Ezt az egyszerű fokhagymás tésztát egy titkos összetevő teszi még finomabbá
A fokhagymás tészta receptjét 1972-ben a San Franciscó-i Thanh Long étteremben alkották meg a Dungeness rákok köreteként, a receptjét pedig annyira szigorúan őrzik, hogy az étterem egy titkos konyhában készíti.
A recept hosszú szálú, közepesen vastag ázsiai búzából készült tésztát tartalmaz, amelyet az étterem étlapján leírtak szerint különleges fokhagymás mártással és titkos fűszerekkel dobnak fel.
Hozzávalók
- Tészta: A legtöbb élelmiszerboltban könnyen beszerezhető Thanh Long tésztára leginkább a szárított vékony kínai búzatészta hasonlít, de a spagetti vagy a szárított japán ramen tészta is jól helyettesíti.
- Fokhagyma: Friss fokhagymát használjunk, ha azt nem találunk, a fagyasztott verzióval helyettesítsük.
- Ázsiai szószok mint titkos összetevő: Osztrigaszósz, halszósz és szójaszósz, melyek édes, umami és sós ízt adnak a szósznak.
- Vaj: Sótlan vajat használjunk, mivel az ázsiai mártásokban amúgy is rengeteg só van. Az olvasztott vaj emulgeálódik a szószokkal és a tésztavízzel, hogy bevonja a tésztát.
- Parmezán sajt és újhagyma: Mindkettő opcionális, de a parmezán sajt extra ízt ad még a tésztának, a mogyoróhagyma pedig egy kis színnel dobja fel azt.
- Só
- 8 gerezd fokhagyma
- 30 g parmezán sajt (opcionális)
- 3 közepes mogyoróhagyma (opcionális)
- 2 evőkanál osztriga szósz
- 1 evőkanál halszósz
- 1 evőkanál szójaszósz
- 45 dkg szárított spagetti, szárított vékony kínai búza tészta vagy szárított japán ramen tészta
- 4 evőkanál sótlan vaj
Elkészítés
1. Tegyük a tésztát a forrásban lévő vízhez, és főzzük meg. A fokhagymás tésztának puha állagúnak kell lennie, ne al dente főzzük.
2. Amíg a tészta fő, az olvasztott vajban főzzük meg a fokhagymát, majd adjuk hozzá az osztrigaszószt, a szójaszószt és a halszószt. Vegyük le a serpenyőt a tűzről, amíg a tészta elkészül.
3. Ha a tészta elkészült, adjuk hozzá a mártáshoz. Ha kínai vagy japán tésztát használtunk, tegyünk félre a főzővízből, majd szűrjük le, és öblítsük le a tésztát hideg vízzel. Spagetti esetén a tésztát egyenesen a forrásban lévő vízből tegyük a szószba, nincs szükség kelesztésre.
4. Keverjük bele a tésztát a mártásba. Adjunk hozzá a tészta főzővizéből, és főzzük közepes lángon, amíg a szósz kissé besűrűsödik, és bevonja a tésztát. Ízlés szerint díszítsük parmezán sajttal és újhagymával.