Ez az ital csökkenti a testzsírt és a cukorbetegség kockázatát
A vér magasabb koffeinszintje segíthet az embereknek abban, hogy formában maradjanak, emellett csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Korábbi tanulmányok megállapították, hogy a kávéfogyasztás fogyáshoz vezet és csökkenti a cukorbetegség esélyét, és a genetikai bizonyítékok most alátámasztják az eredményeket.
A koffein képes lebontani a testzsírt, ezért a magasabb plazma koffein-koncentrációjú emberek általában karcsúbbak, és kisebb valószínűséggel szenvednek cukorbetegségben és elhízásban.
Megfigyeléses tanulmányok szerint a napi 3-5 csésze kávé fogyasztása összefügg a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek, köztük a szívkoszorúér-betegség és a sztrók csökkenésével.
Egy csésze kávé általában 70-150 mg koffeint tartalmaz, így nagyon jó forrása a keserű anyagnak.
A megfigyelési tanulmányokat azonban más tényezők is befolyásolhatják, így nehéz megmondani, hogy a koffein önmagában vagy a koffeintartalmú ételekben és italokban található más vegyületekkel együtt van-e ilyen hatása.
A mostani tanulmány egy genetikai bizonyítékokat is tartalmazó módszert alkalmazott, hogy kiderítse a koffein hatását a testzsírra, a 2-es típusú cukorbetegségre és a szív- és érrendszeri betegségekre.
Az eredmények azt mutatják, hogy a genetikailag előre jelzett magasabb koffeinszint a vérben alacsonyabb testtömeggel és testzsírszázalékkal (BMI) járt együtt. A koffeinnek köszönhető súlycsökkenés a 2-es típusú cukorbetegség alacsonyabb kockázatához vezetett.
A koffeinszintnek azonban nem volt erős hatása a szív- és érrendszeri betegségekre, beleértve a szívelégtelenséget, a pitvarfibrillációt, az ischaemiás szívbetegséget és a sztrókot.
A koffein termogén hatása miatt bizonyítottan javítja az anyagcserét, fokozza a zsírégetést és szabályozza az étvágyat.
Például 100 mg koffein bevitele napi 100 kalóriával növeli az energiafelhasználást, ami segíti a fogyást.
„A Mendel-féle véletlenszerűségre vonatkozó eredményünk azt sugallja, hogy a koffein legalább részben magyarázatot adhat a kávéfogyasztás és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata közötti fordított összefüggésre. Véletlenszerű, kontrollált vizsgálatok indokoltak annak felmérésére, hogy a kalóriamentes koffeintartalmú italok szerepet játszhatnak-e az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkentésében”
– írják a szerzők.
(PsyBlog)
Nyitókép: Shutterstock