3 módszer, amivel a szobanövényeid újra teljes pompába borulnak
Szeretnél egy kis életet lehelni a búsan kókadozó növényeidbe, és elősegíteni a gyorsabb növekedésüket? Akkor jó helyen jársz! Hoztunk három egyszerű hacket, amelyekkel egyből élettel telibbnek fognak tűnni.
Akár egy egész kis otthoni dzsungeled van, akár csak néhány kedvenced, biztosan szembesültél már vele, hogy nem könnyű a szobanövényeket jól tartani. Még a leginkább karbantartott darabok is áldozatul esnek néha a foltoknak, a levélhullásnak és a lógó száraknak. Ha egyszerű módszereket keresel arra, hogy feldobd kicsit zöld kedvenceidet, ez a három trükk garantáltan jobb megjelenést kölcsönöz majd nekik.
1. Tűzd le a leveleket
Az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy cserepes növényed teltebbnek tűnjön, ha a levelek csomópontjait visszatűzöd a talajba. Ehhez mindössze egy gombostűre (vagy növénycsipeszre, ha vastagabb a szár) van szükséged. Válassz ki egy szárszakaszt közvetlenül egy csomópont vagy levél alatt, majd a gombostűvel rögzítsd a csomót közvetlenül a talajba, a szárat a földhöz szegezve. Ez bizonyos területeken megrövidíti a növény hosszát, de a talajhoz szegezett levelek miatt a növény nagyobbnak, teltebbnek és egészségesebbnek fog tűnni.
A csomók pedig gyökeret eresztenek a talajban, és átformálják a növényt: az növekedésnek indul. Amint a csomók meggyökeresedtek, eltávolíthatod a gombostűket.
2. Mohaoszlopok, rácsok és karók
Fotó: Shutterstock
A növényeidet magasabbra, teltebbre és egyenesebbre alakítani egyszerűbb, mint gondolnád (még akkor is, ha nincs sok levelük). A mohával borított bambuszrudak például puha, biztonságos mászási lehetőséget nyújtanak a növénynek. Kezdd azzal, hogy a laza szárakat óvatosan a rúdhoz kötözöd, és meglátod, a növény rövidesen segítség nélkül is képes lesz hozzátapadni.
A rácsok és karók segítségével növényed teltebbnek fog tűnni. A széles drótrácsok sok helyet foglalnak el a növénycserépben, ami miatt a növény azonnal teltebbnek fog tűnni. A vékony drótok viszont könnyen elrejthetők, és megfelelő teret biztosítanak a növekedéshez – így dúsnak tűnő növényt kapsz, függetlenül attól, melyik irányba forgatod.
Ha a karót választod, helyezd a talaj széle felé, majd rendezd el a növény szárát körülötte növénykötegelőket használva, hogy elrejtsd az extra helyet.
3. Szaporítás
Fotó: Shutterstock
A szaporítás veszi igénybe a leghosszabb időt, de ha szeretnéd, hogy növényed hosszú és egészséges életet éljen, mindenképpen megéri. Ez a módszer a legegyszerűbb a levelekkel és csomópontokkal rendelkező növényeknél, amelyek dugványozással szaporíthatók: ilyenek a filodendronok, a szobai futókák, vagy a fűszernövények. Vágd le a szárat a levél alatt (vagy egy csomópont vagy egy szárgyökér alatt), és helyezd vissza a növény talajába, hogy az gyökeret eresszen.
A vágás sikerének garantálása érdekében a szárat egy üveg vízbe is teheted, amíg gyökeret nem kezd növeszteni. Olyan növények esetében, amelyek nem szaporodnak könnyen, adj hozzájuk valamilyen elfekvő szárú növényt vagy futókát.
Forrás: Better Homes & Gardens
Nyitókép:
- Ezzel a nevelési módszerrel hosszú évekig virágozhat az orchideánk ›
- 3 fancy szobanövény, amiket tuti nem tudsz megölni ›
- 8 tipp, hogyan gondozzuk a szobanövényeket télen ›
- Magadra ismersz? Ennyi szobanövényt pusztít el egy átlagos növénytartó ›
- Szobanövény-mánia, avagy miért vált trendivé a növénygondozás? ›