Zenét hallgató, szomorú nő

Imádsz szomorú zenéket hallgatni? A tudomány szerint így hat rád

Egy új tanulmány szerint a szomorú zene javíthatja a mentális egészséget.

A tanulmány szerint a szomorú zene hallgatása pozitívan befolyásolhatja az ember hangulatát, ami a kötődés újraéledő érzésén alapul.

Bármilyen zenét is hallgatunk a legszívesebben, legyen az hip-hop, country, rock vagy jazz, gyakran befolyásolhatja a hangulatunkat és az érzéseinket. De ez különösen igaz, ha szomorú zenéről van szó. Egy dal különböző jellemzői, köztük a tempó, a hangnem, a hangszerválasztás és a dinamika negatív érzelmeket válthatnak ki a hallgatókból, mondja Tara Venkatesan, az Oxfordi Egyetem kognitív tudósa a Health-nek.

A Journal of Aesthetic Education című folyóiratban megjelent új tanulmánya szerint bár a szomorú zene hallgatása kétségtelenül szomorúvá teheti az embereket, ez pozitívan is befolyásolhatja az ember hangulatát, és lehetővé teheti, hogy a kötődés érzését érezzék.

„A lényeg az, hogy a szomorú zene értéke abban rejlik, hogy képes a kötődés érzését kelteni, függetlenül attól, hogy valóban szomorúságot vált-e ki a hallgatóból. És ez a kapcsolódás érzése, nem feltétlenül maga a szomorúság élménye az, ami igazán nagyszerűvé teszi a szomorú zene hallgatását”

– magyarázza Venkatesan.

A kutatók feltételezték, hogy az emberek ugyanazért értékelik a szomorú zenét, amiért a szomorú beszélgetéseket is – a valódi kapcsolat érzése miatt.

Például, amikor valaki elmeséli, hogy milyen szörnyű szakításon ment keresztül, maga is szomorúnak érezheti magát, mert őszintén le van sújtva és magányosnak érzi magát. Azonban ahogy folytatják a beszélgetést, úgy érezhetik, hogy van valami értelmes ebben az interakcióban, és egyedülálló módon kapcsolódnak ehhez a személyhez.

A kutatócsoport két részletben mutatta be a szomorú zene azon képességét, hogy a kapcsolat érzését adja.

Az első részben azt akarták megmutatni, hogy az érzelmi kifejezés a zene egyik jellemző értéke. Közel 400 résztvevőnek adtak leírást négy különböző dalról, köztük:

  • Egy olyan dal, amely mély és összetett érzelmeket közvetít, de technikailag nagyon hibás
  • Egy dal, amely technikailag hibátlan, de nem közvetít mély vagy összetett érzelmeket
  • Egy dal, amely mély érzelmeket közvetít és technikailag hibátlan
  • Egy dal, amely érzelemmentes és technikailag hibás.

A résztvevőket arra kérték, hogy rangsorolják a dalokat az alapján, hogy mely darabok testesítik meg azt, amiről a zene szól.

A kutatók azt találták, hogy a résztvevők az érzelmi kifejezést jobban értékelték, mint a technikai profizmust, amikor a dalválasztásukat értékelték. A magas érzelmi töltetű dalokat, még a kisebb technikai értékűeket is, sokkal nagyobb arányban választották.

A kísérlet második részében 450 új résztvevőt kértek meg arra, hogy értékeljék, mennyire érezték magukat összekapcsolódva, amikor olyan zenét hallgattak vagy beszélgetésekben vettek részt, amelyek 72 különböző érzelmet fejeztek ki, többek között inspirációt, szerelmet, szomorúságot, megvetést stb.

A kutatók azt találták, hogy azok az érzelmek, amelyek miatt az emberek beszélgetés közben összekapcsolódva érzik magukat, azok az érzelmek, amelyeknek a zenében való kifejezése megegyezett a „miről szól a zene” magasan értékelt dalokkal: szomorúság, szerelem, öröm, magány és bánat.

Továbbá a résztvevők szerint a szomorú érzelmeket, például a szenvedést és a kétségbeesést kifejező dalokat kellemetlen hallgatni, de mégis megragadják annak lényegét, hogy miről szól a zene, és magas kapcsolati szintet eredményeznek a beszélgetésekben.

„Más szóval, függetlenül attól, hogy élvezzük-e a szomorú zenét, azért értékeljük azt, mert a kapcsolódás érzését kelti”

– magyarázta Venkatesan.

Más kutatások azt sugallják, hogy az emberek minden különösebb motiváció nélkül hallgatnak szomorú zenét, azon kívül, hogy szeretik-e az adott zenét vagy zenekart. Sőt, egy 2014-es tanulmány kiemeli, hogy a résztvevők közel egyharmada akkor hallgatott szomorú zenét, amikor pozitív hangulatban volt.

Az, hogy a szomorú zene szomorúvá tesz-e valakit vagy sem, minden egyes személytől és tapasztalataitól függ, mondja Shannon Bennett, a NewYork-Presbyterian’s Center for Youth Mental Health klinikai igazgatója.

Például egy személy szomorú lehet, amikor egy bizonyos dalt hall, mert az egy bizonyos emlékhez kapcsolódhat. Mivel az érzelmeink és az emlékeink szorosan kapcsolódnak egymáshoz, ha olyan dalt hallgatunk, amely egy bizonyos emléket idéz fel bennünk, az szomorúságot okozhat bennünk.

„Ha egy szám kapcsolódik valamelyik élményhez, akkor az valódi szomorúságérzetet válthat ki. De ez számomra sokkal személyesebb élmény, abból a szempontból, hogy mennyire intenzív ez az érzés, meddig tart, és aztán ami fontos, hogy mit kezdünk vele”

– magyarázta Bennett.

Hasonló eredményeket mutat egy 2016-os kutatás, amely szerint a szomorú zenét hallgató emberek a negatív gondolkodás körforgását állandósíthatják, és gyakran arra késztetik őket, hogy szomorú emlékekre vagy negatív gondolatokra gondoljanak.

A zene és az arra adott reakciónk egyedi és személyes élmény. Míg a szomorú zene általában szomorúvá teszi az embereket, az egyén mentális egészségi állapotától függően más érzelmeket is kiválthat, teszi hozzá Venkatesan, rámutatva a szomorú zenével kapcsolatos korábbi kutatásokra, amelyek az emberek szomorú zenével kapcsolatos tapasztalatairól szóltak, és három fő kategóriát állapítottak meg: gyász, melankólia és keserédes hangulat.

„Míg a gyász főként negatív érzelmekből, például kétségbeesésből állt, addig a melankólia és az édes bánat vegyesebb érzelmekből, például vágyakozásból és nosztalgiából, sőt pozitív érzelmekből, például vigaszból és örömből is”

– mutat rá.

Bennett elmondása szerint a szomorú zene nem jelent automatikusan szomorú érzelmeket a hallgató számára, pozitívan is befolyásolhatja a hallgató mentális egészségét.

„A zene egy módja lehet annak, hogy gyakoroljuk, hogy csak üljünk együtt egy olyan érzéssel, amellyel néha nehezebb együtt ülni, és amely valójában érzelmileg nagyon hasznos. Ezt nevezzük érzelmi kitettségnek, amit valójában néhány nagyon jól kutatott terápiás protokollban használnak, hogy segítsen nekünk együtt ülni azokkal az érzelmekkel, amelyekkel néha nem akarunk együtt ülni.”

A szomorú zene ugyanúgy kapcsolódás érzését keltheti az emberekben, mint ahogyan egy szívből jövő beszélgetés is, mondja Venkatesan.

„Nagyon valószínű, hogy a szomorú zene hallgatása közben megtapasztalt kapcsolat érzése pozitív egészségügyi előnyökkel jár.”

Hozzáteszi, hogy a zene általánosságban mélyreható hatással van az agyunkra és a fiziológiánkra, így a hangulatunkra is.

Egyes kutatások szerint például a relaxáló zene csökkentheti a nyál kortizolszintjét és a pszichológiai stressz szintjét, ami a stressz csökkenését és a stresszorra adott válaszok jobb szabályozását jelzi.

Nyitókép: Shutterstock