Még egy nárcisztikus emberből is lehet együttérzést kiváltani
Köztudott, hogy a nárcisztikusokat nem nagyon érdeklik mások érzései. A témáról egy tanulmány is készült, aminek szerzője, Erica Hepper, elmagyarázza, hogy a nárcisztikusok kicsit nagyképűek, énközpontúak és nem nagyon törődnek azzal, hogy milyen hatással vannak másokra.
Hepper és munkatársai kutatása azonban azt mutatja, hogy a nárcisztikusok is rávehetők az empatikus viselkedésre, ha egy kis lökést adnak nekik a megfelelő irányba, olvasható a tanulmányt szemléző PsyBlog oldalán.
A vizsgálatban a résztvevőket két csoportra osztották: „alacsony nárcisztikusokra" és „magas nárcisztikusokra".
A magas nárcizmusúak ebben a vizsgálatban nem számítottak klinikai zavarral küzdőnek.
Hepper folytatja:
A magas szubklinikai nárcizmusban szenvedő emberek pszichológiailag egészségesek és kiegyensúlyozottak, gyakran még nagyon sikeresek is, míg az NPD-ben [nárcisztikus személyiségzavarban] szenvedők rugalmatlanok és változékonyak, és nem jól kezelik a mindennapi életet.
Ezután mindkét csoport egy olyan szövegrészt kapott olvasásra, amely egy párkapcsolati szakítást írt le. Ahogy az várható volt, az alanyok nem mutattak empátiát a történet főszereplői iránt, függetlenül attól, hogy mennyire volt megrázó a sztori.
Ez normális a nárcisztikusoknál, akiknek mások iránti érdeklődése arra korlátozódik, hogy közönséget szerezzenek a bohóckodásukhoz vagy kihasználják őket.
Egy másik vizsgálatban azonban az alanyok kaptak egy lökést a helyes irányba. A magas és alacsony nárcisztikusok ezután megnéztek egy 10 perces videót, amelyen egy Susan nevű nő leírja a családon belüli erőszak áldozataként szerzett tapasztalatait.
Előzetesen néha empátiára utasították őket, a következő instrukcióval:
Képzeljék el, hogy Susan mit érez. Próbáljátok meg átvenni az ő nézőpontját a videóban, képzeljétek el, hogy mit érez a történtek kapcsán.
Amikor a magas nárcisztikusoknak kifejezetten azt mondták, hogy képzeljék el, hogyan érez az áldozat, az empátiájuk hirtelen beindult.
Ehhez képest az alacsony nárcizmusú alanyokra az előbb leírtak nem voltak hatással.
A kutatók még fiziológiailag is megerősítették ezeket az eredményeket, hogy ellenőrizzék, a nárcisztikusok nem csak azt mondják, amit szerintük elvárnak tőlük. A fiziológiai mérések is azt sugallták, hogy valóban empatikusak voltak, miután erre utasították őket.
Hepper úgy véli, hogy ez az egyszerű technika, amellyel a nárcisztikusokat emlékeztetik arra, hogy vegyék át a másik ember nézőpontját, hasznos lehet:
Ha arra ösztönözzük a nárcisztikusokat, hogy a csapattársuk vagy barátjuk szemszögéből is tekintsenek a helyzetre, akkor valószínűleg sokkal figyelmesebben vagy együttérzőbben fognak reagálni.
Hepper szerint nem arról van szó, hogy a nárcisztikusok nem tudnak empátiát gyakorolni, hanem arról, hogy emlékeztetni kell rá őket:
A jelenlegi eredmények [...] azt sugallják, hogy a nárcisztikusok alacsony empátiája automatikus (ahelyett, hogy tudatosan elfojtott vagy alulreprezentált lenne), és azt is, hogy a perspektívaválasztás valódi változást idéz elő abban, ahogyan a nárcisztikusok egy szorongó személy élményét feldolgozzák.
- Ezek voltak 2021 legfontosabb világirodalmi könyvei - IN ›
- Három nő, akik nagyban meghatározták a történelmet - IN ›
- 5 világutazó nő, aki átírta a történelmet - IN ›
- Egyre több harmincas nő nem vállal gyereket - IN ›
- Így védekezhetünk a Tinder-csalók ellen - IN ›
- És rád jellemző? 5 apró jel, ha valaki pszichopata - IN ›
- Minden eddiginél sötétebb személyiségjegyre bukkantak - IN ›