Karját krémező nő

Így hidratáljuk a száraz bőrt télen a bőrgyógyászok szerint

Ha bőrünket a szokásosnál szárazabbnak érezzük, itt az ideje, hogy feltöltsük néhány bőrgyógyász által ajánlott termékkel.

Ahogy a levegő hőmérséklete csökken, úgy csökken a páratartalom is, ami viszont elszívja a nedvességet a bőrből. Ha ezt kombináljuk a téli, szeles időjárással és a beltéri meleggel (mindkettő leépíti a védőgátat, így a bőr nehezebben tudja megtartani a hidratáltságot), megnő a szárazság, a bőrpír és a hámlás kockázata.

Ha pedig bőrünk ekcémára vagy rosaceára hajlamos, a téli időjárás súlyosbíthatja ezeket az állapotokat, mondja Dr. Shari Marchbein amerikai bőrgyógyász.

Nem számít, hogy milyen bőrtípusunk van, még a zsíros bőrűek is érzik a hatását, ha feljebb veszik a fűtést.

„Hidegben a bőrünk úgy próbál hőt takarítani, hogy összehúzza az ereket, ami viszont kiszárítja a bőr külső rétegeit”

– magyarázza Dr. Debra Jaliman, New York-i bőrgyógyász. Ettől a bőr száraznak érzi magát és fakónak tűnik.

Bizonyos jelek elárulják, hogy szükségünk van-e egy extra réteg hidratáló krémre a bőrápolási rutinban.

„A száraz bőr feszül, viszket, és vörösnek vagy rózsaszínűnek tűnhet, különösen közvetlenül a tisztítás után. Emellett hámlást, kifejezettebb vonalakat és ráncokat is észrevehet, és a bőrnek matt megjelenést kölcsönözhet”

– mutat rá Dr. Azadeh Shirazi bőrgyógyász.

Shirazi szerint a száraz bőr hajlamosabb az irritációra és a gyulladásra is, ami repedésekhez vezethet a bőrön, különösen a kezeken és az ajkakon.

A száraz bőr megelőzése 

1. Fektessünk be egy párásítóba: Dr. Jaliman szerint ez segít megtartani a nedvességet a levegőben, és megelőzni azokat a körülményeket, amelyek eleve száraz, hámló bőrhöz vezetnek. Különösen hasznos, ha éjszakára bekapcsolva hagyjuk, amikor a bőr a legmélyebb helyreállító munkáját végzi.

2. Takarjuk be a bőrünket a szabadban: Hordjunk sapkát, sálat, kesztyűt, minél kevesebb bőrfelületünket hagyjuk szabadon a hidegben. A szél a hideg hőmérséklettel kombinálva gyorsan kiszáríthatja a fedetlen bőrt. Az is segít, ha természetes anyagokat, például pamutot viselünk – a szintetikus anyagok irritálhatják az érzékeny bőrt, és közben kiszárítják azt.

3. A hosszú, forró zuhanyzások és fürdők elhagyása: Ezek kimerítik a bőr lipidrétegét. Ügyeljünk rá, hogy ne legyen hosszabb a fürdés öt percnél és utána pamut törölközővel finoman tapogassuk, ne dörzsöljük szárazra a bőrt. A maximális felszívódás érdekében azonnal kenjünk be magunkat testápolóval, amíg a bőr nedves.

4. Korlátozzuka a durva hatóanyagokat tartalmazó bőrápolási termékek használatát: Az olyan erős összetevőket, mint a retinolt tartalmazó pattanás elleni gyógyszerek és öregedésgátló szérumoknak szárító mellékhatása lehet. Ha csak minden második nap használjuk ezeket a termékeket, az segíthet enyhíteni a hámlást. Ha a retinolt túlságosan szárítónak találjuk, választhatjuk a retinol alternatíváit is, például a bakuchiolt vagy a C-vitamint. Ha ez még mindig nem elég, alkalmazzuk a „nedvességszendvics” kezelést: az aktív hatóanyagok előtt és után is alkalmazzunk hidratáló krémet.

5. Megfelelő hatóanyagokat tartalmazó termékek használata: A ceramidok segítenek erős pajzsot létrehozni és megtartani a bőrben a szükséges nedvességet, míg a probiotikumok és prebiotikumok növelhetik a ceramidok természetes termelését és kiegyensúlyozhatják a bőr pH-értékét (mindkettő elengedhetetlen az egészséges barrierhez).