egy férfi és egy nő egymásnak háttal áll és a fejét fogja

Ezt a 8 dolgot soha nem kellene érezned egy kapcsolatban

Mindig azt mondják, hogy kerüljük el azokat az embereket, akiknél már a kapcsolat elején feltűnnek a piros zászlók, de pontosan milyen piros zászlókra kellene figyelnünk? Ha te is bizonytalan vagy a dologban, olvass tovább!


Mik a piros zászlók egy kapcsolatban?

A párkapcsolati red flagek olyan figyelmeztető jelek, amelyek arra utalnak, hogy egészségtelen minták vagy viselkedésmódok vannak közted és a partnered között. Különösen egy új kapcsolat esetén, a vágy és a szerelem elhomályosíthatja az ítélőképességet, ami megnehezíti a piros zászlók felismerését. Néhány jelet egyáltalán könnyű nem észrevenni. Az olyan mérgező viselkedésmódok, mint a manipuláció, a gas lighting és a nárcizmus mind veszélyesek lehetnek. Párkapcsolati szakértők szavai alapján gyűjtöttük össze a leggyakoribb vészjelzéseket, íme.

​1. Gyakori hazudozás

Ha állandóan azon kapod a partneredet, hogy hazudik, nem jó jel. Mindannyian mondunk néha úgynevezett fehér igazságokat; ha azonban észreveszed, hogy a partnered folyamatosan csal, az egy piros zászló. Ezek lehetnek apró hazugságok, például ha nem őszinték azzal kapcsolatban, hogy hová mennek, vagy nagyobb hazugságok, például ha nem mondják el, mennyi adósságuk van.

​2. Folyamatos lehúzások

Ha a partnered gyakran kritizál vagy leminősít, még ha ez finom vagy passzív-agresszív módon történik is, hatással lehet az önbecsülésedre. Ez az érzelmi bántalmazás egy formája, amely szorongáshoz és bizonytalanságérzéshez vezethet a párkapcsolatban. Egy 2013-as tanulmány szerint az érzelmi bántalmazás ugyanolyan káros lehet, mint a fizikai bántalmazás, mindkettő hozzájárul a depresszióhoz és az alacsony önbecsüléshez.

​3. A kompromisszumkészség hiánya

egy p\u00e1r veszekszik egym\u00e1ssal

Fotó: Shutterstock

Ha a partnered nem hajlandó kompromisszumot kötni még akkor sem, ha apróságokról van szó, akkor óvatosan kell eljárnod. Ha olyan valakivel vagy kapcsolatban, akivel a végén túl sok kompromisszumot kell kötnöd, a végén meg nem értettséget és elégedetlenséget fogsz érezni. Az egészséges kapcsolatokban alapvető fontosságú, hogy figyelembe vegyétek egymás igényeit és vágyait.

​4. Hajlamos megfutamodni a nehéz beszélgetések elől

Az a partner, aki nem rendelkezik a problémák kezeléséhez szükséges érzelmi készségekkel, és ehelyett elfut a problémák elől, árthat a kapcsolatnak. Például elsétál a viták elől anélkül, hogy meghallgatna, vagy napokig figyelmen kívül hagy, amikor a dolgok eldurvulnak. Azok az emberek, akik nehezen viselik a nehéz érzelmeket, hajlamosak kirohanásra vagy menekülésre, amikor a helyzet nehezebbé válik.

​5. Irányító viselkedés és túlzott féltékenység

Ha a partnered nagyon féltékeny, az kontrolláló viselkedéshez vezethet. Például féltékenynek érezheti magát, ha a kapcsolaton kívül is van szociális életed. A féltékeny partner állandóan hívogat vagy sms-ekkel bombáz, és megpróbálja irányítani, hogy mit csinálsz. Az irányítási kísérletek általában finoman kezdődnek, de egyre intenzívebbé válnak, és végül úgy érezheted, hogy semmi nem „elég jó””, amit csinálsz. Ha fojtogatva érzed magad, vagy következetesen megváltoztatod a viselkedésedet annak érdekében, hogy csillapítsd a féltékenységét, az nagyobb problémák jele lehet.

​6. Az egészséges nyílt kommunikáció hiánya

egy p\u00e1r egym\u00e1s mellett \u00fcl a kanap\u00e9n, de nem n\u00e9znek egym\u00e1sra

Fotó: Shutterstock

Az a partner, aki passzív-agresszivitáshoz, hibáztatáshoz vagy az érzelmek agresszív módon történő kifejezéséhez folyamodik, nem tud hatékonyan kommunikálni. A kommunikáció a jó kapcsolat alapja, így ha nem tudtok nyíltan és egészségesen kommunikálni, problémákba fogtok ütközni. Egy 2017-es tanulmány szerint a kommunikáció a kapcsolat korai szakaszában szerepet játszhat a későbbi párkapcsolati elégedettségben.

​7. Nincsenek barátai

Ha a partnerednek nincsenek saját barátai, az több okból is piros zászló lehet. Lehet, hogy nem képesek vagy nem akarnak barátságot kötni és fenntartani másokkal. Ez azt jelentheti, hogy hiányoznak a szociális készségeik, nehéz személyiségük van, vagy negatívan tekintenek másokra. Szintén probléma lehet, ha nincsenek barátai, hogy túlságosan ragaszkodó lesz, és nem érti meg az igényedet, hogy a barátaiddal töltsd az idődet.

​8. Nem mutatnak támogatást irántad

Egy 2014-es, kilenc párkapcsolati témájú tanulmány elemzéséből kiderült, hogy a stabilitás fenntartásához a kapcsolatod és a partnered iránti elkötelezettségre és támogatásra van szükség. Nem elég, ha „akarjuk”, hogy a kapcsolat tartós legyen. Ehelyett aktívan részt kell vennünk olyan viselkedésekben, amelyek támogatják a kapcsolatot.

Forrás: Business Insider

Nyitókép: Shutterstock