A legjobb élelmiszerek, ha a stresszt szeretnénk csökkenteni

A legjobb élelmiszerek, ha a stresszt szeretnénk csökkenteni

Már javában tombol az ősz, amit a reggeli csípős időjárás és a lehulló sárga levelek is bizonyítanak. Ilyenkor érezzük, hogy az ünnepek is egyre közelebb vannak, ami egy igen stresszes időszakot eredményez sokak számára. Éppen ezért fontos, hogy táplálkozásunkkal, ha tehetjük, enyhítsünk a stresszen.


A legjobb ételek a stressz enyhítésére

Persze azt nem várhatjuk el, hogy ezek az ételek teljes mértékben lecsökkentsék a stresszt az életünkben, ugyanis a krónikus stressz leküzdéséhez érdemes szakember segítségét is felkérni. Azonban Maggie Michalczyk dietetikus elmondása szerint, bizonyos ételek képesek támogatást nyújtani nekünk.

„Egyes ételek különböző tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek támogathatják a szervezetünket, és segíthetnek abban, hogy stressz idején ne legyünk vitamin- és ásványi anyag hiányosak”

– mondta.

Íme néhány élelmiszer, amely segíthet:

Tökmag

Jó hír a tökmagrajongóknak: A tökmagnak ugyanis rendkívül jó a stresszoldó hatása.

„A tökmag magas magnéziumtartalommal rendelkezik, amely ásványi anyagot nyugtató ásványként ismerik, mivel segít az agyban lévő neurotranszmitterek szabályozásában, ami elősegíti a nyugalom érzését”

– magyarázta Michalczyk.

„A magnézium segít a kortizol (a stresszhormon) felszabadulásának szabályozásában is, így a szervezetben lévő bőséges magnézium kulcsfontosságú a stresszes időszakokban.”

A javasolt napi magnéziumérték a legtöbb felnőtt számára valahol 300-400 milligramm között van. Szerencsére már egyetlen adag tökmagból is megfelelő mennyiségű magnéziumhoz juthatunk hozzá.

Tonhal

Már egy tonhalkonzerv is segíthet csökkenteni a stressz-szintet, mivel magas a B6- és B12-vitamin tartalma.

„A B6- és B12-vitamin segíthet megelőzni és kezelni a szorongást és más hangulatzavarokat, például a depressziót. A B6 bizonyítottan növeli a szerotonin, a hangulatot és a szorongást szabályozó neurotranszmitterek termelését”

– magyarázta Tamar Samuels, regisztrált dietetikus.

„A B12 kritikus fontosságú az idegrendszer működésében, és ennek a tápanyagnak a hiánya akár idegkárosodást is okozhat. Tanulmányok azt is megállapították, hogy a B12 és a folsav pótlása segíthet a stressz kiegyensúlyozásában és a hangulat szabályozásában.”

Lazac

Igen, megint egy halat ajánlunk, ezúttal lazac formájában, mert magas az omega-3 zsírsavtartalma.

„Az omega-3 zsírsavak az agy fejlődésében, működésében és öregedésében szerepet játszó fiziológiai funkciók széles skáláján vesznek részt”

– mondta Samuels.

„Azt is kimutatták, hogy csökkentik a gyulladást és növelik a szerotonin aktivitást.”

A 18 év feletti felnőtteknek arra kellene törekedniük, hogy naponta körülbelül 1,6 gramm omega-3-at fogyasszanak. Egy normál adag lazaccal már körülbelül 1,2 gramm omega-3-at lehet bevinni.

Narancslé

A narancslé segíthet kordában tartani az oxidatív stresszt (a szabad gyökök és az antioxidánsok egyensúlyhiánya, amely károsíthatja a sejtjeinket).

„Egy tanulmány szerint a 100%-os narancslé fogyasztása pozitív szerepet játszhat a krónikus gyulladás és az oxidatív stressz kezelésében”

– mondta Roxana Ehsani regisztrált dietetikus.

„Pontosabban, a 100%-os narancslé fogyasztása jelentősen csökkenti az interleukin 6 nevű, jól ismert gyulladásmarkert mind az egészséges felnőttek, mind a krónikus betegségek kialakulásának magas kockázatával küzdő felnőttek körében. A 100%-os narancslé fogyasztása hozzáadott cukor nélkül jótékony kiegészítője lehet az étrendnek”.

Kelkáposzta

A leveles zöldek, mint a kelkáposzta és a spenót szintén nagyszerű stresszoldók.

„Tele van folsavval és antioxidánsokkal, mint a béta-karotin, egyes kutatások szerint a leveles zöldek segíthetnek az agy egészségének támogatásában”

– mondta Mackenzie Burgess dietetikus.

„A zöldek triptofánt is tartalmaznak, amely tápanyag részt vesz a több szerotonin, más néven a boldogsághormon képzésében.”

A folsav ajánlott napi bevitele 400 mikrogramm, míg a tizenéveseknek és felnőtteknek napi 700 és 900 mikrogramm közötti A-vitamin (béta-karotin) bevitelre kell törekedniük. Csak összehasonlításképpen: egy csésze nyers kelkáposzta 13 mikrogramm folsavat és 241 mikrogramm A-vitamint tartalmaz.

Nyitókép: Unsplash

(HuffPost)