Nyakát vakaró nő hátulnézetből

Az étrend is okozhat pikkelysömört - ezeket az ételeket kerüld

A pikkelysömör kezelésére számos kezelés áll rendelkezésre, a bőrkenőcsöktől kezdve az immunrendszert erősítő gyógyszerekig. A tünetek enyhítésének azonban van egy másik, természetes módja is.

Úgy tűnik, hogy az étrendünk nagyobb szerepet játszhat abban, hogyan kezeli a szervezetünk a pikkelysömört, mint gondolnánk.

A pikkelysömör krónikus autoimmun bőrbetegség, melynek során a szervezet tévesen a saját szöveteit támadja meg. Túltermelésbe kezd a bőrsejtekből, ami plakkokat rak le a bőrön. A plakkok vörös, pikkelyes, esetlegesen viszkető vagy fájdalmas foltok. Néha a pikkelysömörhöz egy gyulladásos ízületi állapot, az artritisz pszoriázis is társulhat.

A fenti állapotok egyikét sem az általunk fogyasztott ételek okozzák, mégis fontos összefüggés van az étrend és a pikkelysömör között. Számos ételről köztudott, hogy az egész szervezetben gyulladást okoz, egyes embereknél pedig ez a súlyosbíthatja a pikkelysömör tüneteit.

Számos tanulmányban vizsgálják, hogyan váltanak ki gyulladásos reakciót bizonyos élelmiszerek. A kutatások azt sugallják, hogy egyes élelmiszerek, különösen az erősen feldolgozottak, túlhajtásba hozzák a szervezet védekező mechanizmusait.

A zsíros ételek például fokozhatják a gyulladást az egész testben megtalálható zsírszövetben (testzsír). Ennek folyamatos gyulladása (ami a túlsúlyos vagy elhízott embereknél gyakori) nagymértékben növeli a pikkelysömör kockázatát, valamint a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegség és más krónikus egészségügyi állapotok kockázatát is.

Kerülendő élelmiszerek pikkelysömörnél

Sok olyan magas kalóriatartalmú élelmiszer, amely súlygyarapodáshoz vezethet, és növeli az elhízás, a cukorbetegség és a szívbetegségek kockázatát, szintén gyulladáskeltő hatású.

Alkohol:

A májnak vegyi anyagokat kell termelnie az alkohol metabolizálásához, ami rendszeres alkoholfogyasztás esetén hosszú távú gyulladáshoz vezethet. Az alkohol károsíthatja a bélrendszerben lévő jó baktériumokat is, ami szintén gyulladást okozhat a vastagbélben és a belekben.

Tejtermékek:

Sok tejtermék általában magas zsírtartalmú, ami gyulladást okozhat. A tehéntejet tartalmazó termékekben kazein is található, egy olyan fehérje, amelyet egyesek nehezen emésztenek meg. Az ezekből az állapotokból eredő krónikus gyomor-bélrendszeri irritáció súlyosbíthatja a gyulladást.

Finomított szénhidrátokat tartalmazó élelmiszerek:

Erősen feldolgozottak, és általában sok cukrot tartalmaznak, ami a vércukorszint megugrását okozhatja. A finomított szénhidrátok emellett növelik a fejlett glikációs végtermékeket, amelyek olyan anyagok a vérben, amelyek gyulladáshoz vezethetnek.

Telített zsírokat és transzzsírokat tartalmazó ételek:

A vörös húsokban, sajtokban, sült ételekben, margarinban, gyorséttermekben és számos feldolgozott nassolnivalóban található zsírok gyulladást váltanak ki a szervezetben. Ezek a zsírok növelik az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL), azaz „rossz koleszterin” mennyiségét a vérben. Tanulmányok szerint kapcsolat állhat fenn a szervezetben lévő felesleges zsír és a pikkelysömör kialakulása, illetve a pikkelysömör tüneteinek súlyosbodása között.

Magas hozzáadott cukortartalmú élelmiszerek:

Az üdítőkben, gyümölcslevekben, édességekben, pékárukban és egyéb édességekben található hozzáadott cukrok különböznek az élelmiszerekben, például a gyümölcsökben található természetes cukortól. A szervezetünk inzulint termel a cukor feldolgozásához, a túl sok hozzáadott cukor azonban arra kényszeríti a szervezetünket, hogy ezt a plusz energiát a zsírsejtekben tárolja, így a zsírszövetek begyulladnak. A sok hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek a citokineknek nevezett gyulladásos fehérjék szintjének emelkedéséhez is vezethetnek. Egyes tanulmányok szerint a mesterséges édesítőszerek, mint például az aszpartám, szintén krónikus gyulladáshoz vezethetnek.

Gluténtartalmú élelmiszerek:

Kutatások szerint a pikkelysömörrel küzdő szemlyeknél általában nagyobb a cöliákia előfordulási aránya. Náluk a glutén autoimmun választ vált ki, amely a szervezetet a vékonybélben lévő szövetek megtámadására készteti, így teljesen el kell kerülniük a glutént, bár néhányan, akiknek nincs ilyen betegségük, úgy találták, hogy a glutén csökkentése az étrendjükben csökkenti a pikkelysömör fellángolását.

Fogyasztandó ételek pikkelysömörnél

Általánosságban elmondható, hogy a kiegyensúlyozott, teljes értékű élelmiszerekből álló étrend a legjobb megközelítés a gyulladás csökkentésére az egész szervezetben. Ez csökkentheti a pikkelysömör fellángolását, vagy enyhítheti a tüneteket. A mediterrán étrend az arthritis psoriatica vagy a pikkelysömör esetében csökkentheti a krónikus gyulladást is, amely hozzájárul a szívbetegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, a rák és más betegségek kialakulásához.

A legjobb fogyasztandó élelmiszerek:

  • Hal, sovány fehérje vagy növényi alapú fehérjék, például tofu vagy tempeh
  • Gyümölcsök és zöldségek
  • Hüvelyesek (bab és lencse)
  • Diófélék és magvak
  • Olívaolaj
  • Kis mennyiségű alacsony zsírtartalmú tejtermék
  • Teljes kiőrlésű gabonafélék

(Johns Hopkins Medicine)

Nyitókép: Shutterstock