
Ez a mozgásforma csökkentheti a szívritmuszavarok kockázatát
Ha olyan testmozgás keresünk, ami egyszerű, könnyen beilleszthető a mindennapokba és még jótékony is, a séta szinte verhetetlen. Egy, a Heart című folyóiratban megjelent friss kutatás azt mutatja, hogy a rendszeres, tempós séta hozzájárulhat a szívritmuszavarok kockázatának csökkentéséhez.
A kutatást a Glasgow-i egyetem szakemberei végezték, akik arra jutottak, hogy nem mindegy, milyen tempóban sétálunk.
Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik lassabban, óránként kevesebb mint 4,8 km-es sebességgel járnak, nagyobb eséllyel néznek szembe szívritmusproblémákkal, mint azok, akik átlagos legalább 6,4 km/h sebességgel sétálnak.
Olvasd el ezt is! Mit kell tudni a legújabb TikTok-fitnesztrendről, a „millennial sétáról“?
A kutatás több mint 420 ezer ember adatait elemezte, és részletesen vizsgálta, mennyi időt töltenek sétával és milyen sebességgel mozognak. Akik rendszeresen és gyors tempóban sétáltak, azoknál akár 27%-kal is csökkent a szívritmuszavarok kialakulásának esélye.
„A gyorsabb séta csökkentette az elhízás és a gyulladás kockázatát, és ezáltal mérsékelte a szívritmuszavarok esélyét”
– mondta Jill Pell, a kutatás vezetője.
Fontos tudni, hogy ez egy megfigyelésen alapuló kutatás volt, tehát nem bizonyítja egyértelműen, hogy a séta okozza a javulást, de az összefüggés erős és meggyőző. Az epidemiológusok gyakran használnak ilyen típusú adatokat, hogy előrejelzéseket készítsenek a lakosság egészségére vonatkozóan.
A kutatás szerint a tempós séta különösen előnyösnek bizonyult a nők, a 60 év alattiak, a magas vérnyomással élők, a nem elhízottak, valamint azok számára, akik legalább kétféle egészségügyi problémával is küzdenek, ugyanis náluk jobban látszott az aktív tempós séta pozitív hatása.
Egyre több kutatás támasztja alá, hogy a rendszeres séta igazi csodafegyver az egészség megőrzésében, a gyorsabb tempó pedig még inkább javítja a hatékonyságát, sőt a biológiai öregedés lassításához is hozzájárulhat.
Borítókép: Unsplash