Telefonjába mosolygó fiatal nő

Ennyi napot töltünk átlagosan telefonozással évente

Egy új globális kutatás, amelyet a Heineken cég rendelt meg, azt az eredményt hozta, hogy egy felnőtt ember átlagosan évente 88 napot, vagyis majdnem három hónapot tölt a telefonja képernyőjét bámulva.


A OnePoll kutatói 17 000 felnőttet követtek nyomon a világ különböző országaiban, az eredmények pedig azt mutatják, hogy egy átlagos ember napi 5 óra 48 percet tölt el a telefonját nézegetve, ami évente összesen 88 napnak felel meg. Ez azt jelenti, hogy szinte egy egész negyedévet elveszítünk a mobilozással.

Talán nem meglepő, hogy Z generáció tölti a legtöbb időt (kb. 6.5 órát) online. Ami igazán aggasztó ebben, az az, hogy minden tizedik fiatal elismeri, hogy napi 12 óránál is többet tölt a telefon képernyője előtt. Miközben a felnőttek fele érzi úgy, hogy az online kapcsolatok miatt merülnek ki, a Z generáció esetében ez az érzés majdnem 62%-ra nő.

Ezt is olvasd el! Világszinten butulnak a társadalmak, a közösségi média is bűnös

A kutatás azt is kiderítette, hogy a felnőttek több mint fele (52%) túlterheltnek érzi magát a közösségi média folyamatos követésének nyomása alatt – háromból két válaszadó azt mondja, hogy az elmúlt évben több időt töltött a telefonján.

A résztvevők 60%-a szerint a telefonon bejövő értesítések folyamatosan jönnek, emellett 64%-uk nosztalgikusan gondol vissza a 90-es évekre, amikor még nem léteztek okostelefonok, és az emberek személyes interakcióval szocializálódtak.

Mobiltelefonz\u00f3 ember keze

Illusztráció

Fotó: Pexels

További elemzések azt mutatják, hogy az emberek közötti személyes találkozás 35%-kal csökkent az elmúlt 24 évben, miközben a telefonozással töltött idő több mint duplájára nőtt. A Heineken kutatásában az emberek 32%-a elhalasztja a barátokkal való találkozót a digitális túlterheltség miatt, míg 18%-uk meg sem tudja szervezni azt.

Bár az internet és a közösségi média lehetővé tette, hogy könnyebben kapcsolatban maradjunk egymással, a válaszadók 62%-a elismerte, hogy néha magányosnak érzi magát. A legmeglepőbb, hogy egy negyedük azt mondta, havonta egyszer vagy még ritkábban találkozik csak személyesen a barátaival, de amikor mégis összejönnek, az emberek sokkal jobban érzik magukat.

Figyelmedbe ajánljuk! Hány éves korban kapjon a gyerek telefont?

Az eredmények világosan mutatják, hogy bár a digitális világ rengeteg előnyt kínál, a valódi kapcsolatok és a személyes találkozások még mindig pótolhatatlanok.

(Dazed)

Borítókép: Shutterstock