Egy egyszerű takarítási hiba rendkívül veszélyes lehet

Egy egyszerű takarítási hiba rendkívül veszélyes lehet

Ha takarítási hibákra gondolunk, akkor valószínűleg először olyasmi jut eszünkbe, mint például, hogy rossz szivacsot használunk bizonyos felületek tisztítására. Vannak azonban ennél sokkal veszélyesebb, az egészségünkre és nem a bútorainkra ártalmas takarítási hibák, amiket jobb, ha elkerülünk.


Vannak olyan takarítási hibák, melyek komoly veszélyt jelenthetnek az egészségünkre. Az egyik leggyakrabban előforduló ilyen probléma a két népszerű tisztítószer, az ecet és a fehérítő összekeverése. A HuffPost magazinjának szakértők magyarázták el, miért rendkívül veszélyes a kettő kombinálása, milyen hatással lehet a szervezetére, és mit kell tennünk, ha mégis megtörténik a baj.

Mi történik, ha összekeverjük az ecetet és fehérítőt?

„A hipokloritok - a háztartási fehérítőszerekben általánosan megtalálható vegyi anyag - veszélyes gázokat képezhetnek, ha más háztartási tisztítószerekkel keverednek”

– magyarázta Kait Brown, az Amerikai Méregközpontok klinikai ügyvezető igazgatója.

„Amikor a fehérítőszert olyan savval keverik, mint az ecet, az káros klórgázt képez.”

Nem túl nehéz elkövetni ezt a veszélyes hibát. Brown megjegyezte, hogy 2023-ban az amerikai méreg központok több mint 5000 olyan expozíciós esetet kezeltek, amelyekben a háztartási tisztítószerek összekeveréséből keletkezett klórgáz volt az érintett.

„Sok más tisztítószer-kombináció is képes klórgázt képezni, például a WC tisztítószerek vagy a sütőtisztítószerek keverése fehérítővel”

– mondta Dr. Maryann Amirshahi, a Georgetown Egyetem Orvosi Karának sürgősségi orvoslással foglalkozó professzora.

„A tisztítószerek keverése súlyos egészségügyi hatásokat okozhat, és nem ajánlott”

– folytatta Amirshahi.

„A tisztítószerek keverésével kapcsolatos leggyakoribb probléma, hogy a kombináció vagy mérgező gázt képez, vagy olyan kémiai reakciót okozhat, amely vagy hőt szabadít fel, vagy maró anyagot képez, amely kémiai égési sérüléseket okozhat.”

Milyen hatással lehet az egészségre?

„A klórgáz nagyon irritáló”

– mondta Brown.

„Belélegezve a klórgáz köhögést, légszomjat, égő érzést okozhat a szájban és a torokban, illetve fejfájást és szédülést. De szemirritáció és orrirritáció is előfordulhat.”

A klórgáznak való kitettség továbbá bőrpírt és gyulladást is okozhat.

„Amikor a klórgáz reakcióba lép a vízzel, sav képződhet, amely bőrégést okoz”

– magyarázta Amirshahi.

Az is előfordulhat, hogy érzékenyebbek vagyunk az expozíció lehetséges egészségügyi hatásaira, főleg, ha bizonyos alapbetegségekben szenvedünk.

„Érzékenyek azok, akiknek légzőszervi problémáik vannak, például asztma, krónikus obstruktív tüdőbetegség, hörghurut vagy krónikus tüdő- és szívproblémák”

– mondta Dr. Scott Phillips, a Washingtoni Méregközpont ügyvezető igazgatója és orvosigazgatója.

A gáz koncentrációjának és az expozíció időtartamának növekedésével a tünetek súlyosbodhatnak, és mellkasi fájdalmakhoz, tüdősérüléshez és más súlyosabb hatásokhoz vezethetnek.

Mit tegyünk, ha véletlen megtörtént a baj?

Az egészségügyi tüneteken túl úgy is észrevehetjük, ha klórgáz keletkezett, hogy sárgászöld színű és erős szagot áraszt.

„Ha véletlenül ezt tapasztaljuk, és erős, szúrós szagot érzünk, azonnal hagyjuk el a területet a lehető leggyorsabban”

– mondta Conroy.

„Nyissunk ablakot, vagy kapcsoljunk be egy ventilátort, ha tehetjük.”

Fontos, hogy friss levegőt juttassunk be a helyiségbe, hogy ez felhígítsa a klórgáz hatását.

„Ha valakinél tartós köhögés vagy légszomj jelentkezik, az azonnal hívja a mentőket”

– jegyezte meg Phillips.

Nyitókép: Unsplash