tisztítószerek

Ezeket a tisztítószereket semmiképp se keverd össze

Vannak anyagok, amelyek egyszerűen nem keverednek, mint például a víz és az olaj. És bár e kettő találkozása meglehetősen ártatlan, más duók együtt komoly veszélyt jelenthetnek az egészségre és a környezetre, különösen, ha tisztítószerekről van szó.


Még ha nem is feltétlenül veszélyes vagy mérgező, sosem lehetsz biztos abban, hogy két termék kombinációja milyen hatást gyakorolhat egy felületre vagy szövetre.

Persze amikor a szennyeződés és a kosz nagyon makacs, mindent megteszünk, hogy eltüntessük.

Az emberek gyakran azt gondolják, hogy ha egy termék működik, akkor egy másikkal keverve még jobb lesz. De vannak jobb módszerek is a nehéz feladatok elvégzésére − például a leghatékonyabb szőnyegtisztítók, WC-tisztítószerek és minden célra használható spray-k használata. Mielőtt tehát vegyészkedni kezdenél, böngészd végig az alábbi listát az oldatokról, tisztítószerekről és egyéb háztartási termékekről, amelyeket a szakemberek szerint soha nem szabad kombinálni.

Fehérítő és ecet

Úgy hangzik, mintha ez egy erőteljes kombináció lenne, de a kettőt soha nem szabad keverni. Együtt klórgázt termelnek, ami még alacsony szinten is köhögést, légzési problémákat és égő, könnyező szemeket okozhat.

Fehérítőszer és ammónia

A fehérítőszer és az ammónia kombinációjaként egy mérgező gáz, a klóramin keletkezik. Ugyanazokat a tüneteket okozza, mint a fehérítő és az ecet, légszomjat és mellkasi fájdalmat. Vigyázz! Sok üveg- és ablaktisztítószer tartalmaz ammóniát, ezért ezeket soha ne keverd fehérítővel.

Fehérítő és dörzsölőalkohol

Valószínűleg hallottál már a kloroformról, és pontosan ez az, amit a fehérítőszer és a dörzsölőalkohol keveredése eredményez. Az erősen illékony vegyület, amely köhögést, légzési problémákat és szemirritációt okozhat. És igen, belélegezve vagy lenyelve akár nyugtató hatású is lehet.

Fürdőszobai tisztítószerek és fehérítő

Van egy kis makacs penész a fürdőszobában? Bár csábító lehet, hogy ezt a két erős tisztítószert együtt próbáld ki a penész eltávolítására, állj ellen a késztetésnek. Sok fürdőszobai és WC-tisztítószer tartalmaz savakat, amelyek a fehérítővel kombinálva klórgázt termelhetnek. Ez légzési problémákat okozhat, és irritálhatja a szemet és az orrot.

Rozsdamentesítő termékek és fehérítő

A legjobb rozsdaeltávolító termékek fehérítőszer segítsége nélkül is elvégzik a munkát. Ezek a megoldások és spray-k, valamint a fehérítő együtt irritáló és mérgező gázokat bocsátanak ki.

egy n\u0151 tiszt\u00edt\u00f3szert permetez

Fotó: Shutterstock

Citrom és fehérítő

A citrom hatékony háztartási tisztítószer lehet − használd például a mikrohullámú sütő felfrissítésére vagy a foltok eltávolítására a vágódeszkáról −, de nem jó társa a fehérítőnek, mivel savas kémhatású. A savtartalmú kereskedelmi termékekhez hasonlóan a kettő együtt is termelhet mérgező klórgázt.

Sütőtisztító és fehérítő

A sütőtisztító elég erős, ezért ne keverd össze semmivel − még a sütő öntisztító funkciójával sem. A fehérítő és a sütőtisztító egy másik tiltólistás termék, mivel klórgázt termelhet. Azt már tudjuk, hogy ez köhögést, légzési problémákat és szemirritációt okozhat.

Lefolyótisztító és egy másik lefolyótisztító

Soha ne keverj össze két különböző lefolyótisztítót, vagy ne használd az egyiket közvetlenül a másik után. Ezek erős formulák, és akár fel is robbanhatnak, ha kombinálják őket. Ha az egyik termék nem válik nem válik be, ne próbálkozz másik termékkel, inkább hívj vízvezeték-szerelőt.

Hidrogén-peroxid és ecet

Bár ezek a termékek együttesen is használhatók, a két terméket soha ne keverd össze ugyanabban a tartályban. Kombinálásukkal perecetsav keletkezik, amely potenciálisan mérgező, és irritálhatja a bőrt, a szemet és a légzőrendszert.

Szódabikarbóna és ecet

Ez az egyik legnépszerűbb, a közösségi médiában népszerűsített barkácstisztítási módszer, de szakértőink azt mondják, hogy hagyjuk ki ezt a „hacket”. A két éléskamrai alapanyag önmagában is praktikus tisztítószer, de a közhiedelemmel ellentétben nem igazán működnek együtt. Mivel az ecet savas, a szódabikarbóna pedig lúgos, kémiailag csak kioltják egymást, így többnyire víz és némi só keletkezik.

Ecet és ricinusszappan

Ez a kombó egy másik meglehetősen ártatlan, ám rendkívül hatástalan kombináció. Az ecet és a ricinusszappan összekeveredve nem eredményesebb tisztítószert eredményez − ehelyett az ecet destabilizálja a szappant, és így az darabos, olajos keverékké válik, amellyel nehéz dolgozni.

Forrás: Goodhousekeeping

Nyitókép: Shutterstock