Meglepően jótékony hatása van az unalomnak
Manapság szinte lehetetlen unatkozni, pedig ha nem hagyjuk, hogy elkalandozzon az elménk, elszalasztjuk a lehetőségét, hogy kreatívabbá váljunk.
Az emberek folyamatosan ellenőrzik a szórakozás és a figyelemelterelés elsődleges módját: a telefonjukat. Ez a viselkedés nem meglepő, és nem is újdonság: nagyon is emberi vágyunk, hogy ne unatkozzunk, és elkerüljük, hogy egyedül üljünk a gondolatainkkal.
Szóval, inkább görgetjük a Facebook hírfolyamát vagy podcastot hallgatunk. A nyugtalan elme szórakozást követel, ahelyett, hogy tartósan koncentrálna. Az elmélyült munkára való képességünk eltűnőben van, pedig a kreativitásra és a tétlenségre való képességünk kapcsolatban áll.
Ha koncentrációt és következetes kreativitást szeretnénk elérni, akkor az unatkozásra való képességünkön kell dolgoznunk. Az unalomnak három meglepő előnye is lehet, olvasható a Psychology Today cikkében, mutatjuk őket:
1. A mentális egészség újraindítása
Fotó: Shutterstock
Ahogyan az izmainknak is szükségük van pihenőnapokra az edzések között, az elménk is ugyanígy igényli a tétlenség időszakait, hogy feldolgozza a körülöttünk lévő világot. Ezt éjszaka, álmodás közben tesszük, napközben pedig álmodozással.
Jerome L. Singer pszichológus az elme szabad vándorlását pozitív-konstruktív álmodozásnak nevezi. Ez a mentális semmittevés játékos formája, ami a képzeletet a jövő lehetőségeinek feltárására használja fel. Az újítók a válság és a nehézségek idején teret engednek maguknak a szándékos álmodozásra, ami a remény, a megújulás és az előrehaladás pozitív mentális érzéséhez vezet.
2. Kreatívabbá válás
Fotó: Shutterstock
Az unalom arra ösztönöz, hogy új és más − kreatív − megoldásokat keressünk. Nyitottabbá válunk az új tapasztalatokra és a környezetünkre, ez pedig kreatív felismerésekhez vezet. Fogadjuk el az unalmas időszakokat, és ha hagyjuk, hogy az elménk parlagon heverjen, a következő ötlet magvainak lesz helyük növekedni.
3. Újrakapcsolódás ahhoz, ami számít
Fotó: Shutterstock
Ahhoz azonban, hogy valóban tájékozottak legyünk, időt kell hagynunk a semmittevésre. Az unalom teret ad arra, hogy átgondoljuk az összegyűjtött információkat, és elkezdjük megkérdőjelezni az ötleteket. Emellett lehetővé teszi, hogy újra rácsatlakozzunk arra, ami igazán érdekel.
Próbáljuk ki a szándékos álmodozást, és hagyjuk, hogy tétlen elménk meglepő kapcsolatokat fedezzen fel. Ha tudatosan gyakoroljuk az unatkozást, meg fogunk lepődni, milyen helyekre vihet az elménk.
Nyitókép: Shutterstock