Valóban egészségesebb az őrölt kávé mint az instant vagy a koffeinmentes?
Friss kutatások egyre több bizonyítékot találnak arra, hogy a kávé hasznos a vérkeringés és a szívműködés egészsége szempontjából. De mi van az instant és a koffeinmentes változatokkal? Egy csoport ezeket az alternatívákat tesztelte, az eredmény pedig igazán meglepő.
A kutatócsoport az adatgyűjtési időszakban 449 563 résztvevőt keresett fel a UK Biobankból. Ez egy olyan adatbázis, mely az Egyesült Királyság több mint félmillió lakosának orvosi adatait tartalmazza. Az alanyok mindegyike 40 és 69 éves kor között volt, illetve a résztvevők több mint fele nőnek vallotta magát.
A személyeknek a vizsgálat kezdetekor nem volt aktuális szív- és érrendszeri problémájuk. A felkérések után a kutatók arra kérték az embereket, hogy mindenki saját bevallása szerint árulja el, fogyaszt-e napi rendszerességgel kávét, és ha igen, akkor mennyit.
Ez alapján az egyéneket hat csoportba sorolták:
- Nulla csésze naponta;
- Kevesebb mint egy csésze naponta;
- Napi egy csésze;
- Két-három csésze naponta;
- Négy-öt csésze naponta;
- Több mint öt csésze naponta.
Ezt követően megtudták azt is tőlük, hogy a társaság 44,1 százaléka instant kávét ivott, 18,4 százalékuk az őrölt kávét szerette, míg az alanyok 15,2 százaléka a koffeinmentes típust részesítette előnyben. Ebből következik, hogy a vizsgált embertömeg 22,4%-a nem fogyasztott kávét.
Tizenkét és fél évvel később a tudósok visszanyúltak a résztvevők egészségügyi nyilvántartásához. Végezetül megállapították, hogy az őrölt, instant és koffeinmentes kávét fogyasztóknál egyaránt alacsonyabb volt a bármilyen szívbetegségből eredő halálozás kockázata, mint a kávét nem fogyasztó társaiknál.
A legnagyobb kockázatcsökkenést napi két-három csésze kávé megivása jelentette bármelyik típusból. Az instant és őrölt kávékat egyaránt összefüggésbe hozták a ritmuszavarok alacsonyabb kockázatával, de a koffeinmentes nem mutatott előnyös hatást erre az állapotra. Ebben az esetben is napi két-három csésze volt a legoptimálisabb.
Bár a szívbetegségben szenvedőknek az egészségügyi szakemberek egyáltalán nem javasolják a kávéfogyasztást, több új tanulmány is arra utal, hogy a mérsékelt kávé- vagy teaivás még számukra is pozitív hatásokkal járhat.
Nyitókép: Unsplash/justin bhalla
Forrás: Eating Well
- Fejfájást okoz a koffein? Így előzd meg! - IN ›
- A kávéfogyasztás hatása: hosszabb, egészségesebb élet - IN ›
- Refluxod van? Ezt a 3 szabályt tartsd be kávéivásnál - IN ›
- Jól teszed, ha kávé helyett ezt a reggeli italt fogyasztod - IN ›
- A kávéfogyasztók tovább élnek, nem kávézó társaiknál - IN ›
- Ez jobban befolyásolja a kávé minőségét a kávéfőződnél - IN ›