Abdulrazak Gurnah kapta az idei irodalmi Nobel-díjat
Csütörtökön 13 órakor jelentette be a Svéd Akadémia az idei irodalmi Nobel-díjast.
Abdulrazak Gurnah, tanzániai származású regényíró kapta az idei irodalmi Nobel-díjat. A díjat ítélő Svéd Akadémia szerint Gurnah „a gyarmatosítás hatásainak és a menekült sorsának megalkuvás nélküli és együtt érző ábrázolásáért a kultúrák és a kontinensek közötti szakadékban" kapta az elismerést.
Gurnah 1948 -ban született, és Zanzibár szigetén nőtt fel, a hatvanas évek végén, menekültként érkezett Angliába. Nyugdíjazásáig a canterbury-i Kenti Egyetem angol és posztkoloniális irodalom professzora volt. Tíz regényt és számos novellát publikált. 21 évesen kezdett el írni, negyedik regénye, az 1994-ben megjelent Paradicsom hozta meg az áttörést, mely a Booker-, mind a Whitbread-díj short-listáján is szerepelt.
A tavalyi irodalmi Nobel-díjat a magyar származású, jelenleg Massachusettsben élő költő, Louise Glück kapta „összetéveszthetetlen költői hangjáért, amely zord szépségével egyetemessé teszi az egyéni létezést".
Az irodalmi Nobel-díjat 1901 óta 114. alkalommal ítélték oda (a 2018-as díj odaítélését az akadémiát megrázó botrány miatt 2019-re halasztották), a kitüntetést hét alkalommal - 1914-ben, 1918-ban, 1935-ben, valamint 1940-1943 között - nem osztották ki, írja az MTI. A kitüntetettek száma 118, mivel négy alkalommal (1904-ben a francia Frédéric Mistral és a spanyol José Echegaray, 1917-ben a dán Henrik Pontoppidan és Karl Gjellerup, 1966-ban az izraeli Smuél Joszéf Agnon és a német Nelly Sachs, 1974-ben a svéd Harry Martinson és Eyvind Johnson) megosztva részesültek az elismerésben.
Az eddigi egyetlen magyar irodalmi Nobel-díjas a 2016-ban elhunyt Kertész Imre, aki 2002-ben részesült a kitüntetésben, az indoklás szerint írói munkásságával „az egyén sérülékeny tapasztalatának szószólója a történelem barbár önkényével szemben"
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 7, 2021
The 2021 #NobelPrize in Literature is awarded to the novelist Abdulrazak Gurnah “for his uncompromising and compassionate penetration of the effects of colonialism and the fate of the refugee in the gulf between cultures and continents.” pic.twitter.com/zw2LBQSJ4j