A szélsőséges időjárás ennyi embert ejthet csapdába a jövőben
A First Street Foundation klímakockázat-kutató nonprofit szervezet nemrégiben tett közzé egy jelentést, melyben egy szakértő modellezett értékelést fogalmazott meg az amerikai kormányzat hat évnyi műholdas adatai alapján. Emellett ingatlanonként megjósolta a szélsőséges hőség jövőbeli kockázatát is.
A közzétett adatok összhangban vannak a tudósok figyelmeztetéseivel, miszerint a szélsőséges hőség az elkövetkező évtizedekben egyre gyakoribbá válik. Az előrejelzés azt mondja, hogy a jövő esztendőben 8 millió amerikainak kell szembenéznie azzal, hogy a nyár folyamán legalább egy napon keresztül 51 Celsius-fok lesz.
2053-ra ez a szám 107 millió amerikaira emelkedik, ami mindössze 30 év alatt 13-szor több embert jelent.
A jelentésben szereplő méréseket elsősorban az Amerikai Egyesült Államok középső részére korlátozták, de ez nem azt jelenti, hogy a Föld más országai nem észlelik majd a globális felmelegedés pusztító hatásait. Ekkora hőmérséklet esetén — a ScienceAlert cikkében leírtak alapján — a meteorológiai szolgálatok arra figyelmeztetik a lakosokat, hogy a hőguta kockázata magas.
Our analysis uncovered an emerging “Extreme Heat Belt” stretching from the Northern Texas and Louisiana borders to Illinois, Indiana, and even into Wisconsin. Read more about our findings in this article by @washingtonpost https://t.co/6ORKdPQwkB
— First Street Foundation (@FirstStreetFdn) August 15, 2022
Mind ezek tetejébe az infrastruktúrára is kihatással lehet az időjárás. Ebben a hőségben az autóutak göröngyössé válhatnak, a sínek elhajolhatnak, így pedig jóval nagyobb a baleseti kockázat. Arról nem is beszélve, hogy a repülőterek aszfaltja túlzottan felforrósodhat, így leállíthatják a járatok indulásait.
A szakértők az adatok nyilvánossá tételével azt szeretnék tudatni, hogy azonnal tenni kell valamit a kibírhatatlan hőség kezdete előtt.
A felmelegedés csökkentésére már több módszert is kitaláltak, legutóbb például egy olyan tervet vázoltak fel, mely szerint egy buborékokból álló védőréteget juttatnának az űrbe. A védelmi rendszer így felfoghatná a Nap káros sugarainak egy részét, ezzel megoldva az üvegházhatás problémáját. Az ötlet megvalósulásának esélyéről egy korábbi cikkünkben lehet olvasni.
Nyitókép: Shutterstock