Tényleg rossz kávét inni, ha megfáztál vagy influenzás vagy?
Bár a meleg italokat gyakran tekintik a légúti betegségek egyik kezelőjének, nem mindegy, hogy milyen típusú italt fogyasztunk ilyenkor.
1. Dehidratálhat
Bár a forró italok átmenetileg enyhíthetik az olyan tüneteket, mint az orrfolyás és a torokfájás, lehet bármilyen meleg is egy csésze kávé, nem érdemes azt innunk megfázás vagy influenza esetén.
Ha nem is befolyásolja a klinikai lefolyást, sem a megfázás, sem az influenza vagy a COVID esetében, a kávéban lévő koffein stimuláns jellege kontraproduktív lehet, mondja Suan Hassig, a New Orleans-i School of Public Health at Tulane University epidemiológus professzora.
„Amikor vírusfertőzéssel küzdünk, az egyik dolog, amire igazán szükségünk van, az a megfelelő pihenés.”
Az alvás segít a szervezetnek regenerálódni ezekből a vírusokból, és mivel a kávé célja, hogy ébren tartson, megnehezítheti a szükséges alvást. Ugyanez vonatkozik az energiaitalokra is, amelyek gyakran több koffeint tartalmaznak, mint egy csésze kávé, ráadásul ezek nagy mennyiségben dehidratálók is lehetnek.
Ez nem mindenkinél jellemző, a legújabb kutatások azt mutatják, hogy akik rendszeresen fogyasztanak mérsékelt mennyiségű kávét, nem tapasztalnak kiszáradást az italtól, sokkal inkább azoknál jelentkezik, akik nem szoktak hozzá a koffeinhez, és egyszerre sokat isznak belőle.
A hidratálás különösen fontos, ha a betegség súlyos, és hányás vagy hasmenés jelentkezik.
2. Bánthatja a gyomrot
A kávé köztudottan beindítja az emésztést, sőt, egyeseknek kifejezetten bántja a gyomrát. Bizonyos fertőzések, nem is annyira a megfázás, mint inkább az influenza, néha gyomor-bélrendszeri tüneteket is okozhatnak, és az egész rendszer súlyosbítása a gyomortól a bélrendszerig egyszerűen nem jó ötlet, véli Hassig.
Összességében, a mennyiségű kávé fogyasztása betegség alatt nem jelenthet problémát, de ha tudjuk, inkább koffeinmentes italokkal pótoljuk a folyadékot.
Hassig szerint nagyon fontos, hogy biztosítsuk a megfelelő hidratáltsági szintet, akár sima vízzel vagy bio gyümölcslevekkel. A víz a legjobb választás ebből a szempontból, mert ez biztosítja a szervezet számára azt, amire a legnagyobb szüksége van, vagyis a folyadékot, hogy ellensúlyozza a betegséget.
A forró gyógyteák és a meleg húsleves szintén hasznos italok lehetnek betegség esetén. Emellett a koffeintartalmú teák, mint például a zöld tea, könnyebbek lehetnek a gyomornak, így jó helyettesítője lehet annak, aki még mindig szeretne egy energialöketet, de nem a kávét választaná.
Megfázás vagy influenza esetén megnő a gyulladás a szervezetünkben, melynek következtében orrfolyás és a szem körüli puffadás jelentkezhet többek között.
Ha a gyulladás csökkentésére törekszünk, a folyadékpótlás és a pihenés a két legfontosabb dolog. A csökkentett gyulladás segíthet enyhíteni néhány kellemetlen megfázásos tünetet, míg a folyadékpótlás és a pihenés segíthet a szervezetnek legyőzni a vírust.
(HuffPost)
Nyitókép: Shutterstock