Sárga, habos szivacs kék tányéron, kék háttéren

A mosogatószivacsokat is tisztítani kell - ilyen gyakran

A konyhai szivacsok a káros baktériumok melegágya lehetnek, tele E. colival, szalmonellával és rengeteg nemkívánatos mikrobával.

A szivacs lyukacsos szerkezete is hozzájárul ahhoz, hogy számos baktériumot magába szívjon. Ezeket a nedvességgel teli tisztítóeszközöket úgy tervezték, hogy felszívják a vizet és az edényekre tapadt felesleges ételmaradékot, de a baktériumoknak is teret engednek.

Az Amerikai Mikrobiológiai Társaság egy 2020-as tanulmánya szerint a Salmonella, az E. coli és a Staphylococcus aureus akár 16 napig is életben maradhat egy ilyen edény felületén. Emellett a szivacsok penésznek, élesztőgombának és élelmiszerrel terjedő kórokozóknak is otthont adhatnak.

Bármilyen furcsának is tűnik, a szivacsok rendszeres tisztítása a legjobb módja annak, hogy elkerüljük a baktériumok elterjedését a főzőedényekben és az otthonunkban. Szerencsére van néhány egyszerű módszer, például a fehér ecet vagy fehérítő használata, amelyek segíthetnek tisztábbá tenni a konyhát.

Fehér ecetes tisztítás

A szivacsok tisztításának olcsó, egyszerű és környezetbarát módja a fehér ecet használata. Egyes tisztítási szakértők szerint az ecetet nem kell semmivel sem hígítani, egyszerűen csak hagyjuk a szivacsot körülbelül hetente egyszer öt percig ázni benne, majd öblítsük ki és hagyjuk megszáradni.

Fehérítős tisztítás

A fehérítő használata egy másik egyszerű és megfizethető módja a mosogatószivacs tisztításának.

Oldjunk fel 110-115 gramm fehérítőt kb. 4 liter vízben, majd tegyük bele 5 percre a szivacsot. Ezután csavarjuk ki és hagyjuk megszáradni.

Alternatív megoldásként a nedves szivacsot betehetjük a mikróba (anyagától függően) 2-5 percre, majd 15 percig tartó hűtés is elpusztíthatja a benne megbúvó baktériumokat.

Mindenképpen áztassuk be alaposan a szivacsot, és előtte tegyük mikrohullámú sütőre alkalmas edénybe, mivel ellenkező esetben potenciális tűzveszélyt jelenthet. A mosogatógép használata a szivacsok tisztítására is ugyanilyen egyszerűen működik.

Bár több forrás is azt állítja, hogy ezek a szivacstisztítási trükkök a szivacsokban lévő baktériumok akár 99,9 százalékától is megszabadulhatnak, más szakértők ebben nem olyan biztosak.

Egy 2017-es tanulmány szerint a mikrohullámú sütő és/vagy mosogatógép használata lehetővé teheti más nemkívánatos baktériumok, például a Moraxella osloensis magasabb koncentrációját, ami még büdösebbé teszi a piszkos szivacsokat. A New York Times szerint a szivacs fertőtlenítésének hatékonyabb módja lehet, ha a mosógép legmagasabb fokozatán, fehérítőszerrel és por alapú mosószerrel együtt bedobjuk a szivacsot a mosógépbe.

Milyen gyakran kell cserélni a piszkos konyhai szivacsokat?

Még ha rendszeresen fertőtlenítjük is őket, legalább havonta egyszer, de inkább két-három hetente cserélje ki a szivacsokat, vagy a kellemetlen szagok első jeleinél. Megpróbálkozhatna akár nem porózus szilikon súrolószivacsok vagy gépben mosható mosogatórongyok használatával is helyette, mivel ezek a tisztítóeszközök higiénikusabbak lehetnek, mint a klasszikus verzió.

(Mentalfloss)

Nyitókép: Shutterstock