Sötét wcben telefonozó személy

Ezen a helyen nagyon nem egészséges mobilozni

Sokan szoktak olvasni vagy telefonozni a vécén, ám ez az időrabló szokás a kutatások szerint nemcsak egészségtelenül hosszú, hanem akár aranyér kialakulásához is vezethet.


Az amerikai Digestive Diseases Week (DDW) 2025-ös konferenciáján bemutatott felmérés szerint azok, akik rendszeresen használják a telefonjukat a vécén, 46%-kal nagyobb eséllyel küzdenek aranyérrel.

A vizsgálatban 125 olyan embert kérdeztek meg, akik kolonoszkópiára érkeztek és több mint 40%-uknál találtak aranyeret, valaint 93% elmondta, hogy legalább hetente egyszer mobilozik a vécén. A legtöbben híreket olvastak, közösségi médiáztak vagy üzeneteket írtak, miközben dolgukat végezték.

Figyelmedbe ajánljuk! Ennyi napot töltünk átlagosan telefonozással évente

Többen 6 percnél is többet töltenek el így, sokan úgy érzik, hogy emiatt ülnek tovább a vécén, mint szükséges lenne. A kutatók szerint a hosszú ülés gyengítheti a végbél körüli ereket, és hozzájárulhat az aranyér kialakulásához.

Egy ilyen kis mintán végzett felmérés csupán összefüggéseket és lehetséges kockázati tényezőket jelezhet. Hogy a vécén való olvasás valóban aranyér kialakuláshoz vezethet-e, további kutatásokat igényel, a szakemberek épp ezért azt tanácsolják, ne időzzünk túl sokáig a vécén, egyes orvosok maximum 10 percet, mások legfeljebb 3 percet javasolnak.

Az aranyér Amerikában évente közel 4 millió orvosi esetet okoz, mégis keveset tudunk róla. Utoljára 1989-ben készült róla átfogó felmérés.

Az aranyér nem más, mint vérereket, simaizmot és kötőszövetet tartalmazó „párnácskák” a végbél alsó részén. Mindenkinél jelen vannak ezek a képződmények, és a székletürítést segítik, ha azonban ezek a szövetek megduzzadnak vagy véreznek, akkor nevezik őket a köznyelvben aranyérnek.

Bár valószínűleg többféle tényező vezethet aranyér kialakulásához, a kutatók általában úgy vélik, hogy a túlzott erőlködés, a hosszú ideig tartó székletürítés vagy a gyakori bélmozgás a vezető ok.

A vécén való olvasás nem új jelenség. A gyarmati időkben például az emberek állítólag újságpapírral tisztították magukat, mert az volt kéznél. Azonban a telefonok teljesen más szinten szívják el a figyelmünket, és könnyen lehet, hogy elvonják a figyelmet a fő feladatról.

(ScienceAlert)

Borítókép: Piotr Zajda/Shutterstock