Hajmaszk vs. mélykondicionáló: így használjuk őket
Annyi különböző terméket találni már a hajápolásban, hogy néha már nehéz követni, mivel, mikor és hogyan kell megfelelően ápolni a hajunkat, főleg, ha még valami speciális problémánk is van, mint a töredezett hajvégek, a nedvességhiány vagy a fejbőr rossz állapota.
Két terméktípus, a hajmaszkok és a mélykondicionálók segíthetnek a fent felsorolt összes gyakori probléma kezelésében. Ezeket sokszor összekeverik hasonló tulajdonságaik miatt, de nem mindegy, mire alkalmazzuk őket.
A hajmaszkok és a mélykondicionálók is sűrű, nehéz termékek, amelyeket hosszabb ideig hagyhatunk a hajunkon, mint a szokásos napi kondicionálót. A két termék közötti hasonlóság azonban tulajdonképpen ennyi.
Egy hajmaszk sokkal inkább reparáló hatású, intenzív nedvességet ad, amely mélyen a hajszálakba hatol, ezzel szemben a mélykondicionálók hígabb formulát tartalmaznak, amelyek a hajszál külső rétegét vonják be.
Sőt, talán meglepő, de a mélykondicionáló valójában egyfajta hajmaszk. A hajmaszk különböző formulákkal és összetevő-koncentrációkkal különböző problémákat old meg. Használhatunk például mélykondicionáló maszkot, amely feltölti a hajszálak nedvességtartalmát, vagy javító formulát, amely helyreállítja a kémiai folyamatok és a forró hajformázó eszközök túlzott használata miatt elveszett aminosavakat, és lipideket.
Mikor használjunk mélykondicionálót?
A nedvesség fokozására:
Ha a legfőbb problémánkat az adja, hogy száraz a hajunk és vissza szeretnénk adni a nedvességet, akkor a mélykondicionáló használata ajánlott. Ezek lehetőleg omega-gazdag természetes olajokat, például argán- és marulaolajat tartalmazzanak, hogy visszaadják a haj hidratáltságát.
Ezek az olajok tápláló zsírsavakban gazdagok, és segítenek növelni a haj kezelhetőségét, puhaságát és fényét.
Mikor használjunk hajmaszkot?
Mély hidratáláshoz:
Használj hajmaszkot egy intenzíven hidratáló kezeléshez, amikor a hajunkat kezelhetetlennek és száraznak érezzük. Mivel a hajmaszkok mélyebben hatolnak be, havonta legfeljebb egyszer vagy kétszer ismételjük meg ezt.
Töredezett hajra:
A töredezés kezelésére olyan maszkot érdemes használni, amely bejut a hajszálakba, és intenzív nedvességet biztosít. Ha a haj sokat törik, az azt jelentheti, hogy nagyon gyenge az ásványi anyagokban és dehidratált. Ennek helyreállítására használjunk tápláló olajokat. Ilyen esetben minden este lefekvés előtt alkalmazzunk egy éjszakai kezelést.
A fejbőr egészségének kezelésére:
A hajmaszkok segíthetnek megnyugtatni a száraz, viszkető fejbőrt. Hetente egyszer vagy kétszer használjunk maszkot, amely tápanyagokkal látja el a fejbőrt és a hajat, hogy helyreállítsa a hidratáltságot. A következetes alkalmazás segíthet a problémák forrásnál történő megszüntetésében.
Ha zavaró fejbőrproblémákkal küzdünk, a heti kezelések segíthetnek a méregtelenítésben és az egészséges fejbőr stimulálásában. Az olyan természetes méregtelenítő összetevők, mint a teafa, a rozmaring és a borsmenta segítenek eltávolítani a szennyeződéseket, amelyek lassíthatják az egészséges haj és fejbőr működését, miközben stimulálják a tüszőket az egészséges hajnövekedés érdekében.
Mivel a hajmaszkok és a mélykondicionálók is intenzív nedvességet biztosíthatnak a hajszálaknak, bizonyos esetekben mindkettőt használhatjuk a kívánt eredmény eléréséhez.
A göndörség mintázatának támogatása:
A fürtök könnyen megnyúlhatnak, köszönhetően a hajformázó eszközöknek, a feldolgozásnak vagy akár csak az időjárásnak. Ennek helyreállításához előnyös lehet a mélykondicionáló és a hajmaszk is, melyek hidratálják a fürtöket és a texturált hajat, de elnehezítés nélkül. A könnyű mélykondicionálók hidratálják a legjobban a hajat a göndörödésmentes fürtök érdekében, míg a maszkok vastagabbak és nehezebbek, elnehezíthetik a finomabb fürtöket. A mélykondicionálót rendszeres karbantartásként, a maszkot pedig talán hetente vagy kéthetente egyszer ajánlott használni.
Hajvégek javítása:
Sérült hajvégek esetén egy mélykondicionáló vagy egy hajmaszk segíthet. A sérült haj esetében újra kell építeni a kötéseket. A kétféle terméket együtt használva érhetjük el azonban a legnagyobb előnyt. Tegyünk hajmaszkot a hajvégek táplálására és mélyreható javítására, majd azt kövesse a kondicionáló az általános kezelhetőségért és a haj kibogozásért.
(Byrdie)
Nyitókép: Shutterstock