Fogyókúrás gyógyszerek

4 gyakori mítosz a fogyókúrás táplálékkiegészítőkről

Az elmúlt egy évben a 10 legnépszerűbb gyógyszer között szerepeltek az Egyesült Államokban a cukorbetegségre szánt készítmények. A népszerűségükkel azonban a róluk terjedő mítoszok is nőttek. Mutatjuk a legnagyobb tévhiteket a fogyókúrás táplálékkiegészítőkről!


„A valóság az, hogy mindegyiket különböző egészségügyi célok elérése érdekében írják fel, és mint minden gyógyszer, mindegyik potenciális kockázatokkal jár, amelyekről a betegeket fel kell világosítani, hogy megalapozott döntéseket hozhassanak egészségügyi szolgáltatójukkal”

– mondja HaVy Ngo-Hamilton gyógyszerész.

A gyakori tévhitek tisztázása érdekében a Healthline szakértőkkel beszélgetett, akik segítettek tisztázni a fogyókúrás gyógyszerekkel kapcsolatban jelenleg elterjedt leggyakoribb mítoszokat.

1. Nincs szükségünk testmozgásra, ha fogyókúrás táplálékkiegészítőket szedünk

Sokan pont azért választják ezeket a gyógyszereket, táplálékkiegészítőket, hogy megússzák és elkerüljék a testmozgást. Azok számára azonban rossz hírünk van, ugyanis ez egy tévhit, hogy nincs szükség edzésre fogyókúrás gyógyszerek mellett.

Még a termékek címkéje is mást mond.

„Ha megnézzük a Wegovy vagy a Zepbound betegtájékoztatóját, az utasítások szerint ezeket a gyógyszereket csökkentett kalóriatartalmú étrenddel és fokozott fizikai aktivitással kell alkalmazni”

– magyarázza Ngo-Hamilton.

„A valóságban a diéta és a testmozgás mennyisége a felhasználók között változik, ami különböző mértékű fogyáshoz vezet. A következetes fizikai aktivitás azonban elengedhetetlen a kívánt fogyás eléréséhez és fenntartásához.”

2. Nincs szükségünk kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásra, ha fogyókúrás táplálékkiegészítőket szedünk

Egy újabb hatalmas tévhit, ami miatt sokan ezekhez a készítményekhez nyúlnak.

„Ezek a gyógyszerek nem varázsszerek, annak ellenére, hogy mit próbál a média sugallani róluk”

– mondja Laster.

„A betegek nem lesznek sikeresek, ha nem változtatnak az életmódjukon és az étrendjükön is. Az étrendi változtatások be nem tartása az egyik tényező, amit figyelembe veszünk, ha egy beteg nem úgy fogy, ahogyan azt elvárnánk ezektől a gyógyszerektől.”

Glickman a növényi vagy mediterrán típusú étrendet javasolja, amely bizonyos zsírokat, sovány és növényi alapú fehérjéket és leveles zöldeket vesz előtérbe, és háttérbe szorítja az ultra-feldolgozott és magas cukortartalmú ételeket és italokat.

3. Nem kell foglalkozni a termékek mellékhatásaival

Persze a mellékhatások súlyossága relatív, azonban van, amit nem érdemes figyelmen kívül hagyni.

„Az elviselhetetlen egy szubjektív kifejezés, és az egyéni kellemetlenségi küszöbértékek személyenként jelentősen eltérhetnek, ahogyan az egyének által a gyógyszer szedése közben tapasztalt mellékhatások is”

– mondja Ngo-Hamilton.

Az ilyen készítmények gyakori mellékhatásai közé tartoznak:

  • Hányás
  • Hányinger
  • Szédülés

Azt mondja, hogy a mellékhatások gyakran átmenetiek és megszűnnek, amint a beteg alkalmazkodik a gyógyszerhez. Ez nem jelenti azt azonban, hogy nem kell foglalkozni a nem szűnő, komoly tünetekkel.

„Ha a mellékhatásokat nem lehet hatékonyan kontrollálni a tünetkezeléssel, és azok nem csökkennek vagy nem oldódnak meg három vagy több hónapos gyógyszeres kezelés után sem az adagok emelésével, akkor beszélnie kell orvosával arról, hogy más hatásmechanizmusú gyógyszerre váltson, vagy teljesen más súlycsökkentő gyógyszercsoportot vizsgáljon meg”

– mondja Ngo-Hamilton.

4. A fogyókúrás készítmények 100%-ig garantálják a fogyást

A rövid válasz Dr. Mir Ali, a MemorialCare Surgical Weight Loss Center orvosi igazgatója szerint:

„Semmi sem garantálja 100%-ig fogyást.”

Ali megjegyzi, hogy ezek a készítmények minden bizonnyal nagy sikerrel segítik a fogyást, - elsősorban azért, mert képesek lassítani a gyomor kiürülését, így az emberek tovább érzik magukat jóllakottnak -, de nem érdemes csodát várni tőlük.

Összegezve tehát a fogyókúrás táplálékkiegészítők segíthetnek nekünk a súlycsökkentésben, de csak abban az esetben, ha mellette odafigyelünk a kiegyensúlyozott, lehetőleg mediterrán étrend tartására és a rendszeres testmozgásra.

Nyitókép: Shutterstock