Hangosan horkoló férfi, mellette a párnát a fülére szorító párja

Ez a TikTok-trükk lehet a megoldás a horkolás ellen

Akár kisebb és halk, akár egy tehervonat robogását is megszégyenítő hangerősségű horkolással küzdünk, szükségünk van egy jó megoldásra.


Köztudott, hogy a TikTok-on számos módszer tárhelye, így a horkolásra is nyilvánvalóan vannak megoldási javaslatai. A legújabb a „szájtapaszos trend”, de hogy tényleg megbízható módszer-e, arrólDr. Paul Coceancig arc- és állcsontsebészt, alvási apnoe szakértőt kérdezte az ausztrál Marie Claire.

A TikTok-on számos videót látni arról, hogy az influenszerek egy különleges szájtapaszt használnak, hogy éjszakánként befogják a szájukat. Azt mondják, hogy ez a gyakorlat arra kényszeríti őket, hogy az orrukon keresztül lélegezzenek, így kevésbé szárad ki a szájuk, kevesebb a nyálelválasztásuk és állításuk szerint kevesebbet horkolnak.

Coceancig szerint a szájtapaszozás lényegében azt jelenti, hogy alvás közben egy apró lyukakkal ellátott tapasszal ragasztják le a szájukat az ezt alkalmazók, hogy az orrukon keresztül lélegezzenek.

„A normális és optimális orr-egészség érdekében az embereknek a nap 24 órájában az orrukon keresztül kellene lélegezniük. Az orron keresztül történő rendszeres légáramlás úgy tisztítja meg az orrjáratokat, mintha a víz egy kiszáradt patakmederben folyna át.”

Tehát igen, van némi előnye a szájtapasztás gyakorlatának, melyet hagyományosan alvásproblémákkal küzdő gyermekek kezelésében alkalmazzák.

„A gyermekek számára ez egy képzési segédeszköz, mivel jellemzően krónikusan nyitott szájjal lélegeznek éjszaka. Ők a legveszélyeztetettebbek a kis felső állkapocs, a fogazat zsúfoltsága és az elmaradott arccsontok kialakulására a krónikus szájlégzés következtében, ahogy az arcszerkezetük kialakul. A zárt szájjal való légzés a nyelv papillát a szájpadlásra helyezi, és maximalizálja a széles felnőttkori mosoly kialakulásának esélyét”

– magyarázza Coceancig.

A szakértő szerint a szájtapasztás nem mindenkinek való, de mivel kis számú embernél beválik, egyre többen próbálják ki felnőtteknél is.

„A szájtapasztással ösztönözni lehet az embereket arra, hogy milyen előnyökkel jár a rendszeres orrlégzés az éjszaka folyamán. Támogathatja az orr egészségét azáltal, hogy folyamatosan tisztítja a nyálkahártyánk védelmére képződő nyálkát. Bár támogathatja a légzésgyakorlatot, felnőtteknél nem fogja visszafordítani a fogazat zsúfoltságát, a rossz harapást vagy a kis arccsontokat.”

Segít a szájtapasztás a horkolásban?

Bár az emberek nyitott szájjal hangosabban lélegezhetnek, valójában nem az okozza a horkolást. Nem biztos, hogy ez a legjobb módja annak, hogy megkönnyítsük a horkolást.

Coceancig szerint a szájtapaszolásnak szintén nulla hatása van a horkolásra, mert nem befolyásolja az anatómiai berendezést, az állkapocs már eleve kicsi.

A horkolás egyik ellenszere a CPAP-gép, mely jelentősen javíthatja az alvást, Coceancig szerint azonban más dolgokat is tehetünk, ha még nem vagyunk biztosak ebben a módszerben.

„Ami a légzést illeti, arra bátorítanám, hogy keresse fel háziorvosát, hogy megbeszéljék a légzéstréning és a légzőgyakorlatok lehetőségeit. Egy légzésfejlesztő is támogathat. Számos tényező járulhat hozzá a horkoláshoz, a légzési zavarokhoz és az alvási apnoéhoz, többek között az elhízás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a genetika.”

Hozzáteszi, hogy az arcszerkezetünk is szerepet játszhat az alvási apnoéban, és hogy vannak olyan műtétek, amelyek segíthetnek megteremteni a szabadabb légzéshez szükséges teret.

Nyitókép: Shutterstock