Üres tányér

4 kérdés, amit érdemes feltenni magunknak, mielőtt új diétába kezdünk

Olyan társadalomban élünk, melyben világszerte a felnőtt emberek 42%-a élete során legalább egyszer próbált már valamilyen fogyókúrás módszert. Ez azonban veszélyes is lehet, ugyanis a fogyókúráról és a fogyásról szóló üzenetek felerősödnek a közösségi médiában, a fogyókúrás hóbortok és diétás trendek pedig végtelen variációival találkozhatunk.


A gyakran egymásnak ellentmondó üzenetek és félinformációk közepette, ha diétás tippeket keresünk az interneten, könnyen összezavarodhatunk. Mielőtt tehát belevetnénk magunkat a legújabb fogyókúrás trendbe vagy extrém diétába, fontoljuk meg az alábbi négy kérdést, hogy tájékozottabb döntést hozhassunk.

1. Reális a diéta?

Figyelembe vetted a diéta vagy életmód fenntartásának anyagi költségeit, valamint a szükséges időt és erőforrásokat? Szükség van-e például speciális termékek, étrend-kiegészítők vásárlására vagy merev étkezési terv betartására?

Ha a diéta olyan valakitől származik, aki megpróbál eladni nekünk valamit - például egy bizonyos fogyókúrás terméket, amelyre szükségünk van a diéta betartásához -, eaz egy különösen erős figyelmeztető jel lehet.

A legtöbb szélsőséges diétás ajánlás figyelmen kívül hagyja az élelmiszerhez való hozzáférést, a megfizethetőséget, a főzési készségeket, a lakóhelyet, vagy akár a kultúrát és az etikát.

Ha a diéta ilyen jellegű problémákat vet fel, az frusztrációhoz, stresszhez, megbélyegzéshez és kudarcérzéshez vezethet a diétát betartani próbáló személy számára. A probléma azonban lehet, hogy magával az étrenddel van - nem pedig velünk.

2. Milyen kutatási eredményei vannak a diétának?

Manapság már számos online önjelölt „szakértő” tesz olyan állításokat, amelyek bizonyos célcsoportokra összpontosítanak. Ez lehet például a 30-50 éves, cukorbeteg férfiak is.

Egyes esetekben az állítások bizonyítékai állatkísérletekből származhatnak, amelyek egyáltalán nem alkalmazhatók az emberekre.

Legyünk tehát tisztában azzal, hogy ha a kutatási eredmények egy olyan csoportra vonatkoznak, amely nem felel meg az mi profilunknak, akkor az eredmények sem biztos, hogy relevánsak a számunkra.

Időre és sok tanulmányra van szükség ahhoz, hogy egy „diétát” biztonságosnak és hatékonynak jelenthessünk ki, nem elég egyetlen tanulmány. Kérdezd meg magadtól, hogy több, embereken végzett vizsgálat is alátámasztja-e? Légy kritikus, és kérdőjelezd meg az állításokat, mielőtt elfogadod őket.

3. Hogyan befolyásolja majd ez a diéta az életemet?

Az étel sokkal több, mint kalória és tápanyag. Számos szerepet játszik az életünkben, és úgy befolyásolja azt, hogy gyakran észre sem vesszük.

Társadalmi és kulturális szempontból az étel a kapcsolat és az ünneplés egyik pontja lehet. Lehet az élvezet forrása, a kényelem forrása, vagy akár a világ új részeinek felfedezésének módja.

Amikor tehát egy új étrendet fontolgatunk, gondoljunk arra, hogyan befolyásolhatja a számunkra jelentős pillanatokat.

Ha például utazni készülünk, az étrendünk befolyásolja majd az ételválasztásunkat? Úgy érezhetjük majd, hogy nem kóstolhatjuk meg a helyi konyhát? Vagy lehet, hogy elriasztana a barátainkkal való vacsorázástól az étteremválasztásuk miatt?

4. Ez a diéta bűntudatot okozhat vagy kihatással lehet a mentális egészségemre?

Mi a kedvenc ételed? „Megengedi” ez a diéta, hogy azt edd? Képzeld csak el, hogy meglátogatod az édesanyád, aki elkészítette gyermekkorod kedvenc ételét. Hogyan befolyásolja majd a diéta az érzéseidet ezekkel a különleges ételekkel kapcsolatban? Fog-e stresszt vagy bűntudatot okozni a születésnapi torta vagy a szeretteid által főzött étel?

Tanulmányok kimutatták, hogy a fogyókúra negatívan hathat a mentális egészségünkre, és az étkezések kihagyása fokozhatja a depresszió és a szorongás tüneteit.

Sok diéta nem veszi figyelembe az étkezés pszichológiai aspektusait, pedig a mentális egészségünk ugyanolyan fontos, mint a fizikai egészség. Az evés nem okozhat stresszt, szorongást vagy bűntudatot. Mielőtt tehát egy újabb diétába kezdenénk, gondoljuk végig, hogyan hathat az a mentális egészségünkre.

Nyitókép: Unsplash

(Sciencealert)