Talán nem is tudod, de ezekben az ételekben rengeteg a kollagén
A kollagén az emberi szervezetben található fehérje, amely a szervezet teljes fehérjetartalmának körülbelül egyharmadát teszi ki és a test különböző részei, többek között a bőr, a csontok, az izmok, az inak és a szalagok építőköveként szolgál.
Bár a szervezet természetes módon termel kollagént, a kor előrehaladtával és az UV-fénynek való kitettséggel csökken a termelés, éppen ezért fontos a megfelelő étrenddel pótolni azt.
Csontleves
Fotó: Unsplash
Az állati csontok különösen gazdag kollagénforrásnak számítanak.A csontok és a kötőszövetek vízben történő lassú párolásával a csontokban lévő kollagén zselatinná bomlik, így könnyebben felszívódva a szervezetben. A kollagén mellett a csontleves esszenciális aminosavakat és ásványi anyagokat is tartalmaz.
Halak és kagylók
A hal, különösen a bőre és a pikkelyei kiváló kollagénforrásnak számítanak. A halakból származó kollagén, az úgynevezett tengeri kollagén nagy biológiai hozzáférhetőséggel rendelkezik, így hatékonyabban szívódik fel a szervezetben, mint a más forrásból származó kollagén.
A tengeri kollagén főként I-es típusú kollagénből áll, amely elősegíti a bőr, a csontok, az inak és más szövetek egészségét és rugalmasságát.
Csirkehús
A csirke, különösen a csirkeporc természetes kollagénforrás, és gazdag II-es típusú kollagénben, ami jótékonyan hat az ízületek egészségére, és segíthet enyhíteni az ízületi gyulladás tüneteit.
Marhahús
A marhahús, főleg a szarvasmarha bőre és csontjai gazdag kollagénforrás, leginkább I. és III. típusú kollagénből áll, melyek elengedhetetlenek a bőr, a csontok, az inak, a rostos porcok, a kötőszövet és a fogak egészségéhez és szilárdságához.
Tojásfehérje
A tojásfehérje a kollagén termeléséhez szükséges egyik aminosav, a prolin forrása. Bár a tojássárgája nem tartalmaz kifejezetten kollagént, gazdag a szervezet kollagéntermeléséhez nélkülözhetetlen tápanyagokban.
Citrusfélék
Fotó: Shutterstock
Bár a citrusfélék önmagukban nem tartalmaznak kollagént, a narancs és a grapefruit például magas C-vitamin-tartalommal rendelkeznek, ami segíti a szervezet kollagéntermelését. A C-vitamin szerves szerepet játszik a pro-kollagén, a szervezet kollagén előanyagának szintézisében.
Bogyós gyümölcsök
Ezek is természetes C-vitamin-források, és bár a bogyós gyümölcsök sem tartalmaznak önmagukban kollagént, segíthetnek a természetes kollagén előállításában a szervezetnek.
Fokhagyma
Az előzőekhez hasonlóan, a fokhagyma sem tartalmaz önmagában kollagént, de hozzájárul a szervezet kollagéntermeléséhez. Mivel kénben gazdag, szerepet játszhat a kollagéntermelésben, és megakadályozza a kollagén lebomlását a szervezetben.
A fokhagyma emellett taurint és lipidsavat is tartalmaz, a sérült kollagénrostok újjáépítésében segítő vegyületeket.
Tejtermékek
Bár önmagukban nem tartalmaznak kollagént, a tej, a sajt és a joghurt, közvetve szintén támogathatják a szervezet kollagéntermelését, mivel két esszenciális aminosavban, prolinban és glicinben gazdagok, amelyek a kollagénmolekulák kulcsfontosságú összetevői.
Ezek az aminosavak fontos szerepet játszanak a kollagénszintézisben, segítik a bőr rugalmasságának megőrzését, erősítik a csontokat és elősegítik az ízületek egészségét. Emellett a tejtermékekben található egyéb tápanyagok, például a kalcium és a D-vitamin szinergikusan együttműködve támogatják a csontok általános egészségét és fejlődését.
Osztriga
Létfontosságú szerepet játszik a kollagéntermelésben. Mivel magas cinktartalmú, így már néhány osztriga is több mint a napi ajánlott bevitelt biztosíthatja ebből az alapvető ásványi anyagból. A cink a kollagén létrehozásának és helyreállításának fontos összetevőjeként elősegíti a bőr egészségét és gyógyulását.
Emellett az osztriga gazdag olyan aminosavakban, mint a kollagénfehérjék elsődleges építőköveinek számító glicin és a prolin.
(Health)
Nyitókép: Shutterstock