A 6 legjobb étel, amely segít enyhíteni a savas refluxot
A savas reflux a gyomorsav visszafelé áramlása a nyelőcsőbe, más néven a szájat a gyomorral összekötő csőbe, mondja Dr. Peyton Berookim, Los Angeles-i gasztroenterológus, a Dél-kaliforniai Gasztroenterológiai Intézet igazgatója.
Minden nyeléskor a nyelőcső alját körülvevő, alsó nyelőcső záróizomnak nevezett körkörös izomsáv elernyed, hogy az étel és a folyadék előre áramolhasson a gyomorba. Onnan a záróizom általában bezáródik, de ha rendellenesen ellazul vagy bármilyen okból meggyengül, a gyomorsav visszaáramolhat a nyelőcsőbe, magyarázza Berookim.
Dr. Sunit Srivastava, a Largo Medical Center floridai belgyógyász orvosa hozzáteszi, hogy a gyomorsav különösen erős, magyarázza, így amikor a gyomorsav a test más területeire szivárog, számos reakciót okozhat, az irritációtól és gyulladástól kezdve a rákot megelőző, sőt néha még rákos megbetegedésekig.
„A savas reflux a jóindulatú és bosszantó betegségtől a halálos kimenetelűig terjedhet, ha nem kezelik és elég súlyos.”
Sok embernél az állapot savanyú ízként jelentkezik a szájban vagy égő érzésként a mellkasban, amit leginkább gyomorégésként ismerünk. Az egyéb jelek és tünetek közé tartozhat az étel vagy savanyú folyadék felböfögése, köhögés, zihálás, nyelési nehézség, reszelős hang és akár mellkasi fájdalom is.
Számos dolog okozhat savas refluxot. Az egyik ilyet Srivastava kémiai jelenségként írja le, amely ellazítja a gyomor felső részén lévő szelepet, ami miatt az kinyílik, és így a sav felfelé áramolhat. A jelenséget kiválthatja a nikotin, az alkohol és a nagyon nagy étkezések.
A két másik ok mechanikai jelenség eredménye Srivastava szerint. Az elsőhöz tartozik, hogy a gyomor egy része kimozdul a mellüregbe.
„Ez sokkal rosszabbul hangzik, mint amilyen valójában. Sok embernél előfordul.”
A második a testsúlyfelesleg miatt alakul ki, különösen a középső testrészben. Srivastava szerint a nagyobb középrész növelheti a gyomorra nehezedő nyomást, ami felfelé nyomja a savat.
Bizonyos betegségekben szenvedő emberek nagyobb kockázatnak vannak kitéve a savas reflux kialakulása szempontjából. Ezek közé tartozik az elhízás, a hiatal sérv, a terhesség, a kötőszöveti rendellenességek és a késleltetett gyomorürítés.
Ezen felül bizonyos életmódbeli tényezők is ronthatják a savas refluxot, például a dohányzás, a nehéz ételek fogyasztása (különösen késő este), a zsíros vagy sült ételek, a paradicsom és a citrusfélék, a csokoládé vagy a borsmenta, valamint az alkoholfogyasztás és a kávé. Ezek a magas savtartalmú ételek savasítják a gyomrot, és növelik az irritáció valószínűségét.
Ahogyan bizonyos ételek kiválthatják a savas refluxot, mások enyhíthetik az állapotot. Ami valakinek beválik, nem biztos, hogy mindenkinek az lesz a legjobb megoldás. De általánosságban az alacsony savtartalmú ételek fogyasztását ajánlják az orvosok. Ilyenek a magasabb pH-értékű élelmiszerek- Általában az élelmiszerek pH-értéke nem szerepel a címkén, ezért nehéz lehet ezt megállapítani. Feller és Berookim is a következő lehetőségeket ajánlja:
1. Zabpehelyliszt
Ez a rostokkal teli reggeli étel Berookim szerint bevonhatja a nyelőcső érzékeny nyálkahártyáját, és Feller szerint a legtöbb ember számára nem irritáló hatású. Érdemes kipróbálni ezeket az előre elkészíthető fahéjas-zabpörköltes éjszakai zabokat az egészséges és hűsítő, savas refluxmentes reggelikhez egész héten.
2. Aloe Vera
Ez a növény nemcsak a leégést enyhíti, hanem a gyomor-bélrendszeredet is megnyugtathatja. A Nutrients című folyóiratban 2022-ben megjelent áttekintés szerint az előzetes kutatások arra utalnak, hogy az aloe vera csökkentheti a savas reflux tüneteit.
Érdemes a 100%-os aloe vera levet keresni, adalékanyagok és antrakinonok (az aloéban található szerves vegyület, amely hashajtó hatású lehet) nélkül. Ezt keverjük össze uborkával, spenóttal és zellerrel, és csak simán kortyolgassuk el.
3. Édeskömény
Az édeskömény sokat egíthet az emésztésben- A belőle készült teák ráadásul nem rossz ízűek, és általában naponta fogyaszthatók. Az édesköményhagymát lencsével és más gyökérzöldségekkel együtt főzhetjük, vagy szeletelve, nyersen fogyaszthatjuk zöldfűszerekkel.
4. Dinnye
Sok gyümölcs, például a narancs, az áfonya, a kivi és a gránátalma savas. A dinnyék, köztük a sárgadinnye és a mézharmat azonban nem azok, így jó választás lehet a savas refluxban szenvedők számára. Fogyasszunk néhány szeletet reggelire vagy délutáni nassolnivalóként.
5. Banán
Egy másik gyomornyugtató gyümölcs a banán, különösen az érett fajta, amely magas pH-értékkel rendelkezik. Önmagában is finomak, de a zabpehelyhez keverve is szuper választás.
6. Leveles zöldségfélék
Ha zöldségekről van szó, a leveles zöldségek, mint a kelkáposzta és a spenót, egészséges, alacsony savtartalmú opciók.
Nyitókép: Shutterstock