
Ezt a TikTok-trendet messziről el kellene kerülni
A szőr sokat elárulhat társadalmi és kulturális értékeinkről. Ahogy Anthony Synnott kanadai szociológus mondja, olyan beágyazott elképzeléseket képviselhet a biológiai nemről, mint például „az ellentétes neműeknek ellentétes a hajuk” vagy „a fej- és a testszőrzet ellentétes”.
De vajon van-e a nemi különbségeknek bármilyen biológiai alapja, és mi a helyzet a szempilláinkkal való babrálás egészségügyi kockázataival?
A biológiai nemünk határozza meg a szempillák hosszát?
A legtöbb melegvérű állatnak van szempillája. Az emberi szempillák az anyaméhben körülbelül hét hetes korban kezdenek fejlődni, és hat hónapos korukra teljesen kialakulnak.
A felső szemhéjon általában 100-150 szempillát találni, amelyek két vagy három sorban nőnek, míg az alsó szemhéjon feleannyi szempilla van. A szempillák hossza általában a szem szélességének körülbelül egyharmada – az alsó szempillák rövidebbek, 6-8 milliméter hosszúak, a felső szempillák pedig 8-12 milliméteresek.
A szempillák sűrűségét, hosszát, vastagságát és göndörségét a genetikánk határozza meg, de nincs bizonyíték arra, hogy ezek az anatómiai különbségek a nemhez kötődnének.
Ez is érdekelhet: A szempilla hosszabbítás komoly veszélyeket rejthet
Ez azt jelenti, hogy az az elképzelés, hogy a férfiaknak „természetesen” rövid szempillái vannak, a nőknek pedig hosszabbak, sötétebbek és vastagabbak, nem biológiai, hanem kulturális alapokon nyugszik.
Nemtől és nemtől függetlenül a szempillák számos fontos funkciót látnak el:
- Védelem: A szempillák gátat képeznek a por, a törmelék, a bogarak, a baktériumok és a vegyi anyagok (például hajlakk és dezodorok) ellen, megakadályozva, hogy azok a szembe jussanak. A könnyek folyékony filmet képeznek, amely a szemet borítja, hogy kenve tartsa azt. A szempillák azt is megakadályozzák, hogy a levegő kiszárítsa ezt a filmet.
Aerodinamikai szempontból a közepes hosszúságú szempillák (8 mm) ideálisak a szemfelszín kiszáradásának megakadályozására. A nagyon rövid szempillák kitehetik a szemfelszínt a levegőnek, míg a nagyon hosszú szempillák több levegő áramlását irányíthatják felé. A szempillák a szemünket a vakító fénytől is megvédik, akár 24%-kal csökkentve a szembe jutó fény mennyiségét. - Érzékelés: A szempillák nagyon érzékenyek, ezért azok megérintése pislogási reflexet vált ki, amely a szemet becsukódásra készteti. Ez megvédi a nem kívánt anyagoktól.A pislogás a könnyek felszabadulását is aktiválja, és eloszlatja azokat a szem felületén.
- Társas interakció: A szempillák segítenek a kommunikációban. A lassú pislogás figyelmességet vagy flörtölést jelezhet, és a szempillák ezt még vonzóbbá teszik.
Az emberek különböző okok miatt elveszíthetik a szempilláikat. Például a rákos megbetegedések miatt alkalmazott kemoterápia gyakran okoz hajhullást, beleértve a szempillákat is, akárcsak az alopecia, egy autoimmun betegség, amely miatt a szervezet megtámadja a saját szőrtüszőit.
Egyesek akkor is kihúzzák a szempilláikat, amikor szoronganak vagy stresszesek, ez az úgynevezett trichotillománia, míg a hajvágás vagy borotválás kényszere a trichotemnómia.
Nem számít, hogyan hullik a haj, szempilla nélkül valószínűleg nagyobb kellemetlenséget fogunk érezni. Több idegen részecske kerülhet a szemünkbe, ami nagyobb fertőzésveszélynek tesz ki minket, és többet fogunk pislogni, hogy megpróbáljuk kimosni őket.
A több levegő a szem felszínén szintén száraznak és irritáltnak érezheti a szemet.
Kockázatos a szempillák eltávolítása?
Kockázatos a szempillák eltávolítása? Az éles pengék szemek közelébe való helyezése azt jelenti, hogy ha megütközik, megcsúszik vagy akár csak pislogunk, akkor a szemhéj vagy a szaruhártya (a szemgolyó elején lévő átlátszó, kupola alakú burkolat) sérülését kockáztatjuk.
Mindennek, ami a szemünk közelébe kerül, nagyon tisztának kell lennie. Ha a pengék nem sterilek, a baktériumok szemhéj-vagy kötőhártya-gyulladáshoz vezethetnek. Természetesen, visszanőnek a szempillák, mivel a szőrhagyma és a szőrtüsző (a szőrt körülvevő zsák) a szemhéj bőrében marad, így a szőr tovább nőhet.
A szempillák átlagosan 0,12 mm/nap, azaz 3,6 mm/hónap sebességgel nőnek, így akár három-négy hónapig is eltarthat, amíg azok visszanőnek a szokásos hosszúságúra.
A borotválás nem befolyásolja a visszanövesztett szempillák hosszát, vastagságát és sötétségét, azok ugyanúgy nőnek vissza, mint korábban (kivéve, ha a tüsző visszafordíthatatlanul károsodott).
A szempillák nemi és nemi különbségeinek megítélése továbbra is fennáll, részben a társadalmi normáknak és a média ábrázolásának köszönhetően. Egy 2023-as egyesült államokbeli tanulmány például 319 különböző etnikai hátterű személyt (142 férfit és 177 nőt) kérdezett meg a nők szempillahosszáról. A férfiak és nők (különböző háttérrel) azt mondták, hogy a szempilla nélküli vagy rövid szempillájú női arcokat ábrázoló képek a legkevésbé vonzóak, etnikai hovatartozástól függetlenül.
Nyitókép: Shutterstock