Kézben tartott újrahasználható üveg vizes palack, mentazöld háttér előtt

Ez történik, ha nem mosod ki minden nap a vizes palackodat

Vannak bizonyos dolgok, amiket sokan valahogy elfelejtünk elmosni: a telefonunk képernyőjét, a laptop vagy számítógép billentyűzetét, a napszemüvegünket, a sminkkeféinket vagy éppen a vizes palackunkat.

Ha ugyanazt a vizes palackot használjuk hetek vagy akár hónapok óta, érdemes annak tudatában lenni, hogy az azóta gyűjti a baktériumokat.

Egy 2022-es tanulmány szerint egy átlagos újrahasználható vizes palack 40 000-szer annyi baktériumot tartalmaz, mint egy WC-ülőke.

Nem meglepő így, hogy Michaella Mazzoni brit táplálkozási szakértő serint minden egyes nap meleg, szappanos vízzel kellene elmosnunk a vizes palackjainkat.

Abban az esetben, ha ezt nem tesszük meg, még ha azt is gondoljuk, hogy a beletöltött víz tiszta, palackunk gyorsan a baktériumok és penészgombák táptalajává válhat. Minden alkalommal, amikor megérintjük a vizespalackunkat, vagy amikor iszunk belőle, potenciálisan baktériumokat juttatunk a külső és belső felületére, ezek pedig idővel elszaporodhatnak.

A víz íze is kezdhet egy kicsit furcsa lenni, de ami problémásabb, hogy ez egészségtelen is lehet és akár mellékhatások is jelentkezhetnek, ha piszkos vizes palackból iszunk, például fejfájás, hányinger és gyomorrontás.

„Érdekes módon, ha penészallergiás vagy, akkor olyan penészallergiás tüneteket tapasztalhatsz, mint a fejfájás, a kába érzés és a felső légúti irritáció”

– teszi hozzá Mazzoni.

Az újrahasználható vizes palackok használata véges. Persze, fenntarthatóbbak, mint a műanyag vizespalackok, de valószínűleg nem kellene évekig ugyanazt a palackot használnunk.

A vizes palackokat még tisztítás mellett is 6-12 havonta ki kell cserélni Mazzoni szerint.