Fejhallgatóval zenét hallgató nő a szobában

Lehet, te is zenei szuperképességgel bírsz, amiről nem is tudsz

A Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem pszichológusai legutóbbi tanulmányukban a dallamtapadást vizsgálták. Ez az a jelenség, amikor bizonyos zenék hosszú ideig a fülünkbe bújnak, és csak újra meg újra ismételgetjük ezeket magunkban. A nemrég publikált vizsgálat ezzel kapcsolatban igen meglepő felfedezést tett.


A kutatásban részt vevő alanyokat arra kérték a kutatók, hogy énekeljék ki az épp bennük rejlő dallamtapadásokat és rögzítsék azokat a telefonjukon.

A tudósok a felvételeket kielemezve arra jutottak, hogy azok figyelemre méltó hányada tökéletesen megegyezett az eredeti dalok hangmagasságával.

Egészen pontosan a felvételek 44,7%-ának hangmagassági hibája 0 félhangon belül volt, 68,9%-uk pedig 1 félhangon belül tért el csupán az eredeti dal hangmagasságától.

zenehallgat\u00e1s a t\u00f3parton

Fotó: Shutterstock

„Ez azt mutatja, hogy a népesség meglepően nagy része rendelkezik egyfajta automatikus, rejtett hangmagasság-felismerő képességgel”

– összegezte az eredményeket Matt Evans kutatásvezető, aki elmagyarázta azt is, hogy a tökéletes hangmagasság az a képesség, amikor egy adott hangot első próbálkozásra és referenciahangmagasság nélkül is pontosan elő tudunk állítani vagy azonosítani.

Erre 10 ezer emberből kevesebb mint egy képes, az ismert emberek között példáié Ludwig van Beethoven, Ella Fitzgerald vagy Mariah Carey.

A tudósok azonban ezzel a kutatással rájöttek, hogy a pontos hangmagasság-memória már jóval gyakoribb.

A kutatócsoport szerint az, hogy ennyien tudják precízen követni az eredeti dal hangnemét, arra utal, hogy a zenei emlékekben és azok agyunkban történő kódolásában és elraktározásában lehet valami különleges.

„Gyakran úgy gondolunk a hosszú távú memóriára, mint valaminek a lényegesnek a rögzítésére, amikor az agyunk tömörít, és kihagy sok részletet. A zene nagyon hasonlóan hangzik a különböző hangnemekben, így az agy számára jó tömörítési módszer lenne, ha egyszerűen figyelmen kívül hagyná ezt az információt, de most kiderült, hogy nem teszi. Ezek a zenei emlékek rendkívül pontos reprezentációk”

– részletezte a felfedezést a kutatásban részt vevő Nicolas Davidenko pszichológiaprofesszor.

(Phys.org)

Nyitókép: Shutterstock