Ezért veszélyes, ha stresszes emberekkel vagy körülvéve
A stresszes emberekkel való érintkezés ugyanúgy megváltoztatja az agyat, mint a stresszel való közvetlen kapcsolat − derült ki egy friss kutatásból.
A tanulmány segíthet megmagyarázni, hogy a poszttraumás stresszbetegségben szenvedők családtagjai miért mutatják néha ugyanazokat a tüneteket, mint azok, akik közvetlenül átélték a stresszt – tárja fel a PsyBlog.
Dr. Toni-Lee Sterley, a tanulmány vezető szerzője elmondta:
A stressz átvihető, és a mi tanulmányunk azt mutatja, hogy az agyat megváltoztatja ez az átvitt stressz. Az agy stresszre adott válaszát irányító neuronok a stresszmentes partnereknél olyan változásokat mutattak, amelyek megegyeztek azokkal, amelyeket a stresszes egereknél mértünk.
A következtetés hím és nőstény egereken végzett vizsgálatból származik. A párok egyikét enyhe stressznek tették ki, mielőtt visszatették volna a másikhoz. Az eredmények azt mutatták, hogy mind a stresszes egér, mind a közvetlenül nem stresszelt egér esetében ugyanazok a változások következtek be a kritikus agyi hálózatokban.
Fotó: Unsplash
Jaideep Bains professzor, a kutatás másik vezetője hozzátette:
Azon kezdtünk el gondolkodni, hogy vajon mások tapasztalatai vagy stresszhatásai megváltoztatnak-e minket olyan módon, amit nem értünk teljesen. A tanulmány azt is bizonyítja, hogy az általunk emberi tulajdonságoknak tartott vonások evolúciósan konzervált biológiai vonások.
A stressz hatására az egerek feromon formájában kémiai jelet bocsátottak ki, hogy figyelmeztessék a partnerüket. A társas interakciók segítettek a nőstény egereknek a stresszből való kilábalásban: az érintett neuronok mintegy 50%-ban helyreálltak. A hím egereken azonban a társas interakciók nem segítettek.
Ha a stressz egyes hatásai a társas interakciók révén eltűnnek, de ez az előny a nőstényekre korlátozódik, ez betekintést nyújthat abba, hogyan tervezzünk személyre szabott megközelítéseket az emberek stresszbetegségeinek kezelésére
− mondta Bains professzor.
Nyitókép: Getty Images