Egy olasz esti szokás jelentős egészségügyi előnyökkel jár
A „passeggiata” egy egyszerű olasz hagyomány, amelynek számos előnye van az egészségre.
Ha Olaszországba utazunk, különösen, ha a kevésbé ismert kisebb falvakba, meglepően nagy gyalogosforgalmat tapasztalhatunk esténként, ami nem a véletlen műve.
A legtöbb olasz ember kimozdul a szabadba, hogy elvégezze a passeggiatat, azaz az esti sétát. Ennek a rituálénak nem az a lényeg, hogy eljussunk A pontból B pontba, kalóriát égessünk vagy napi lépéseket gyűjtsünk, hanem sokkal inkább az, hogy a helyi közösség részeként lássanak bennünket.
Chloe Yelena Miller Olaszországba költözött pár évre családjával és a HuffPostnak elmondta:
„Családok csoportjait láttuk (gyerekekkel, felnőttekkel és idősebbekkel), akik sétálgattak a városban, megálltak egy fagylaltra vagy süteményre, megnézték a kirakatokat, és általában többgenerációs csoportokban töltöttek időt együtt.
Miller, aki most Washingtonban él, megjegyezte, hogy milyen mértékű többgenerációs harmóniát figyelt meg azok között, akik ilyenkor összegyűltek a firenzei Piazza Savonarolán.
A vacsora utáni séta előnyei:
1. Segíti az emésztést
Bár egy kiadós étkezés után úgy érezhetjük, hogy legszívesebben lefeküdnénk aludni vagy pihenni, az emésztés szempontjából előnyösebb, ha helyette sétálni indulnku. Egy vizsgálat során, amelyet olyan egyetemi hallgatókon végeztek, akiknél irritábilis bél szindrómát diagnosztizáltak - amely hasmenést, székrekedést vagy a kettő váltakozó epizódjait okozhatja -, a kutatók azt találták, hogy minél többet sétáltak a betegek, annál kevesebb tünetet tapasztaltak. Ennek oka az lehet, hogy a testmozgás serkenti a gyomor és a belek mozgását.
2. Jót tesz a szívnek
Azt már régóta tudjuk, hogy a testmozgás jót tesz a szívnek. Kiderült azonban az is, hogy a rövid séták is számítanak. A Harvard Health 2017-ben közzétett jelentése szerint a heti 2,5 órás, azaz mindössze napi 21 perces séta már 30%-kal csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A tanulmány továbbá arra is rávilágított, hogy hat hónapos rendszeres séta alacsonyabb vérnyomáshoz vezet a korábban ülőmunkát végző, magas vérnyomásban szenvedő felnőtteknél.
3. Szabályozza a vércukorszintet
A legjobb időpont a sétára, ha a vércukorszint szabályozásáról van szó, akkor az az étkezések utáni órák. Az étkezés utáni „könnyű intenzitású séta” pozitív hatással volt a vércukor- és inzulinszintre, összehasonlítva az étkezés utáni állással vagy ülő helyzetben maradással.
4. A mentális egészségre is jótékony hatással van
A tudósok nem tudják pontosan, hogy minek köszönhetően, de a testmozgás bizonyítottan csökkenti a depresszió és a szorongás tüneteit. A testmozgás során a szervezet endorfin nevű vegyi anyagokat termel az agyban, amelyek jó érzést keltenek, és ezek segíthetnek az általános hangulat stabilizálásában.
Nyitókép: Shutterstock