Ez az arcpakolás a legújabb öregedésgátló trend
Előnyök, hátrányok és minden, amit a népszerű módszerről tudni kell.
Aki látta az 1981-es Anyu a sztár című filmet, talán emlékszik annak nyitójelenetére, melyben a főszereplő Joan Crawford hosszadalmas bőrápolási rutinját végzi és ennek egyik lépésenként egy tál jégbe temeti az arcát.
Az 1930-as és 40-es években karrierje csúcsán lévő Crawford állítólag valóban rajongott a jeges arckezelésekért, mely bőrét fiatalosan és frissen tartotta.
Úgy tűnik, a technika nemhogy nem ment ki a divatból, hanem ma is trendinek számít, többek között Kate Moss is rajong a módszerért. A TikTok-on a #icefacial feliratú videókat több mint 600 milliószor nézték meg, amelyeken emberek jéghideg vízzel teli lavórba mártják az arcukat, vagy jégkockákkal masszírozzák az arcukat.
A bőrgyógyászok és bőrápolási szakértők szerint a jeges arcápolásnak számos előnye lehet, többek között csökkenti a bőrpírt és a puffadást. Ezek a hatások azonban általában a legjobb esetben is szerények Dr. Dustin Portela, idahói oszteopata szerint.
„Emiatt én és a legtöbb bőrgyógyász nem ajánlja őket széles körben.”
Mégis, a jeges arcpakolások nagyon népszerűek, mert könnyen és olcsón elvégezhetők és általában ártalmatlanok. A hideg érzése a bőrön frissítő érzést nyújthat, ami egy nyári napon kifejezetten vagy a peri- vagy posztmenopauzális tünetekkel vagy hormonális ingadozásokkal küzdő nők számára is kellemes.
A jeges arcápolás többféleképpen alkalmazható, akár egy jégkockákkal teli tálba belemártva az arcunkat, akár egy jégkockát vagy úgynevezett jéggömböt az arcbőrünkbe masszírozva.
A kulcs a hideg alkalmazása a bőrre, valamint az olyan eszközök használata, amelyeket az ember szeret, és amelyek könnyen használhatók, ami lehetővé teszi a következetességet.
A jeges arcpakolástól a bőr feszesebbnek és hidratáltabbnak tűnhet, csökkenhet a bőrpír és átmenetileg összezsugorodhatnak a pórusok. A hideg érszűkületet, vagyis az erek szűkülését okozza, és a felszíni véráramlás csökkenésével a bőrpír is csökken, és a pórusok minimálisnak tűnnek. A legtöbb esetben azonban a jeges arckezeléssel elért bőrjavulás csak néhány óráig tart, ezért érdemes bőrgyógyászhoz vagy kozmetikushoz fordulni a hosszabb ideig tartó kezelésekért.
Az összehúzódó erek csökkenthetik a gyulladást, és ragyogóbb összképet kölcsönöznek a bőrnek. A hideg segít a nyirokrendszeredben felgyülemlett extra folyadék elvezetésében is, ami csökkentheti az arcon és a szemek alatt lévő puffadtságot. A jég szintén segíthet a gyulladás csökkentésében.
Ami a hátrányokat illeti, egyrészt kevés tudományos kutatás bizonyítja, hogy a jeges arckezelés hosszú távú előnyökkel járna, így bármilyen észlelt előny valószínűleg egyéni és átmeneti, a hidegnek való kitettség egyesek számára kellemetlen lehet.
Bár a jeges arcpakolás a legtöbb ember számára általában biztonságos, ezt maximum 15 percre kell korlátozni, a hosszabb alkalmazása többféleképpen is károsíthatja a bőrt. A leggyakoribb probléma a hidegre érzékenyeknél és a rosaceában szenvedőknél jelentkező bőrpír.
A jég ujjaikkal való érintése pedig tüneteket válthat ki a hidegnek kitett kezeken vagy lábakon duzzanatot és hólyagosodást okozó fagydaganatban, vagy Raynaud-szindrómában szenvedőknél, amely a hidegre adott válaszként érgörcsöket okoz az ujjakban, az ajkakban vagy az orrban.
Az autoimmun rendellenességekben, cukorbetegségben, perifériás neuropátiában vagy szív- és érrendszeri betegségben szenvedő személyek mindenképpen konzultáljanak orvossal, mielőtt kipróbálnák a jeges arcpakolást, mivel ők különösen érzékenyek lehetnek a csökkent testhőmérsékletre vagy a vérkeringés károsodására.
A bőr jégnek való, 15 percnél hosszabb ideig tartó kitettsége égési sérülést vagy fagyást is okozhat, mely fájdalmat, zsibbadást, duzzanatot vagy elszíneződést eredményezhet.
Ha úgy döntünk, hogy kipróbáljuk a jeges arcpakolást, maximum 15 percre, többféleképpen is tehetjük azt: belemeríthetjük az arcunkat egy tál jeges vízbe, használhatunk jéggömböt, jéghengert vagy maszkot is. Ha nem akarjuk közvetlenül a bőrre felvinni a jeget, becsomagolhatjuk egy kendőbe.
Érdemes jegelés előtt megmosni és megtisztítani az arcunkat, és eltávolítani a sminket vagy a bőrápoló termékeket róla. Fontos, hogy az újrahasználható termékeket az alkalmazásuk után mindig tisztítsuk meg.
A jeges arcpakolást követően használjunk humektánsokat, például glicerint vagy csigamucin tartalmazó hidratáló krémet, hogy bezárja a nedvességet, így a bőrünk nem szárad ki.
(HuffPost)
Nyitókép: Shutterstock