Csökkentheti a koleszterint a korábban alulértékelt étel
A University of California San Diego (UCSD) kutatói 890 férfi és nő egészségügyi adatait elemezték, és megállapították, hogy a heti két-négy tojás fogyasztása összefügg a vér koleszterinszintjének csökkenésével.
Az elemzés egy 1988-ban indult, egészséges öregedéssel kapcsolatos vizsgálat adatain alapul, amely négy éven keresztül a kognitív funkciók három aspektusát vizsgálta középkorú vagy idősebb felnőtteknél.
A vizsgált 531 nő közül azoknál, akik több tojásfogyasztásról számoltak be, kevésbé romlott a rövid és hosszú távú memória – a több tojást fogyasztó férfiaknál nem találtak ilyen összefüggést. Ugyanakkor egy másik adatelemzés szerint, amely ugyanazt az adatbázist, de egy másik évtizedből származó kohorszot használt, a több tojást fogyasztó férfiak jobban teljesítettek a kognitív teszteken, míg a nők esetében nem találtak összefüggést.
Ez arra utal, hogy más tényezők is szerepet játszanak, amelyeket további kutatásokkal kell tisztázni.
Fotó: Unsplash
Donna Kritz-Silverstein és Ricki Bettencourt, a UCSD közegészségügyi kutatói szerint „a magas étrendi koleszterinszint ellenére” eredményeik azt mutatják, hogy „a tojásnak nincs káros hatása, sőt, idővel még a kognitív funkciók fenntartásában is szerepet játszhat”.
Közel fél évszázadon át azt tanácsolták az embereknek, hogy kerüljék a magas koleszterintartalmú állati eredetű termékeket, például a tojást, a vajat vagy a tejszínt, mert úgy gondolták, hogy ezek az ételek megemelik a vér koleszterinszintjét, növelve a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Bár ez a javaslat még mindig érvényes lehet bizonyos egészségi állapotú emberek, például cukorbetegek számára, a felmerülő bizonyítékok azt mutatják, hogy valójában a telített zsírok, a cukor és a nátrium járulnak hozzá leginkább az artériákban a plakkok felhalmozódásához, nem pedig az étkezési koleszterin.
A problémát inkább az jelenti, hogy sok koleszterinben gazdag élelmiszer is bőséges adag telített zsírokat tartalmaz. Ezek alól kivételt képez a tojás és a kagylók – attól függően, hogy hogyan főzik őket.
Valójában a tojás alacsony zsírtartalmú, magas fehérjetartalmú, tápanyagban gazdag étel, amely csökkentheti a szervezet koleszterinszintjét, és ez a hatás úgy tűnik, hogy segít megvédeni a kognitív hanyatlástól.
Talán ez az egyik oka annak, hogy a tojásfogyasztás a nemrégiben végzett elemzésben a nők körében kissé jobb kognitív teszteredményekkel járt együtt, de további kutatásokra van szükség ennek az összefüggésnek a feltárásához.
Kritz-Silverstein és Bettencourt tanulmányukban rámutatnak, hogy a tojás fehérjékben, aminosavakban és koleszterinben gazdag, és ezek a tényezők valószínűleg hozzájárulhatnak az agy neuronjainak szerkezetének és működésének megőrzéséhez.
A tojás emellett karotinoidokat is tartalmaz, amelyek összefüggésbe hozhatók a jobb kognitív teljesítménnyel, és tele van kolinnal, amely egy létfontosságú neurotranszmitter előanyaga.
„Keresztmetszeti vizsgálatok kimutatták, hogy a nagyobb kolinbevitellel rendelkezők és a magasabb plazmakoncentrációjú kolinnal rendelkezők jobb eredményeket értek el a kognitív funkciók számos mérőszámán”
– mondta Kritz-Silverstein és Bettencourt.
Bár a tojás táplálkozási előnyeivel kapcsolatban még sok kérdésre kell választ adni, a fenti, legújabb eredmények további bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy ha egy élelmiszer magas koleszterintartalmú, az nem mindig jelenti azt, hogy rosszat tesz a szervezetnek vagy az agynak.
Nyitókép: Shutterstock