Te adtál már hálát valaminek ma? Fontosabb, mint gondolnád
Egy kutatás szerint mindössze napi 15 perc alatt megtaníthatjuk magunkat arra, hogy hálásabbak legyünk.
A több hála megtapasztalása nagyobb boldogsággal és kevesebb pszichológiai problémával jár együtt. Azok az emberek, akik hat héten keresztül gyakorolták a hálát, hosszú távon is javították a közérzetüket, állapították meg a kutatók.
Más tanulmányok a hálát nagyobb elégedettséggel, motivációval, valamint jobb társas-és párkapcsolatokkal hozták összefüggésbe.
A hála növelésére irányuló tipikus tevékenységek közé tartozik a hálanapló vezetése, a hála kifejezése mások felé és a nehézségek pozitív hatásainak átgondolása.
Ernst Bohlmeijer professzor, a tanulmány első szerzője elmondta, a hála gyakorlása nem egy trükk a gyors boldogsághoz, hanem egy új életszemlélet kialakítása.
„Az élet kevésbé lesz magától értetődő, és ez rugalmasabbá teszi az embereket.”
A vizsgálatban 217 ember vett részt, akiknek egyharmada hat héten keresztül végezte a hálaadással kapcsolatos gyakorlatokat. Utóbbiak közé tartozott a hálaérzésre való összpontosítás, a hála kifejezése mások felé, a hálanapló vezetése és pozitívan írni a saját életükről.
A résztvevők naponta 15 percig végezték ezeket a gyakorlatokat. Az eredmények azt mutatták, hogy a kísérleti személyek egyharmada nagyobb jóllétet érzett, és ez a beavatkozás után hat hónapig fennmaradt.
Az összehasonlító csoportokban ezzel szemben csak körülbelül feleannyian éreztek nagyobb jóllétet.
Bár a hála azt jelenti, hogy az élet jó dolgaira koncentrálunk, nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül hagyjuk az élet kihívásait, magyarázta Bohlmeijer.
„Fontos elmondani, hogy a lényege nem az, hogy figyelmen kívül hagyjuk a negatív tapasztalatokat. A nehézségek és a pszichológiai szorongás elismerése, miközben az élet jó dolgait is értékeljük, lehetséges. Valójában ez a pszichológiai ellenálló képesség lényege.”
(PsyBlog)
Nyitókép: Shutterstock