Szobanövényt vízzel permetező kéz

Ilyen gyakran kell öntözni a szobanövényeket télen

Ebben az évszakban kicsit másfajta gondozást igényelnek.

A szobanövények télen lassabban nőnek, és ilyenkor általában kevesebb vízre van szükségük, ugyanakkor a leveleket nagyobb valószínűséggel károsítja a száraz beltéri levegő a fűtés miatt. Az alábbi tippek segítenek megtalálni a tökéletes egyensúlyt a víz alul- és túlöntözés között.

Amikor a téli nappalok egyre rövidülnek, a szobanövények természetesen kevesebb fényt kapnak, és nem fotoszintetizálnak olyan hatékonyan. Emiatt a növények növekedése lelassul, de a növények víz- és műtrágyaszükséglete is csökken. Ha télen nem igazítjuk az öntözési ütemtervet az alacsonyabb fényszinthez, az túlöntözéshez és olyan problémákhoz vezethet, mint a gyökérrothadás.

Még akkor is, ha a növényeket növénynevelő lámpák alatt tartjuk, télen általában kevesebb vízre van szükségük. A téli időszakban a szabadföldi növényekkel ellentétben azonban a szobanövények soha nem kerülnek teljes nyugalmi állapotba, és ilyenkor is szükségük van némi vízre, hogy megőrizzék szárukat és leveleiket.

Különösen fontos az évnek ebben az időszakában a páratartalom figyelése, mivel a fűtőtestek és más fűtőberendezések miatt a beltéri levegő sokkal szárazabbá válik.

Nincsenek szigorú szabályok arra vonatkozóan, hogy mennyit és milyen gyakran kell öntözni a növényeket télen, ezért az öntözési időbeosztást illetően legyünk rugalmasak. Természetesen, a trópusi növényeknek több, általában 1-2 hetente egyszeri alkalommal van szükségük öntözésre, mint a szukkulenseknek és a kaktuszoknak. A növénytípus általános vízigényén túl az öntözés gyakorisága a következő tényezőktől függően változik:

  • Fényhatás: Minél több a fény, annál több vízre lehet szüksége a növénynek télen, különösen, ha meleg, közvetlen napsütésben, déli fekvésű ablakban áll.
  • Átlaghőmérséklet otthon: Minél melegebb van az otthonunkban, annál gyorsabban párolog el a víz a növény földjéből.
  • Páratartalom szintje: Minél alacsonyabb a páratartalom, annál több öntözésre lehet szüksége a növényeknek télen.
  • A növény edényének anyaga: Általában a műanyag edények több nedvességet tartanak meg, a légáteresztő terrakotta edények pedig kicsit gyorsabban kiszáradnak.

A téli öntözéssel járó változékonyság miatt azonban érdemes öntözés előtt megtapogatni a növény talaját, és csak akkor megöntözni, ha a virágföld felső 2-3 centis része száraznak tűnik. Ha egy hét elteltével még mindig nedvesnek érezzük a földet, ne öntözzük újra.

Jelek, amelyek arra utalnak, hogy a növényeknek több vízre van szükségük

Szoban\u00f6v\u00e9nyt \u00f6nz\u00f6z\u0151 k\u00e9z

Fotó: Shutterstock

A túlöntözés nagyobb valószínűséggel okoz gondot szobanövényeinknek, mintha kevesebbet öntöznénk őket a kelleténél, ezért a legjobb, ha inkább utóbbi szerint járunk el, ha nem vagyunk biztosak. Ez különösen igaz télen, amikor a növények lassabban szívják fel a vizet.

Ha azonban a növények a következő jelek bármelyikét mutatják, akkor lehet, hogy egy kicsit többet kell öntöznünk őket:

  • Hervadt szárak és levelek: A túl-és alulöntözés is hervadt szárakat és leveleket eredményezhet. Ha azonban a talaj száraznak tűnik, itt az ideje öntözni.
  • Sárga, barna, fodrozódott vagy ropogós levelek: Ahogy a növények kiszáradnak, a levelek színe a zöldről sárgára és barnára változik, és tapintásra törékenynek tűnhetnek. A súlyosan kiszáradt levelek gyakran összegömbölyödnek, és végül lehullanak a növényről.
  • Száraz és repedezett föld: A láthatóan száraz, repedezett és a növény edényéből kihúzódó föld biztos jele annak, hogy többet kell öntözni. Ha a virágföld túl gyorsan kiszárad, és egy ideje nem öntöztük át a növényt, akkor lehet, hogy a vízmegtartás javítása érdekében friss földbe érdemes átültetni a növényeket.

Téli öntözési tippek

Az öntözési ütemterv finomhangolása csak az egyik módja az olyan problémák elkerülésének, mint a gyökérrothadás. De ha azt szeretnénk, hogy szobanövényeink a lehető legegészségesebbek legyenek, itt van még néhány téli öntözési tipp, amit érdemes kipróbálni:

1. Használjunk nedvességmérőt: Ha öntözés előtt az ujjunkkal teszteljük a talajt, elkerülhetjük a növények túlöntözését. Ha azonban még mindig túlöntözéssel és átázott talajjal nézünk szembe, érdemes egy nedvességmérőt használnunk, amely jelzi, mikor van itt az ideje az öntözésnek.

2. Tartsuk szárazon a növények leveleit: A szobanövények öntözése történhet felülről vagy alulról történő öntözéssel. Ha azonban felülről lefelé öntözzük őket, az öntözőkannát a talajra irányítsuk, a nedves levelek és a penészgombásodás elkerülése érdekében.

3. Üres növénytálcák: A növénytálcák vagy alátétek csak arra szolgálnak, hogy a víz ne csöpögjön a padlóra, de a legjobb, ha öntözés után kiürítjük őket, hogy a növények ne üljenek hosszabb ideig a vízben.

4. Reggel öntözzünk: A reggeli öntözéssel a növényeknek több idejük van a nedvesség felszívására az esti sötétség beállta előtt, és csökkenthetjük a gyökérrothadás esélyét.

5. Kevesebb trágyázás: Ha az úgynevezett vegetációs időszakban folyékony műtrágyát teszünk az öntözőkannába, télen hagyjuk ki a műtrágyázást. Utóbbi gyakran felesleges az évnek ebben az időszakában, mert a növények sokat nőnek.

6. Páratartalom növelése: Az alacsony páratartalom és a víz alatti öntözés barna és ropogós leveleket eredményezhetnek. Ha azonban növényeink jól öntözöttek, és mégis száraznak tűnnek, próbáljuk meg párásítóval növelni a páratartalmat otthonunkban.

(BHG)

Nyitókép: Shutterstock