Szabad citromot használni a mosogatógép tisztításához?
A Consumer Reports szerint a citromot és a narancsot, valamint az ecetet gyakran használják tisztítószerként savasságuk miatt. Különösen a citromsav képes fellazítani a foltokat és megbontani a baktériumokban található fehérjéket.
A citrom tisztítóként való használata évszázadokra nyúlik vissza, és valószínűleg akkor volt több értelme, amikor nem álltak rendelkezésre vegyi termékek.
De most már vannak, és szinte elkerülhetetlenül jobb munkát végeznek. Egy 1994-es, a Journal of Environmental Health című folyóiratban közzétett tanulmány szerint az olyan teljesen természetes megoldások, mint a citrom és az ecet, közel sem voltak olyan hatékonyak a laminált csempére, mint a kereskedelmi tisztítószerek.
A mikrobák száma jelentősen csökkent a vegyszeres alkalmazást követően, és a boltban vásárolt tisztítószerek jobban eltávolították a szennyeződést is. Az is kiderült, hogy a természetes tisztítószerek közül az ecet bizonyult a leghatékonyabbnak.
A citrom tisztító hatása bizonyos esetekben hatásos lehet. A citromsavak kelátképző anyagok, amelyek beavatkoznak a magnéziumba és a kalciumba. Ez jó a vízkő vagy a kemény vízből származó, a csapokon, zuhanyzókon és mosogatógépeken található plakkszerű lerakódások megtámadására. A citrusfélék és az ecet képes lehet úgy feloldani a vízkőzetet, ahogy sok hagyományos tisztítószer nem, kivéve persze, ha citromsavat használnak összetevőként.
De egy kis adag citrom valószínűleg nem lesz hatásos egy mosogatógép méretű berendezésen. A kereskedelmi forgalomban kapható mosogatógép-tisztítószerek használata és a szűrő rendszeres cseréje a legjobb módja a készülék tisztán tartásának.
Ha a kereskedelmi tisztítószerek használata mellett döntünk, ügyeljünk rá, hogy ne töröljük le őket azonnal. A legtöbb tisztítószert bizonyos ideig (30 másodperctől 10 percig) hagyni kell az adott felületen hatni, hogy kifejtse a fertőtlenítő és tisztító hatását.
Összefoglalva tehát, a citrom és más citrusfélék enyhe tisztítási képességekkel rendelkeznek, és valószínűleg a legalkalmasabbak a vízkő eltávolítására, valamint a kis felületek, például a vágódeszkák szagtalanítására, de nem azok fertőtlenítésére.
Nem működnek azonban ugyanolyan jól, mint a kifejezetten a baktériumok elpusztítására kifejlesztett kémiai tisztítószerek.
Nyitókép: Shutterstock