pepsi kóla

Mi történik a testeddel, ha túl sok szénsavasat iszol?

Mennyire káros a túlzott szénsav fogyasztás az egészségre? És milyen tünetek léphetnek fel, ha picit túltoltuk? Íme!


Puffadás

A szénsavtartalom értelemszerűen a szén-dioxidból származik. Amikor szénsavas vizet iszunk, a buborékok, amelyeket lenyelünk, gázok. Egy része böfögés útján távozik, de a felesleges gáz a gyomrunkban maradhat, ami puffadáshoz vezet. Ez különösen akkor igaz, ha szívószálból isszuk mivel így több levegőt nyelhetünk le.

Gyengébb fogzománc

A savasság gyengítheti a fogzománcot. Az ízesített szénsavas vízek pedig általában még savasabbak, bár nem annyira, mint a narancslé, a kávé. Érdemes szénsavmentes vízzel kiöblíteni a szánkat, miután szénsavat ittunk, hiszen ez segíthet semlegesíteni a pH-t.

Gyomorirritáció

Bár a szóda közvetlenül nem okozhat károsodást a gyomornyálkahártyában, mivel erősen szénsavas irritációt okozhat azoknál, akiknek már eleve vannak emésztési problémáik. A gyomorhurutban, fekélyben, refluxban szenvedők számára - a szénsav súlyosbíthatja a tüneteket.

Gyakori vizelés

A gyakori vizelés a túlhidratáltság másik jele, amelyet a túlzott szódavízfogyasztás okozhat. A legtöbb ember számára a két-három óránkénti vizelés a megfelelő hidratáltság jele. A gyakoribb vizelés azt jelezheti, hogy a szükségesnél jobban hidratált vagy, és előnyös lehet, ha csökkented a folyadékbevitelt.

Rosszabb étvágy

A szénsavtartalom a szódavízben hozzájárulhat a teltségérzethez, ami tompítja az étvágyat. Ha valaki épp felépülőben van egy étkezési zavarból, vagy általánosságban alacsony étvággyal küzd, különösen oda kell figyelnie erre. A szódavíz jellemzően nem tartalmaz sok kalóriát vagy tápanyagot, ezért nem szabad hagyni, hogy a buborékos ital a szervezet energiaigényének kielégítése útjába álljon.