Tényleg kommunikálnak a macskák a farkukkal?
Talán már te is észrevetted, hogy a macskád farka különbözőképpen mozog, a függőleges helyzetben való remegéstől kezdve az oldalra történő suhogáson át a földre lapulásig. De azon kívül, hogy a farkukat az egyensúlyuk fenntartására és a mozgásuk irányítására használják, vajon elárul-e valamit a macskák farka a lelkiállapotukról? És mit jelentenek a különböző farokmozgások? Utánajártunk.
A macskák viselkedésével foglalkozó szakértők egyetértenek abban, hogy a macskák a farkukat egy szélesebb testbeszédrendszer részeként használják, hogy érzelmek széles skáláját kommunikálják. Az Irish Veterinary Journal című szaklapban megjelent kutatás szerint a macskák a szemük, a fülük, a testük és a farkuk segítségével fejezik ki a félelmet, a haragot, az örömöt, az elégedettséget és a kíváncsiságot.
A macska farka egyedülálló anatómiájának köszönhetően rendkívül rugalmas. A farokcsont 18-23 kis csontból, úgynevezett farokcsigolyákból áll, amelyek láncszerűen kapcsolódnak egymáshoz, és lehetővé teszik, hogy a farok több irányban is mozogjon. Amikor a macska érzelmeket érez, az agya jeleket küld a farokizmoknak a pudendalis idegen keresztül, amely a farokizmokat a központi idegrendszerrel köti össze.
Ez a kommunikáció szinte azonnal történik, ami lehetővé teszi a macskák számára, hogy villámgyorsan és precízen mozgassák a farkukat
− mondta Reda Mohamed, a Washington Állami Egyetem Állatorvosi Főiskolájának állatanatómia tanára.
A felfelé mutató farok barátságos, társas közeledést jelez
− mondta Mikel Delgado, az indianai Purdue Egyetem állatviselkedéskutatója.
A felfelé mutató farok azonban nem általános. Egy, a háziasított és vadmacskák kommunikációjáról szóló doktori tanulmány megállapította, hogy bár a vadmacskák sok olyan szociális viselkedést mutatnak, mint a házimacskák, a barátságos interakciók során nem használják a házimacskáknál általánosan megfigyelhető „felhúzott farok” jelzést. Ez arra utal, hogy a ez a jelzés valószínűleg a háziasítás során alakult ki.
Eközben „a felfele álló farok gyakran válasz valamilyen fenyegetésre − például ha egy idegen macskát látnak a szabadban −, és feltételezhetően védekező kísérlet arra, hogy nagyobbnak tűnjenek” − magyarázta Delgado. Ez a reakció hasonló ahhoz, amit az emberek tapasztalnak, amikor a félelem hatására libabőrösek lesznek. Nekünk a szőrtüszőink tövében található apró izmok húzódnak össze ijedtség esetén, amitől a szőrszálaink felállnak. Hasonlóképpen a macskáknak is vannak ugyanilyen izmaik a farkuk tövében, és amikor fenyegetve érzik magukat, az izmok a farkuk felfele állását okozzák, amitől nagyobbnak és félelmetesebbnek tűnnek.
Fotó: Unsplash
A lelapított farok pedig általában félelemmel társul, mivel a macska megpróbálja magát kisebbé tenni vagy megvédeni
− mondta Delgado.
A félős macska egy 2021-ben megjelent útmutató szerint a farkát behúzva vagy a teste köré tekerve tarthatja. Ha pedig egy macska a farkát a földhöz csapja, vagy gyorsan mozgatja egyik oldalról a másikra vagy fel-le, az annak a jele lehet, hogy dühösnek érzi magát.
Egyszerűnek tűnhet egy macska érzelmi állapotának értelmezése a farkából, de a kontextus is döntő fontosságú.
Fontos megjegyezni, hogy nem lehet tudni, hogyan érez egy macska, ha csak egy testrészét nézzük. Mindig figyelembe kell venni a macska egész testét, valamint azt, hogy mi történik a macska környezetében
− mondta Delgado.
Ezenkívül a macskák a farkukkal különböző módon kommunikálhatnak attól függően, hogy emberekkel vagy más macskákkal érintkeznek.
Az Animals című folyóiratban 2021-ben megjelent tanulmány például megállapította, hogy amikor a macskák egymással érintkeznek, általában lehajtják a farkukat, és inkább a fülükre hagyatkoznak, hogy kifejezzék, mit éreznek. (A felálló fülek barátságosságot, míg a lapos fülek ellenségességet jeleznek.) Eközben, amikor emberekhez közelednek, a macskák gyakran felhúzzák a farkukat, különösen mielőtt a lábunkhoz dörgölőznének − figyelték meg a kutatók.
Próbáld ki legközelebb ezek alapján megérteni, mit próbál a macskád a farkával közölni veled.
Forrás: Live Science
Nyitókép: Unsplash