Egy ital napi fogyasztása csökkentheti a száj- és torokrák kockázatát
Eredményeik szerint napi több mint négy csésze koffeines kávé akár 17 százalékkal is csökkentheti a fej- és nyaki rák kialakulásának esélyét.
Azok számára, akik nem szeretik a koffeines felhajtást, vagy akik inkább egy kis angol reggelivel vagy Earl Grey teával kezdik a napot, szintén jó híreket tartalmaz az International Head and Neck Cancer Epidemiology Consortium elemzése.
Kimutatták, hogy ami a szánkba kerül, az a gyomorba és a tüdőbe jutva tumorokat okozó mutációkat válthat ki. A dohánytermékeket használóknál tízszer nagyobb a fej-nyaki laphámsejtes karcinóma (HNSCC) kialakulásának kockázata, és a napi alkoholfogyasztás mennyiségétől függően is nő a kockázat.
Másrészt a népszerű italok, például a tea és a kávé erős rákellenes és gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmaznak, amelyek potenciálisan megvédhetik az ivókat a rákkeltő anyagok egyes hatásaitól.
A témával kapcsolatos kutatások nem egységesek, egyes tanulmányok arra utalnak, hogy a napi közepes vagy magas szintű kávéfogyasztásnak lehet némi védőhatása, míg mások nem láttak nagy hatást a száj- és torokrák megelőzésére. Hasonlóképpen, a teát is kapcsolatba hozták a fej- és nyaki rákos megbetegedések kockázatának csökkenésével egyes vizsgálatokban, míg más vizsgálatokban viszont nem.
Az esetek és kontrollok frissített csoportjának felhasználásával és a nagyobb számú nyilvántartás összevonásával, amely több mint 9500 fej-nyaki rákos esetet és közel 16 000 kontrollt tartalmazott, a kutatók célja az volt, hogy megerősítsék a kávé- és teafogyasztás és a velük érintkező szövetek rákos megbetegedései közötti pontos kapcsolatot.
Konkrétabban, azoknál, akik négy csésze vagy annál több koffeines kávét ittak, 30 százalékkal alacsonyabb volt a szájüregi rák kialakulásának kockázata, és 22 százalékkal alacsonyabb a torokrák kockázata. A napi 3-4 csésze kávé fogyasztása mintegy 40 százalékkal csökkentette a torok alsó részén kialakuló rák esélyét.
A kávénak még csak nem is kell koffeintartalmúnak lennie ahhoz, hogy valamilyen előnye legyen – a koffeinmentes kávé fogyasztása a szájüregi rákos megbetegedések 25 százalékos csökkenésével járt együtt. A tea fogyasztása a torok alsó részén kialakuló rák közel 30 százalékos csökkenésével járt, bár ha valaki megiszik egy második vagy harmadik csésze teát, az 38 százalékkal nagyobb eséllyel fordulhat a gégerák kialakulására.
Hogy pontosan miért következik be ez a fordulat, nem világos, bár korábbi kutatások szerint a főzet hőmérséklete szerepet játszhat a rákos elváltozások kiváltásában, ami arra utal, hogy a népszerű forró italok és az egészségünk közötti kapcsolatot a kémiai összetételen túli tényezők is bonyolítják.
A fej- és nyaki rákos megbetegedések száma a világ számos gazdagabb országában csökkenőben van, mivel a humán papillomavírus elleni vakcinák a lakosság nagy részét védik a betegség egyik leggyakoribb kiváltó okával szemben.
Azokban az országokban azonban, ahol az egészségügyi ellátáshoz való könnyű és megfizethető hozzáférés nem biztosított, az ilyen típusú megbetegedések egyre nagyobb terhet jelentenek, ami hatékony közegészségügyi intézkedéseket tesz szükségessé a betegség kordában tartására. Évente közel 900 000 esetet diagnosztizálnak, az éves halálozás pedig ennek a számnak közel a felét teszi ki. A túlélők közül sokan olyan legyengítő deformitást kockáztatnak, amely megfosztja őket a kommunikációtól, illetve a rágás és nyelés képességétől.
Nyitókép: Shutterstock