6 komfortétel, melyek feldobhatják a cukorbeteg emberek mindennapi menüjét
A cukorbetegség nem azt jelenti, hogy le kell mondanunk kedvenc ételeinkről, hiszen rengeteg finomság létezik, melyek enyhítik a sóvárgást, és még a vércukorszint kiegyenlítésében is segítenek. Az alábbi cikkünkben hat ilyen fogást gyűjtöttünk össze, hogy kicsit színesebbé tegyük a repertoárunkat.
1. Chili
Fotó: Unsplash/American Heritage Chocolate
Egy jó csípős chili nagyon népszerű választás, hiszen rengeteg olyan anyagot tartalmaz, melyek segítenek csökkenteni a vércukorszintet. Ilyenek például a rostok, melyek tipikusan emészthetetlen szénhidrátok, így megakadályozzák az értékek kiugrását. A bab az egyik legfontosabb rostforrás, hiszen egy csészényi adagban nagyjából 15 gramm található. A szinten tartáshoz egy plusz pont lehet, ha darálthússal és sima görögjoghurttal dobjuk fel a kész chilinket.
2. Lasagne
A lasagne egy nagyon finom olasz étel, viszont szénhidráttartalma miatt nem feltétlenül ajánlott cukorbeteg embereknek. Mivel legfőképp a tésztája miatt káros, így egy cukkini alapból készített változat kiküszöbölheti a problémát. Míg egy normális adag lasagnetészta 42 gramm szénhidrátot és mindössze 2 gramm rostot tartalmaz, addig a feljavított fogás 4 és 2 grammot tartalmaz ezekből, mindezt érezhető ízkülönbség nélkül.
3. Húsgombócos spagetti
Fotó: Shutterstock
Egy hat grammos adag nagyjából megfelelő szénhidrát- és rostmennyiséggel rendelkezik, viszont ennyi spagetti általában senkinek sem elég. A nagyobb tányérnyi étel már kimagasló értékeket tud elérni, így cukorbetegeknek nagyon nem ajánlott ez a fogás, viszont pár apró módszerrel egészségessé lehet varázsolni. Egyrészről érdemes a húsgombócot kevesebb hússal készíteni és felhígítani tofuval vagy valamilyen babfélével, melyek ráadásként tovább növelik a rost- és fehérjetartalmát. Emellett a hagyományos tésztát ajánlatos cukkinire vagy zsenge tökre cserélni, hiszen jól elkészítve ugyanolyan íze és állaga lehet, mint a hagyományos receptnek.
4. Karfiolpizza
Fotó: Shutterstock
A karfiolból készített pizzára rá lehet tenni ugyanazokat a feltéteket, mint egy megszokottra, csupán a tészta elkészítésénél fehérliszt helyett aprított karfiolt kell alkalmazni. Ezáltal sokkal kevesebb lesz az étel szénhidráttartalma, valamint a karfiol víztartalma miatt sokkal laktatóbb is lesz. A zöldség semleges ízének köszönhetően remekül illik a különböző feltétekhez, és pontosan adja vissza az általános pizzaízvilágot.
5. Hamburgerek
Fotó: Unsplash/Giorgi Iremadze
A hamburgerpogácsák önmagukban is kiváló fehérjeforrásnak számítanak, és jellemzően alig tartalmaznak szénhidrátot. A 100 százalékos húspogácsáknak nem magas a szénhidráttartalmuk, a lazacból és tonhalból készültekhez viszont hozzáadhattak fehérlisztet, melyet egyszerűen ki lehet otthon küszöbölni, ha mandulaliszttel pótoljuk. A bucit mindenképp ajánlatos magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű gabonából készült zsemlére cserélni, valamint a köretet is bölcs döntés lehet salátával pótolni.
6. Taco
Fotó: Shutterstock
A hagyományos tortillalap helyett — ami nagyon sok szénhidrátot tartalmaz — mindenképp ki kell próbálni a salátaleveles megoldást, úgy ugyanis megszűnik az ételben minden, amely megemelheti a vércukorszintet. Mindezek után ugyanúgy megtölthetjük azokkal a töltelékekkel, ahogy megszoktunk és megszerettünk.
Nyitókép: Shutterstock
Forrás: Eating Well