Szemhéjfesték paletta rúzzsal és ecsettel rózsaszín háttéren

Mielőtt újra használnád az ezer éves sminkedet, olvasd ezt el

Lehet, hogy nosztalgikus okokból ragaszkodunk egy-egy sminktermékhez, de kétszer gondoljuk meg, mielőtt használnánk is.

Ha sokéves szemhéjfestékek, szempillaspirálok, rúzsok és alapozók gyűltek fel a fürdőszoba fiókjaiban, akkor itt az ideje megkérdőjelezni, hogy ezek a termékek még mindig biztonságosan használhatók-e vagy sem. A lejárt sminkek használata talán nem tűnik problémásnak, de a szakértők szerint ez a legjobb esetben is kellemetlen alkalmazási tapasztalattal, a legrosszabb esetben pedig potenciális egészségügyi kockázatokkal járhat.

1. Megváltozott állag

Egy folyékony alapozóról akkor tudhatjuk, hogy lejárt az élettartama, ha oxidálódott, vagyis megváltozott a színe. Az oxidáció során a termék reakcióba lépett a levegővel és a nedvességgel, és valószínűleg lejárt.

Az állag bármilyen megváltozása szintén erős jelző. Ha az alapozó eredetileg krémes állagú volt, és úgy tűnik, hogy megalvadt, vagy ha eredetileg gél volt, és megváltozik a viszkozitása (vagyis folyékony lesz), akkor ez egy jel, hogy dobjuk ki. Az olyan termékek esetében, mint a szérum alapozók, amelyeknek megfelelően keverve kell maradniuk ahhoz, hogy megfelelően működjenek, jó jel, ha az olaj és a víz vizuálisan elválik egymástól.

K\u00fcl\u00f6nb\u00f6z\u0151 text\u00far\u00e1j\u00fa alapoz\u00f3, korrektor, highlighter, p\u00fader \u00e9s bronzos\u00edt\u00f3 b\u00e9zs h\u00e1tt\u00e9ren

Fotó: Shutterstock

A por alakú termékek, amelyek általában stabilabbak, mint a folyadékok, idővel mégis romolhatnak. A púdertermékeknél a fő gondot a nedvességnek való kitettség jelenti, ami miatt a por összecsomósodhat, és olyan környezetet hozhat létre, ahol a baktériumok és a penész elszaporodhat.

A levegőnek való kitettség lassan lebonthatja a púdertermékek bizonyos aktív összetevőit is, különösen, ha a termék antioxidánsokat vagy vitaminokat tartalmaz. A lejárt szavatosságú púdertermék texturális változásokat (felvitelkor nem olyan sima) vagy színváltozásokat (fehér foltok ülhetnek a púder tetején) mutathat.

A lejárt szavatosságú ajakápolási termékeknél észrevehető, hogy kiszáradnak, és nehezebben lehet egyenletesen felvinni őket. A lejárt rúzsoknál szín- és textúraváltozások is előfordulhatnak, emellett dohos szagúak lehetnek, vagy homályos foltok jelenhetnek meg rajtuk.

A lejárt sminktermékek használatával járó egészségügyi kockázatok

Ha egy termék lejárt szavatossági ideje lejárt, de nem tapasztalunk semmilyen változást az alkalmazásban vagy az érzetben, akkor is előfordulhat, hogy nem biztonságos a használata. Ez különösen igaz az olyan sminktermékekre, amelyek aktív összetevőket tartalmaznak, mint például a fényvédővel ellátott folyékony alapozó. Ha egy SPF-et tartalmazó alapozó lejárt, már nem nyújt teljes védelmet, ami növelheti a leégés és a bőrkárosodás kockázatát.

A lejárt szavatosságú púdertermékek – mint a szemhéjfesték, a pirosító és a bronzosító – szintén számos problémával járnak. Egyrészt ezek a formulák általában rendszeresen érintkeznek a sminkkefével, ami baktériumokat hordozhat, és hajlamosabbá teszi őket a szennyeződésre és a lehetséges bőrirritációra. Ettől eltekintve a foltos felvitel és a csökkent pigmentáltság mellett a púder tetején vékony filmréteget is tapasztalhatunk.

A szemen és az ajkakon vagy azok körül használt sminktermékek – szempillaspirál, szemceruza, rúzs, szájfény és szájfény – különösen károsak, ha a lejárati időn túl használják őket.

Minden alkalommal, amikor szempillaspirált használunk, a pálca érintkezik a szempilláinkkal. Ez baktériumokat vesz fel a bőrről, valamint a levegőben lévő szennyeződéseket, amelyek aztán visszakerülnek a szempillaspirál tubusába. Amint a szempillaspirál lejár, a termékben lévő, a baktériumok elszaporodását megakadályozó tartósítószerek egyre kevésbé hatékonyak, idővel pedig ez a felhalmozódás komoly problémákat okozhat, beleértve a szemfertőzést vagy irritációt. Arról nem is beszélve, hogy a szempillaspirál tubusának belseje sötét és nedves, amely tökéletes környezetet nyújt a baktériumok szaporodásához.

A lejárt szavatosságú ajakápoló termékek használata szintén kockázatos. A rúzsok idővel baktériumokat és gombákat gyűjtenek, ami fertőzésekhez vezethet, például ajakherpeszhez az ajkakon vagy a szájban. Ráadásul az ajakápoló termékek öntudatlanul is lenyelhetők, ami potenciális egészségügyi kockázatot jelent.

Mennyi idő után járnak le a sminktermékek?

Egy termék szavatossági ideje a gyártás dátumától kezdődik, és a termék felbontásakor szünetel. Ettől kezdve az élettartamot a felbontás utáni időszak (PAO) határozza meg. Ez jellemzően egy számmal és egy M (month) betűvel jelenik meg – például a 6M azt jelenti, hogy a termék felbontás után hat hónappal jár le.

Ha egy sminktermék felbontásra kerül, gyorsabban kezd veszíteni a hatékonyságából, függetlenül attól, hogy mi a lejárati ideje. A termékek élettartamának meghosszabbításához elengedhetetlen, hogy azokat a levegőtől, nedvességtől és túlzott hőhatástól védve tároljuk. Használaton kívül mindig zárjuk le a tartályt (különösen, ha por állagú termékekről van szó), és kerüljük a termékek kézzel vagy ujjakkal való érintését, mivel ez baktériumokat juttathat be. Ha ecsetet vagy szivacsot használunk – különösen a púdertermékeknél –, gyakran tisztítsuk őket a szennyeződés elkerülése érdekében.


(HuffPost)

Nyitókép: Shutterstock