Egy apró dolog, ami megváltoztathatja a párkapcsolatodat
A kapcsolatok bonyolultak és rengeteg munkát igényelnek, mégis, egy apró dolog hatalmas változást hozhat. Bár mindannyian küzdünk vele, nem nagyon kerül szóba mégsem, pedig ennek kezelése hihetetlenül hatékony lehet bármely kapcsolat helyreállításában és megtartásában.
De mi is ez?
Ne vegyük többé személyeskedésnek azokat a dolgokat, amiket a partnerünk mond és tesz.
Jó példa erre Mitzi Bockmann amerikai coach egyik kliensének a története. A nő megkérte a férjét, hogy munkából hazafelé menet álljon meg, és nézze meg a fürdőszoba felújításhoz kiválasztott csempéket a boltban. Bár a férfi ezt megígérte, később megfeledkezett róla, mert túlóráznia kellett a munkahelyén. Bár bocsánatot kért és megígérte, hogy másnap megnézi őket, felesége nem nyugodott bele ebbe, és Bockmannak elmesélve a történetet, az alábbi konklúziót vonta le:
„Ha szeretett volna, akkor megállt volna, hogy megnézze a csempéket.”
Bockmann szerint kliense és még sokan mások olyan dolgokat vesznek magukra, amelyeket nem kellene, mert valószínűleg azok nem róluk szólnak.
Azt tanácsolja, hogy ne vegyük többé személyeskedésnek azokat a dolgokat, amiket a partnerünk mond és tesz. Ezt az alábbi okokkal magyarázza:
1. A cselekedetek és az érzések közötti bonyolult kapcsolat
Bockmann kliensének férje valójában nem azt tette, amit ígért, ezzel csalódást okozva feleségének. Nem azért nem nézte meg azonban a csempét, mert nem szereti őt, hanem mert el volt foglalva és elfelejtette. Később csalódott volt és szomorú, hogy cserbenhagyta a feleségét, amit nem rosszindulatból vagy azért tett, mert már nem szereti a feleségét.
„Milyen gyakran használod azt a mondatot, hogy 'Ha szerettél volna, akkor'? Gondolj vissza egy konkrét alkalomra, amikor ezt tetted. Szerinted a partnered azért tette, hogy csalódást okozzon neked, mert nem törődött veled, vagy más okból tette, talán valami nagyon bosszantó okból, de nem azért, mert nem törődött veled?”
– magyarázza Bockmann.
Az egészséges kapcsolat egyik kulcseleme, hogy megértsük, ha a másik esetleg cserbenhagy minket (vagy legalábbis így érezzük), az nem azért van, mert nem szeret. A megértés segít észben tartani, hogy a partnerünk, függetlenül attól, hogy milyen hülyeségeket tesz vagy nem tesz, szeret és boldoggá akar tenni minket, és a viselkedése nem passzív-agresszív módja annak, hogy megmutassa, már nem törődik velünk.
2. Mások vagyunk, máshogyan érzünk és cselekszünk
Azok az emberek, akik személyeskedésnek veszik a partnerük viselkedését, gyakran úgy gondolják, hogy az illetőnek a maga módján kell csinálnia a dolgokat, és ha nem így tesz, akkor nem is érdekelheti.
Bármennyire is szeretnénk, ha mindenki a világon úgy csinálná a dolgokat, ahogyan mi, ők máshogyan teszik azokat. Ha elvárjuk, hogy úgy csinálják a dolgokat, ahogy mi szeretnénk, az csak csalódáshoz vezet, és potenciálisan károsíthatja az egyébként egészséges kapcsolatot.
3. Csak a saját szemszögünkből vesszük figyelembe a dolgokat
Gondoljuk át néha a dolgokat más, például a partnerünk szemszögéből. Amikor elfelejtünk valamit, vagy valamit rosszul , esetleg másképp csinálunk, azt nem azért tesszük, mert kevésbé szeretjük, hanem mert a magunk módján csináljuk a dolgokat?
Ha megpróbálunk úgy gondolkodni, hogy ne minden rólunk szóljon, és felismerjük, hogy két ember van egy kapcsolatban, akiknek vannak igényeik, szükségleteik és érzéseik, az nagyban hozzájárul a párkapcsolati konfliktusok ritkulásához.
Nyitókép: Unsplash