Ezt a 4 dolgot teszik rendszeresen az onkológusok a rák-kockázat csökkentésére
A legtöbb stratégia, amely csökkentheti a rák kialakulásának kockázatát, az általános egészségi állapotot is javíthatja. Ezért sok onkológus igyekszik mindent megtenni, hogy kövesse őket.
A Health négy onkológust kérdezett a rák kialakulásának kockázatát csökkentő stratégiáikról.
1. Friss ételek fogyasztása
Fotó: Unsplash
A kutatások többször is összefüggésbe hozták az ultrafeldolgozott élelmiszereket a rák kialakulásának magasabb kockázatával, amelyek a hagyományos élelmiszer-előkészítésben meg nem található anyagokat tartalmaznak, beleértve a hozzáadott aromákat, édesítőszereket, színezékeket és emulgeálószereket.
A tanulmányok szerint a gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend segíthet csökkenteni a rák kockázatát.
Éppen ezért Dr. Ernest Hawk, a Texasi Egyetem MD Anderson Rákközpontjának rákmegelőzési és népességtudományi részlegének alelnöke és vezetője a Healthnek elmondta, hogy minden étkezéshez igyekszik kevesebb készételt, és több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani.
Hawk hozzátette, hogy igyekszik többet sétálni, hogy aktívabb legyen.
2. Stressz csökkentése
Fotó: Unsplash
Dr. Anton Bilchik, kaliforniai sebészeti onkológus számára fontos a rendszeres testmozgás és a feldolgozott élelmiszerek kerülése. De azt is elmondta, hogy aktívan próbálja csökkenteni a stressz szintjét az életében.
„Köztudott, hogy a stressz és az alvási szokások megzavarása jelentős hatással van az immunrendszerre és a szervezet mikrobiomjára – és ez növeli a rák és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. De én ráksebész vagyok, és az alvási szokásaim szörnyűek. Az éjszaka közepén felébredek, hogy operáljak, és nagyon nagy műtéteket végzek, ami stresszes”
– magyarázta.
Bilchik elmondta, hogy felismerte, hogy a stressz bizonyos aspektusait nem tudja befolyásolni, de mindent megtesz a stresszoldás érdekében.
„Elkezdtem nagy figyelmet fordítani a mindfulnessre. Sosem gondoltam volna, hogy meditációs alkalmazásokat fogok hallgatni, vagy hogy megpróbálok meditálni a nehéz műtétek között, de így van.”
3. Mozgás
Fotó: Unsplash
Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint a fizikailag aktív felnőtteknél „jelentősen alacsonyabb a kockázata” több gyakori rákos megbetegedésnek, köztük a mell-, vastagbél-, méhnyálkahártya-, tüdő- és gyomorráknak.
Részben a csökkentett rákkockázat miatt fontos az aktív életmód Dr. Christine Teal sebészet docens számára.
„Igyekszem hetente legalább négy, de lehetőleg öt napot mozogni.”
Ez súlyzós edzéseket, valamint kocogást és sétát foglal magában.
4. Egészséges életmód összességében
A rák kockázatának csökkentésére számos különböző mód van, és Jack Jacoub onkológus megpróbál többre összpontosítani. Ez számára az egészséges testsúly fenntartásával kezdődik.
„Mivel az elhízás olyan szorosan összefügg bizonyos rákos megbetegedések kialakulásával, testmozgás és étrendmódosítás révén igyekszem fenntartani az ésszerű testtömegindexet. A testmozgás nem csak a testsúlycsökkentés szempontjából előnyös, hanem sok információ szerint a szervezet gyulladásos és mentális állapotát is javítja”
– mondta.
Ezért arra törekszik, hogy szinte minden nap mozogjon. Ebbe beletartozik a a jóga, a súlyemelés is.
Jacoub emellett nem iszik alkoholt és nem dohányzik, valamint igyekszik kerülni a vörös húsokat, a feldolgozott és pácolatlan húsokat.
„Igyekszem sokkal több gyümölcsöt, zöldséget és diófélét enni, és korlátozni a feldolgozott élelmiszereket.”
Nyitókép: Unsplash