Glükométerrel a vércukorszintjét ellenőrző nő

A cukorbetegség 10 váratlan mellékhatása és szövődménye

Egyre több a bizonyíték arra, hogy a cukorbetegség a szervezet minden rendszerére hatással van, és pusztítást végez, ha nem kezelik megfelelően.

1. Magas vérnyomás és koleszterinszint

Ha 2-es típusú cukorbetegségben szenvedünk, szervezetünk nem tudja megfelelően felhasználni a vércukorszintet szabályozó hormont, az inzulint. Ennek következtében csökken a HDL vagy jó koleszterinszint, és emelkedik a triglicerideknek nevezett káros vérzsírok szintje. Az inzulinrezisztencia hozzájárul a megkeményedett, szűk artériák kialakulásához is, ami viszont növeli a vérnyomást.

Ennek eredményeképpen a cukorbetegek közül 3 emberből körülbelül 2 magas vérnyomással is küzd – ez a sztrók, a szívbetegségek, valamint a gondolkodási és memóriazavarok kockázati tényezője. Ha nem sikerül a magas vérnyomást és a magas koleszterinszintet sem diétával és testmozgással, sem gyógyszeres kezeléssel kordában tartani, az felgyorsítja az összes többi szövődmény kialakulásának ütemét, mondja Dr. Robert Gabbay, a bostoni Joslin Diabetes Center főorvosa.

2. Agyi egészségügyi problémák

Dr. Helena Rodbard, marylandi endokrinológus azt mondja, úgy tűnik, hogy a cukorbetegeknél az agyi véráramlás szabályozásában vannak bizonyos rendellenességek, és ez valószínűleg összefügg a mentális funkciók gyorsabb elvesztésével az életkor előrehaladtával, beleértve a tervezési, szervezési, emlékezeti képességet, a fontossági sorrend felállítását, a figyelmet és a feladatok elkezdését.

Az agy egészségének védelme érdekében fizikailag és szellemileg is aktívnak kell maradni, legalább napi 30 perc testmozgással és az elme stimulálásával.

3. Ínybetegség

A cukorbetegeknél nagyobb valószínűséggel alakul ki parodontális betegség, az íny és a csontok fertőzése, amely fájdalmas rágási problémákhoz és fogvesztéshez vezethet."Ez részben az emelkedett vércukorszintnek köszönhető, amely módosítja az összes szövetünkben lévő kollagént. Ez amiatt is van, hogy kissé megnő a fogékonyság mindenféle fertőzésekre.

Másrészt az ínybetegségek, konkrétan az íny gyulladása vagy a mély tályogok kialakulása, megemelhetik a vércukorszintet, és megnehezíthetik a cukorbetegség szabályozását. A parodontitis megelőzése érdekében a fogmosás mellett naponta használjunk fogselymet, valamint enyhe fertőtlenítő hatású szájvizet, hogy eltávolítsuk a lerakódott lepedéket.

4. Szexuális nehézségek

Sok cukorbeteg férfi életében valamilyen szintű merevedési zavar (ED) jelentkezik, mely hátterében pszichológiai okok, de csökkent tesztoszteron is állhat. Az alacsony tesztoszteronszint gyakori a cukorbetegek körében, különösen, ha az illető elhízott.

A hosszú ideje cukorbetegségben szenvedő betegeknél azonban az erek és a pénisz idegellátásának megváltozása lehet az ok. A középkorú és idősebb, cukorbeteg nőknél is jellemző a szexuális problémák jelentkezése. Az Obstetrics & Gynecology című szaklapban megjelent, közel 2300 nő bevonásával készült tanulmány szerint, ez valószínűleg azért van, mert az idegkárosodás ronthatja a síkosítást és az orgazmus elérésének képességét.

5. Halláskárosodás

Hall\u00e1ss\u00e9r\u00fclt vagy nagyothall\u00f3 n\u0151

Fotó: Shutterstock

Bár az életkor előrehaladtával mindannyian veszítünk a hallásunkból, az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint a cukorbetegeknél a hallásvesztés kétszer olyan gyakori, mint azoknál, akik nem szenvednek cukorbetegségben. A CDC szerint a cukorbetegség a belső fülben lévő kis erek és idegek károsodása miatt vezethet halláscsökkenéshez.

A hallás védelmének legjobb módja, ha kordában tartjuk a vércukorszintünket. A detroiti Henry Ford Kórház egyik tanulmánya szerint a kontrollálatlan cukorbetegségben szenvedő idősebb nőknél több volt a halláskárosodás, mint az ugyanilyen korú, jól beállított cukorbetegségben szenvedő nőknél. A CDC azt is javasolja, hogy évente vizsgáltassuk meg a hallásunkat, és lehetőség szerint kerüljük el a hallásvesztés egyéb okait, például a hangos zajoknak való kitettséget.

6. Bőrfertőzések

A cukorbetegség megnöveli a bőrproblémák kockázatát, beleértve a bakteriális fertőzéseket, mint például a kelések és a húgyúti fertőzések, a gombás fertőzések és a viszketés. A gombás fertőzések, különösen az élesztőgombás fertőzések annyira gyakoriak, hogy akár a cukorbetegség első jele is lehet olyanoknál, akiknél még nem diagnosztizálták a cukorbetegséget.

Bizonyos esetekben a bőrfertőzések az elhízáshoz köthetők, mivel a bőrredők között nedves helyek vannak, amelyeken baktériumok és gombák, köztük a candida is tenyészhetnek.

Sajnos számos cukorbetegség elleni gyógyszer növeli a nemi szervek gombás fertőzéseinek kockázatát, mivel fokozzák a vizelettel történő glükózkiválasztást, ami táplálja a baktériumok és gombák növekedését. A vércukorszint ellenőrzése segít a megelőzésben, de ha már kialakult a fertőzés, keressük a szokásos kezeléseket: a vény nélkül kapható gombaellenes hüvelykrémeket és kúpokat, amelyeket előírás szerint kell használni.

7. Obstruktív alvási apnoe

Ez a potenciálisan súlyos alvászavar, amelyben a torokizmok időnként elernyednek és elzárják a légutakat alvás közben, a cukorbetegek mintegy 50%-át érinti, különösen azokat, akik elhízottak.

Az obstruktív alvási apnoe (OSA) legnyilvánvalóbb jele a hallható horkolás. Akárcsak a fogínybetegség, az alvási apnoe is ronthatja a cukorbetegség kontrollját, valószínűleg azért, mert a két állapotnak közösek a kockázati tényezői. Az OSA kezelése magában foglalhatja egy olyan eszköz használatát, amely éjszaka nyitva tartja a légutakat, vagy egy olyan szerkezet viselését, amely előre tolja az állkapcsot. Súlyos esetekben műtét segíthet az orr, a száj vagy a torok szerkezetének megváltoztatásával.

8. Látásproblémák

A 40 évesnél idősebb cukorbetegek közül körülbelül minden harmadik embernek van diabéteszes retinopátiája, mely a szem hátsó részén lévő fényérzékeny szövet károsodása. Ez azért következik be, mert az emelkedett vércukorszint idővel károsítja a szem érzékeny ereit, és ez a folyamat már hét évvel a diagnózis felállítása előtt elkezdődhet.

A jó hír az, hogy e problémák korai kezelése 95%-kal csökkentheti a vakság kockázatát a National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) szerint.

9. Veseelégtelenség

Idővel a magas vércukorszint megvastagítja és megrongálja a nefronokat, a vese apró szerkezeteit, amelyek a vért szűrik. Az esetek körülbelül 7%-ában már fehérje szivárog a vizeletbe – a veseproblémák korai jele –, mire megkapja a 2-es típusú cukorbetegség diagnózisát.

Azoknak, akik nem tesznek lépéseket a cukorbetegségük szabályozására, körülbelül a fele 10 éven belül vesekárosodást szenved, és 40%-uknál veseelégtelenség alakul ki, ami dialízist vagy veseátültetést igényel.

10. Neuropátia

A 2-es típusú cukorbetegek mintegy felénél neuropátia alakul ki, amely a leggyakoribb cukorbetegség szövődménye. Először lehet, hogy nincsenek tünetei, vagy enyhe bizsergést vagy zsibbadást érezhetünk a kezünkben vagy a lábunkban, de végül az idegkárosodásnak ez a formája fájdalmat, gyengeséget és emésztési problémákat okozhat, mivel a gyomor-bél traktust irányító idegeket érinti.

A NIDDK szerint a vércukorszint kezelése mellett a fizikai aktivitás, az egészséges táplálkozás és az ajánlott gyógyszerek betartása segíthet megelőzni a cukorbetegséggel összefüggő idegkárosodást.

(Good Housekeeping)

Nyitókép: Shutterstock