
Ez az étel megduplázza a vastagbélrák kockázatát egy új tanulmány szerint
Egy új, a JAMA Oncology folyóiratban megjelent tanulmány szerint összefüggés lehet az ultrafeldolgozott élelmiszerek (UPF-ek) fogyasztása és a vastagbélrák korai előfordulása között. A kutatók több mint 29 000 nő adatait vizsgálva arra jutottak, hogy 45%-kal nagyobb eséllyel alakult ki bizonyos előrákos elváltozás azoknál, akik a legtöbb UPF-et fogyasztották.
Miközben az 50 év feletti korosztályban csökken a vastagbélrák miatti halálozás, az 50 év alattiaknál meredeken nő az előfordulás. Az American College of Surgeons adatai szerint az 1990-es években születetteknél kétszer gyakoribb a betegség, mint az 1950-es években születetteknél. Az Amerikai Rákszövetség ezért csökkentette a szűrés ajánlott kezdeti életkorát 50-ről 45 évre.
Dr. Andrew T. Chan, A kutatás vezetője, a Harvard professzora és a Mass General Brigham gasztroenterológusa szerint az amerikai étrendben az ultrafeldolgozott élelmiszerek aránya mára meghaladja a napi kalóriabevitel 50%-át.
A feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának növekedése szinte pontosan leköveti a fiatal felnőttek körében megjelenő vastagbélrákos esetek emelkedését.
Chan szerint bár a mechanizmus még vizsgálat alatt áll, az adatok „erős jelzésként” szolgálnak arra, hogy a két jelenség között kapcsolat lehet.
A Nurse’s II Study adatai alapján a vizsgált nők átlagosan napi 5,7 adag UPF-et fogyasztottak (ez a napi kalóriák 35%-a), de a legtöbbet fogyasztó csoport napi 10 adagnál is többet. Náluk 45%-kal nagyobb eséllyel találtak adenómát – olyan polipot, amely a korai vastagbélrák egyik leggyakoribb előfutára.
A NOVA-rendszer alapján az UPF-ek ipari eljárással készült termékek, amelyekben számos adalékanyag található:
- kukoricaszirup, hidrolizált fehérje
- mesterséges színezékek, aromák
- nagy mennyiségű só, cukor, olaj, zsír
Ide tartoznak többek között a:
- chipsek, kekszek, csomagolt édességek
- cukrozott és mesterségesen édesített italok
- előre elkészített fagyasztott ételek, pizzák
- sok palackozott szósz, öntet és fűszerkeverék
Az USA élelmiszerellátásának 70%-át teszik ki UPF-ek.

A kutatások alapján az UPF-ek fokozhatják a krónikus gyulladást, hozzájárulhatnak a metabolikus szindróma és túlsúly kialakulásához és felboríthatják a bélflórát, ami károsíthatja a bélfalat és elősegítheti a daganatos folyamatokat.
Ha a bél mikrobái kibillenek az egyensúlyból, az gyulladást, sejtkárosodást és kóros működést indíthat el.
Bár a fiatal felnőtteknél tapasztalt trendet nem lehet egyetlen tényezőre visszavezetni, a szakértők szerint az étrend módosítása kulcsfontosságú.
Dr. Chan azt javasolja, hogy:
- együnk minél több növényi alapú, rostban gazdag ételt: zöldségeket, gyümölcsöket, hüvelyeseket, olajos magvakat és teljes kiőrlésű gabonákat.
- Kerüljük vagy korlátozzuk a vörös húsokat és a feldolgozott húsokat.
- Tartsuk meg az egészséges testsúlyt, mozogjunk rendszeresen.
- Átlagos rizikó esetén 45 évesen kezdjük el a vastagbélrákszűrést.

