Wilmot és Ones tanulmánya azonban azt sugallja, hogy a kellemes viselkedés élethosszig tartó előnyei valóban megérhetik ezt az árat az általános kiteljesedés elnyerésében..
Nyitókép: Shutterstock