Mobiltelefonba csatlakozó töltő

Ez történik, ha egész éjjel töltöd a telefonod

Vajon tényleg kárt okoz az akkumulátorban?

Számos tényező alapján határozzuk meg egy mobiltelefon akkumulátorának élettartamát, ilyen többek között a gyártási és a kémiai kora. Utóbbi az akkumulátor fokozatos lebomlását jelenti, amely a hőmérséklet-ingadozástól, a töltési és kisütési szokásoktól, valamint az általános használattól is függ.

Idővel a lítium-ion akkumulátorok kémiai öregedése csökkenti a töltési kapacitást, az akkumulátor élettartamát és teljesítményét. Az Apple szerint egy normál iPhone akkumulátort például úgy terveztek, hogy normál körülmények között 500 teljes töltési ciklus esetén eredeti kapacitásának legfeljebb 80%-át tartsa meg.

A kutatások szerint egy 2019-es okostelefon-akkumulátor átlagosan 850 teljes töltési/kisütési cikluson mehet keresztül, mielőtt kapacitása 80% alá csökkenne, vagyis körülbelül két-három év használat után az eredeti akkumulátor kapacitásának csak 80%-a marad meg. Innentől az akkumulátor érezhetően gyorsabban kezd lemerülni.

A legtöbb új generációs okostelefon esetében a teljes feltöltés 30 perc-két óra között mozog. Ez a készülék akkumulátorának kapacitásától függ (a nagyobb kapacitásúaknak több időre van szükségük a teljes feltöltéshez), és attól, hogy a töltő mennyi energiát szolgáltat.

Egész éjszakán át tölteni a telefont nemcsak felesleges, de kifejezetten rosszat tesz az akkumulátornak, mivel felgyorsítja az öregedését. Az akkumulátor élettartamának maximalizálása érdekében kerülni kell a teljes töltési ciklusokat (0%-100% között).

A Samsung szerint az akkumulátor túl gyakori 100%-os töltése negatívan befolyásolhatja az akkumulátor teljes élettartamát, ahogy az iPhone-ok hosszabb ideig tartó teljes töltöttségen tartására is igaz ez.

A 100%-os feltöltés helyett 80%-ig ajánlott feltölteni az akkumulátort, és nem engedni, hogy 20% alá süllyedjen.

Túltölthetők az akkumulátorok?

A lítium-ion akkumulátorok valóban túltölthetők, ami többek között az akkumulátor túlmelegedéséhez és kigyulladásához vezethet. A legtöbb modern telefon beépített védelemmel rendelkezik, amely automatikusan megakadályozza, hogy az akkumulátor 100%-nál nagyobb mértékben töltődjön.

Minden alkalommal, amikor az akkumulátor 99%-ra csökken a háttérben futó alkalmazások miatt, úgynevezett csepptöltés indul, az akkumulátor a teljesen feltöltött állapot fenntartása érdekében újra elkezdi a töltést. A csepptöltés idővel elhasználhatja az akkumulátort, így sok telefonban vannak már ezt szabályozó funkciók. Az iPhone-okban olyan funkció található például, amely késlelteti a töltést a 80%-os töltöttségi szint után, míg a Samsung Galaxy telefonokban a töltés 85%-nál történő korlátozó funkció van.

Felrobbanhat a telefon a töltéstől?

Elég kicsi ennek a valószínűsége, mivel a legtöbb telefon ma már automatikus védelemmel rendelkezik a túltöltés ellen. Ennek ellenére előfordulnak kivételek, de ezt általában gyártási hiba, rossz minőségű hardver vagy fizikai sérülés okozza.

A lítium-ionos telefonok akkumulátorai túlmelegednek, amikor a töltés során keletkező hő nem tud elvezetődni, ami égési sérüléseket okozhat, vagy szélsőséges esetben tűzesetet okozhat. Emellett ezek az akkumulátorok 0 ℃ és 40 ℃ közötti hőmérséklet-tartományban működnek hatékonyan, ennél magasabb hőmérséklet esetén kitágulhatnak, ami tüzet vagy robbanást okozhat.

Fontos még arra figyelni, hogy a töltő vagy kábel ne legyen hibás vagy rossz minőségű, mivel az túlmelegedéshez, tűzveszélyhez és a telefon károsodásához is vezethet.

Tippek az akkumulátor élettartamának növeléséhez

  • Telepítsük a legújabb szoftverfrissítéseket, hogy a mobil mindig naprakész legyen a gyártó által az akkumulátor hatékonyságát javító fejlesztésekkel.
  • Eredeti vagy tanúsított töltőket használjunk csak, mivel a nem forgalmazott töltők teljesítménye eltérő lehet, és nem feltétlenül felel meg a biztonsági előírásoknak.
  • Kerüljük a telefon magas hőmérsékletnek való kitettségét – az Apple és a Samsung szerint a telefonok 0 ℃ és 35 ℃ közötti környezeti hőmérsékleten működnek a legjobban.
  • Korlátozzuk a töltést a teljes kapacitás 80%-ára, és ne engedjük 20% alá süllyedni.
  • Ne töltsük sokkal hosszabb ideig a mobilt, miután az akkumulátor eléri a 100%-os töltöttségi szintet.
  • Tartsuk a telefont töltés közben jól szellőző helyen, és ne tegyük sem azt, sem a töltőt takaró, párna vagy a testünk alá, amíg az áramforráshoz van csatlakoztatva.
  • Ha a telefon túlzottan felmelegszik, kidudorodik vagy megdagad a hátlapja, vigyük hivatalos szervizbe.

Nyitókép: Pexels