Fejfájástól szenvedő nő

Óriási a különbség a férfiak és nők fájdalmának megítélésében

Egy új kutatás hatalmas különbségeket tárt fel a fájdalom kezelésében.

Az izraeli és az amerikai sürgősségi osztályokról hazaengedett nők sokkal kisebb valószínűséggel kapnak fájdalomcsillapítót, mint a férfiak, még akkor is, ha pontosan ugyanazzal a betegséggel kezelik őket, vagy ha a jelentett fájdalomértékek pontosan megegyeznek, állapították meg egy új tanulmányban.

Az egyik adatkészletben szereplő 17 576 beteg közül a férfiak 47 százalékát küldték el fájdalomcsillapító gyógyszer felírásával, míg a nőknek csak 38 százalékát.

A Mika Guzikevits, a jeruzsálemi Héber Egyetem pszichológusa és Tom Gordon-Hecker, az izraeli Ben-Gurion University of the Negev pszichológusa által vezetett kutatócsoport szerint ez az arány minden életkorban és betegségben, valamint a gyógyszert felíró orvosok neme szerint konzisztens volt, és riasztó nemi előítéletet mutat a nők panaszainak komolyan vételében.

„Azt állítjuk, hogy a női betegek kevesebb fájdalomcsillapításban részesülnek, mint kellene, ami kedvezőtlen hatással lehet az egészségükre. Az eredmények aláhúzzák annak kritikus szükségességét, hogy az egészségügyi ellátásban a pszichológiai előítéletekkel foglalkozzunk, hogy mindenki számára tisztességes és hatékony kezelést biztosítsunk”

– írták a kutatók a tanulmányban.

Az elmúlt évek kutatásai riasztó előítéleteket tártak fel azzal kapcsolatban, ahogyan a világ a nők fájdalmát érzékeli. A laikusok nagyobb valószínűséggel gondolják azt, hogy a nők eltúlozzák a fájdalmat, mint a férfiak, és úgy vélik, hogy az annak következtében grimaszoló nők kevesebb fájdalmat éreznek, mint a hasonló arckifejezésű férfiak.

Számos tanulmány kimutatta, hogy a fájdalomról beszámoló nőket hisztérikusnak, érzelmesnek, képzelődőnek vagy akár hazugnak is tartják, ami nagy problémát jelenthet önmagában és orvosi környezetben is – a kutatások szerint a krónikus fájdalomról beszámoló nőknél nagyobb valószínűséggel diagnosztizálnak mentális betegséget.

Emellett kiderült, hogy a nők tovább várnak a sürgősségi osztályokon a kezelésre és kisebb valószínűséggel kapnak műtét utáni fájdalomcsillapító gyógyszert. Több tanulmány is megállapította továbbá, hogy az orvosok a nőket kevésbé, a férfiakat pedig megbízhatóbbnak tartják a fájdalomról való beszámoláskor, gyakran felmérések és virtuális betegek alapján.

nyakf\u00e1jdalommal k\u00fczd\u0151 f\u00e9rfi \u00fcl egy padon

Fotó: Shutterstock

Guzikevits-ék valós eredményeket akartak vizsgálni klinikai környezetben, ezért tanulmányt készítettek amerikai és izraeli kórházak anonimizált betegadataiból. A kutatók olyan tényezőket vizsgáltak, mint a páciens kora és neme, a jelentett fájdalom mértéke és a diagnosztizált betegség, az, hogy a beteg milyen gyakran kereste fel a sürgősségi osztályt, és hogy mit írtak fel nekik.

A 21 851, fájdalom miatt kórházba jelentkező beteg adatait tartalmazó eredmények szembetűnőek voltak, melyekben következetes nemi egyenlőtlenségek mutatkoznak, írták a kutatók.

„A női betegeknek kisebb valószínűséggel írnak fel fájdalomcsillapító gyógyszereket, mint a férfiaknak, és ez az egyenlőtlenség még akkor is fennáll, ha a betegek által jelentett fájdalomértékeket és számos beteg, orvos és sürgősségi osztály változót korrigálták.”

A kutatók megállapítása szerint a kezelésben mutatkozó egyenlőtlenség nem hozható összefüggésbe más változóval, mint a beteg neme. Tekintettel arra a rengeteg tanulmányra, amely hatalmas különbséget mutat a nők és a férfiak fájdalmának megítélésében, a kutatók csak arra a következtetésre jutottak, hogy ennek az egyenlőtlenségnek az oka az elfogultság.

Egy további teszt során a csapat 109 egészségügyi szolgáltatónak mutatott be egy olyan forgatókönyvet, amely egy súlyos, a páciens által tízes skálán 9-es hátfájással küzdő beteget írt le. Csak a beteg neme különbözött, a forgatókönyv minden más részlete azonos volt. Amikor a beteg nő volt, a résztvevők átlagosan alacsonyabbra értékelték a fájdalom intenzitását (100-ból 72), mint amikor a beteg férfi volt (100-ból 80).

A kutatók hozzátették, hogy egyes tanulmányokban nem találtak torzítást. Ezeket a vizsgálatokat olyan betegeken végezték, akiknek kézzelfogható, fizikai fájdalomforrásuk volt, például csonttörés vagy fertőzés. Azokban a tanulmányokban, amelyekben elfogultságot találtak, a jelentett fájdalom forrása kevésbé kézzelfogható, például hasi fájdalom vagy fejfájás.

A kutatók azt javasolják, hogy a fájdalomcsillapítás felírását segítő számítógépes döntés-jelentő eszközök, valamint az egészségügyi szakemberek nemi előítéletekre való oktatása segíthetne megoldani ezt a folyamatos problémát, és jobb egészségügyi eredményeket biztosíthatna minden beteg számára.

(ScienceAlert)

Nyitókép: Shutterstock