
Így építsünk fel minden alkalomra kiterjedő parfümgardróbot
A parfümgardrób koncepciója hasonló a ruhásszekrényéhez. Minden reggel szétnézünk benne, melyik ruhát is vegyük ki és viseljük azon a napon. Ezt több szempont, például az időjárás, egy adott esemény vagy éppen a hangulatunk alapján választjuk ki.
Ahogyan egy jól megválasztott ruhadarab is fokozhatja a hangulatunkat vagy egy adott élményt, úgy a hozzá illő parfüm is képes ugyanerre.
Az illatszekrény a kedvenc illatok személyre szabott összeállítása, amelyeket önmagukban vagy együtt viselünk, hogy tökéletesen illeszkedjenek a hangulathoz, a személyiséghez vagy az alkalomhoz, mondja Mia Collins, a Harrods szépségipari beszerzési igazgatója. A jó hír az, hogy ehhez nem kell valódi szekrény (egy kis hely a fürdőszobaszekrényben vagy az öltözőasztalon megteszi).
„Gyakran azt látjuk, hogy az illatszerelmesek az idő múlásával meglehetősen organikusan építik fel kollekcióikat, egy ruhatárat alakítanak ki, ahol minden illatnak célja van, és teljesen szándékos és céltudatos”
– magyarázza Collins.
Így építsük fel
Isabelle Langlois parfüm stylist két kategóriára osztja az embereket a parfümhöz való viszonyuk alapján.
„Azok, akiknek csak egy jellegzetes illatuk van, akik egy bizonyos ponton elkezdhetik azt gondolni: "Oké, most már unom", és elkezdenek különböző illatok után nézelődni a különböző hangulatokhoz, évszakokhoz és alkalmakhoz. Lehet, hogy valami különlegeset szeretnének, amikor elmennek a barátaikkal szórakozni, vagy egy üzleti találkozóra, vagy egy nyaralásra, így elkezdik elhagyni az egyetlen parfümjüket, hogy felfedezzék. Más emberek, mint én, az első naptól kezdve kíváncsiak arra, hogy különböző illatokkal rendelkezzenek többféle személyiséghez és hangulathoz. Például: ma élénknek és vidámnak érzem magam. Egy másik nap valami láthatatlan, vajas, krémes és személyes illatot szeretnék, megint máskor pedig valami nagyon szexi illatot. Ez az a pont, ahol az emberek elkezdik felépíteni az illatszekrényüket.”
Abban mindkét szakértő egyetért, hogy az alapokkal érdemes kezdeni, vagyis az parfümgardrób a legszükségesebbekre épüljön, azzal az illattal kezdve, amelyik alapvetően meghatároz minket és a leggyakrabban használjuk. Ezután jellemzően vagy a különleges alkalmakra szánt illat következik (például ami az esküvőnkre vagy egy jelentős születésnapra emlékeztet), vagy az az illat, amelyhez a legtöbbször nyúlunk, amikor elhagyjuk a lakást.
Collins szerint a legfontosabb, hogy azt a parfümöt válasszuk, amely erőt ad és feldobja a hangulatunkat, függetlenül az alkalomtól.
Ha megvan a jellegzetes és a különleges alkalmi illat is, érdemes szezonálisan gondolkodni, tanácsolja Langlois, aki szerint érdemes minden évszakra egy-egy parfümöt választanunk.
„Mit szeretnél tavasszal?. Talán valami világos és virágos illatot. A virágosnak sokféle aspektusa van – nem csak lányos, klasszikus virágos parfümről van szó, lehet valami friss és ragyogó is. Nyáron talán valami citrusosra vágysz – egy friss kölnire, vagy valami fügés illatra. Ősszel talán valami kényeztető vagy vigasztaló illatra, talán valami fűszeresre, talán valami kicsit krémesre. Télen pedig valami olyasmit szeretnél, ami melegen tart – valami nehéz, talán egy fás virágos vagy valami bőrös illat.”
Hogyan találjuk meg a számunkra legmegfelelőbb illatot?
Langlois szerint alapvetően bízzunk a szaglásunkban, de először mindig próbáljuk ki a bőrünkön és ne a drogériákban található itatóspapíron. Ezután várjuk meg, amíg az alkohol megszárad, majd szagoljuk meg. Várjunk még 10 percet, és szagoljuk meg újra.
Amikor először megszagolunk egy parfümöt, a csúcs- és a szívjegyek keverékét érezzük. 10 perc múlva a csúcsjegyek elpárolognak, és a szív- és alapjegyek keverékét fogjuk érezni. A legjobb azonban, ha legalább félórát várunk, hogy a parfüm teljesen megszáradjon.
(Glamour)
Nyitókép: Shutterstock